arsura la mana ma puteti ajuta sa scap de semnu de pe mana | Forumul Medical ROmedic

arsura la mana ma puteti ajuta sa scap de semnu de pe mana

12-04-2013
constantinfloryn
Nu este medic/terapeut
constantinfloryn
buna seara am si eu o problema akum o saptamana mam ars pe mana stanga de la incheietura maini pana la degete si mi sa sp k o sa raman cu semn de arsura ma pot opera sau sa fac un tratament ceva sa scap de semnul de pe mana ca sunt foarte panicat si akum arata foarte urat mana astept raspuns id meu de mess floryn_coxu sau la tele 0765898153 multumesc frumos
4 comentarii
0
12-04-2013, ora 07:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
daca n-o fi tarziu,
incearca sa spargi 2 oua, sa bati DOAR albusul si sa tii mana in albus cateva minute...te clatesti si iar o tii
1. asta daca NU ai deja rana deschisa.in acest caz NU mai e valabil
2. mi-a trecut pe loc, dar am facut ASA imediat ce s-a intamplat.
sanatate
0
12-04-2013, ora 08:32
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Uleiul esential de lavanda aplicat direct pe zona arsa de 3-4 ori pe zi ajuta refacerea fara urme a tesuturilor. Dupa ce aplici uleiul de lavanda, la interval de 10-15 minute unge pielea cu crema FAREDERM. Tratamentul se face minim 6 saptamani, pana la refacerea totala.
0
12-04-2013, ora 11:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
dragi colegi daca nu va pricepeti la ceva, nu duceti oamenii necajiti in eroare cu leacuri babesti.
in prima faza cine v-a spus ca veti ramane cu o cicatrice vizibila?
ca o arsura, necomplicata cu infectie, sa produca cicatrici vizibile trebuie sa fie de cel putin grad II/B. acesta presupune din primul moment rani deschise, insa piele sensibila (de acea primele doua comentare sunt total inadecvate).
cicatrizarea depinde mult de tipul arsurii (arsura termica, chimica, curent electric, inghetare etc) cat si de zona afectata si de genetica pacientului.
in arsurile II/B este greu de precizat dupa 1 saptamana cum va arata cicatricea.
daca arsura era de gradul IIi sau IV atunci evident va ramane cu cicatrici, insa aceste arsuri trebuie operate de urgenta.
in prima faza trebuie tratata corect arsura, trebuie prevenita infectia. din pacate pansamentele profesionale pentru arsuri sunt scumpe.
dupa inchiderea plagii trebuie reevaluata situatia. daca nu necesita din prima operatie de corectie, atunci se poate incerca local de ex. Contractubex
consultati cu un chirurg plastician experimentat in chirurgia mainii care sunt posibilitatile
0
19-02-2014, ora 20:12
Dr. Klara Bancila
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Klara Bancila
Buna seara!
daca mai sunteti interesat de imbunatatirea aspectului cicatricei dvs. va puteti adresa clinicii de chirurgie plastica AESTHETIC LINE din Bucuresti. primul pas este o consultatie in cadrul careia sa se faca un examen local si sa vi se stabileasca ce varianta de tratament vi se potriveste.


Cu stima,
Dr. Klara BAncila
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cicatricile vindecate nu au un impact asupra atractivității
  •