arsura gradul 2 cu zahar ars

24-02-2012
adriana33
Nu este medic/terapeut
adriana33
In urma cu 2 saptamani mi-a cazut pe mana niste zahar ars, am fost la chirurgie si medicul mi-a spus sa curat bine rana si sa pun DERMAZIN unguent, doar ca de la unguent rana e deschisa in permanenta, am inceput sa folosesc sprayul de la aloe vera ALOE FIRST, el usuca rana si parca e mai bun, acum as avea o intrebare, e mai bine sa dau cu dermazin si sa ramana rana deschisa s-au sa prinda scoarta cu spray?Poate cineva imi da un sfat?astept si multumessc anticipat.
1 comentarii
0
05-03-2012, ora 22:21
adrianabesty
Nu este medic/terapeut
adrianabesty
Si eu m-am ars cu zahar ars, grad2 34 saptamani sarcina, am fost la urgenta si fara calmante au curatat rana de pielea arsa. S-a dezinfectat si pansat rana cu recomandare sa merg la 2 zile la pansat. Zona arsa este in palma pe degetul mare, la pansat plaga se curata cu ser fiziologic se aplica un pansament Grassolind care nu lasa sa se lipeasa pielea de pansamentul sterill. Recomandarea rana sa nu faca coaja, am 3 zile de la accident inca doare si la 2 zile trebuie sa merg la medic la pansat si curatat rana. Medicul a spus ca, cu cat este curatata rana mai bine dupa producerea arsrii si indepartata pelea atsa vindecarea se face mai repede si fara cicatrice, rana mea este deschisa in continuare dar medicul spune ca este ok si ca incet se va vindeca frumos. Sa ai grija la infectii si sa stai pansata, eventual sa te mai vada medicul sa iti spuna cum evolueaza sa poti intervenii din timp. Eu sper ca pana nasc sa imi treaca am si degetul mare de lamana stg si degetul aratator de la mana dreapta ars.multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul