aritmie extrasistolica ventriculara | Forumul Medical ROmedic

aritmie extrasistolica ventriculara

06-06-2012
andra maria
Nu este medic/terapeut
andra maria
am 24 de ani si am fost diagnosticata cu aritmie extrasistolica ventriculara.aveam tahicardie, inima imi batea foarte repede si foarte puernic, iar la un momendat o simteam ca si cum se ducea in gol.am fost la cardiolog si am facut ecografie, mia spus ca inima e sanatoasa.nu inteleg, daca e sanatoasa de ce simt in continuare golurile acestea? ma sperii de fiecare data cand le am, de cele mai multe ori sunt insotite si de ameteli.uneori simpt ca ma sufoc.iau aspenter si propanolol.intrebarea mea este, o sa ma vindec, cat de grav e?trebuie sa fac operatia de ablatie.va rog sa ma ajutati.va multumesc!
9 comentarii
0
07-06-2012, ora 01:25
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Tu ai probleme cu inima, cardiologul spune ca esti sanatoasa. Inseamna ca ai probleme afectrive. Poate e nevoie sa elimini teama si totodata afectiunea fata de un om din trecutul tau. Studiaza pe Net ce inseamna 'sindromul ostatecului' si fa-ti adaptarile aferente. Succes, tu chiar ai nevoie. :) Da, o sa te vindeci, dar singura si folosind mintea si sufletul tau in locul medicatiei alopate, progresiv. Ai grija cu medicamentele, de obicei au efecte mult mai nocive asupra creierului fata de efectele cardiace benefice. Iar asta nu inseamna ca nu sunt necesare ci doar ca multi medici le recomanda fara sa le pese de efectele secundare.
0
07-06-2012, ora 08:48
andra maria
Nu este medic/terapeut
andra maria
multumesc pentru raspuns...nu am avut probleme cu nimeni in trecut, sper sa ma fac bine asta imi doresc cel mai mult.daca mai este cineva in situatia mea astept sami impartaseasca si mie din experienta lui, si daca sa tratat.inca odata multumesc!
0
07-06-2012, ora 14:38
andra maria
Nu este medic/terapeut
andra maria
pe acest forum raspund si medici? mias dori mult sami imi raspunda un speciali'st sa ma lamureasca. multumesc!

daca mia pus acest diagnostic cum sunt sanatoasa?nu inteleg.eu vreau sa stiu exact daca se vindeca, si daca da cum anume?
0
12-07-2012, ora 11:30
daniel marius
Nu este medic/terapeut
daniel marius
buna eu am 37 de ani, am fost diagnosticat si eu cu aritmie extrasistolica ventriculara, am fost la medic si la fel mi s.a spus ca nu este inima bolnava. tu ce simptome ai si cate batai neregulate ai in 24 de ore? ai facut un test HOLTER?
0
13-07-2012, ora 01:43
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
"nu am avut probleme cu nimeni in trecut"


George Cosbuc spunea in poezia "Dusmancele":

"N-am sort cu flori - si daca n-am
Ce-i pasa?"

"O fierbe ciuda pe urâta,
Ca-s mai frumoasa decât ea,
Si-atâta!
Sa aiba Leana-n frunte stea,
Nu-i partea ei ce-i partea mea." - sunteti sigura, psihologic vorbind, ca n-ati avut probleme cu nimeni in trecut...?! Nu v-a invidiat nimeni niciodata?

Exista medicatie care va' va rezolva problemele, dar o poate recomanda doar un medic psihiatru. Nu psiholog ci psihiaru. Cineva considera utila o astfel de subliniere. :)
0
07-10-2012, ora 23:46
andra maria
Nu este medic/terapeut
andra maria
pentru me-44: ai intrat aici sa scrii poezii? de unde stii tu ca trebuie sa merg la psihiatru? mai bine ai lasa literaratura, si daca ai vrea sa dai un raspuns care sa aiba cea mai mica legatura macar cu raspunsul, ar fi bine sa stii ca boala de care sufar se face si pe un cord sanatos.asa ca nu te mai crede destept/a ca nu esti.
0
08-10-2012, ora 00:04
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Buna Andra !
Extrasistolia si in general nici un tip de aritmie pe cord sanatos nu se vindeca cu medicatie, aceasta taie doar vehementa crizelor. Unica metoda de a scapa de aritmie este ablatia prin radiofrecventa ori cryoablatia.
Fa o monitorizare Holter de 24-48 de ore si rezultatul discuta-l cu un cardiolog electrofiziolog, este cel mai in masura sa-ti spuna ce ai de facut, daca esti sau nu eligibila pentru ablatie !
Daca e vorba de citeva sute de esv-uri in 24 de ore, precis nu te va ablata nimeni. Se schimba situatia insa daca faci mii sau zeci de mii, ceea ce va reiesi la Holter.
Numai bine !
0
08-10-2012, ora 00:10
andra maria
Nu este medic/terapeut
andra maria
multumesc mult pentru raspuns! voi vorbi din nou cu medicul pentru holter.prima data mia spus ca nu e nevoie.daca nici acum nu sunt multumita voi merge la alt medic.multumesc inca odata.ma bucur ca sunt si oameni care stiu sa raspunda frumos.
0
08-10-2012, ora 00:21
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Andra, fa neaparat Holterul, apoi mai putem discuta diverse !
Bafta !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.