aritmie extrasistolica | Forumul Medical ROmedic

aritmie extrasistolica

14-08-2007
alex_buzau
Nu este medic/terapeut
alex_buzau
am si eu o intrebare.de 2 ani am descoperit ca am aritmie extrasistolica(batai neregulate ale inimiii) si as vrea sa stiu CAT DE GRAV ESTE si daca SE POATE TRATA DEFINITIV.urmez un tratament insa nu prea da rezultate.ma simt obosit mai mereu.sunt fumator de 2 ani si ma mai intereseaza daca stresul si emotiile puternice afecteaza inima si mai mult. multumesc anticipat
20 comentarii
0
16-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Ceva asemanator am si eu (daca nu lafel)... nici la mine nu au functionat medicamentele (beta-blocante, calciu, Coenzima Q10 etc.). Cica o solutie ar fi ablatia prin radiofrecventa. Cauta pe Google "ablatia" sau daca esti cunoscator de engleza (chiar si mediu) cauta "radiofrequency ablation" sau doar "ablation", pe situri americane gasesti cel mai bine. cu scheme, schite, pasii care trebuie urmati. Interventia asta ar fi solutia definitiva (are cateva riscuri mici... sansa de reusita este de 90 %. dar fi atent sa te duci la un doctor care a mai facut asta de multe ori. cica la Timisoara sunt cei mai buni dar singur sunt si la Bucuresti).
In ceea ce priveste palpitatiile pe care le ai... cam orice le poate influenta : stresul, oboseala, digestia (mesele abundente) chiar si bautul a prea multa apa... orice exces duce la palpitatii (cel putin in cazul meu) !
0
16-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
http://www.medhelp.org/posts/show/11221 aici unul care a facut ablatia !

PS : eu nu am fumat in viata mea, nu m-am imbatat in viata mea nu stiu ce gust are cafeaua si tot am aritmia asta... mai degraba te nasti cu ea si iti apare in functie de factorii de mai sus (stres, oboseala etc.)
0
16-08-2007, ora 00:00
alex_buzau
Nu este medic/terapeut
alex_buzau
salut cosmin. stii cumva daca se poate trata definitiv?sau ai idee cat de grav este?daca stie cineva unde gasesc mai multe informatii. astept.nu am gasit pana acum nici un doctor care sa ma lamureasca; doar termeni stiintifici si atat.
0
16-08-2007, ora 00:00
alex_buzau
Nu este medic/terapeut
alex_buzau
cosmin, eu am mai citit pe niste forumuri.te poti naste cu asa ceva.eu fumez, cateodata am probleme, cateodata nu.am intrerupt tratamentu pt ca oricum il luam aproape degeaba.cateodata mai beau si cafea.
0
16-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Du-te la un doctor care sa-ti puna diagnosticul exact. Adica ai aritmie extrasistolica dar trebuie sa sti care este boala Tahicardie supraventriculara (asta e de obicei... doctorii iti vor spune ca nu este grav... chiar nu e dar palpitatiile sunt greu de trecut cu vederea). Ablatia cica ai putea sa o faci la Fundeni. sau la clinica particulara Diagnosis (sau la Timisoara...dar asta e departe). Cica poate fi provocata de niste "cai accesorii" care iti deregleaza comportamentul electric normal al inimii. acest lucru se numeste sindromul Wolf-Parkinson-White (astea sunt numele celor care l-au descoperit...nu are legatura cu Parkinson). Boala nu este grava... dar iti cam strica mersul normal al vietii.adica parca nu ai chef de nimic !
0
16-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Lasa-te de tutun si cafea (mai ales cafea...cica e cea mai rea, eu nu beam cafea dar beam Pepsi si Coca Cola. care contin cofeina plus zaharoza, sau cum ii zice, plus alte prostii) si DA te poti naste cu ea.
0
16-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Probabil ca ai avut de mic ceva tahicardie (adica batai rapide si puternice ale inimii) iar acum cu fumatul, stresul au aparut aritmiile de repaus. Eu am avut tahicardie de mic dar doar la efort. acum m-am cam lasat de bicicleta (faceam naveta cam 10 Km pe zi...) de iesit... am cam devenit sedentar... mancam ca inainte dar nu ma miscam la fel ca inainte. Deci si miscare ar fi o solutie. Acum m-am mai dat pe brazda. am slabit de la 85 Kg la 75 in cateva luni (fara sa ma infometez. adica doar cu ceva miscare, nu multa, carne doar duminica si mese usoare dimineata si mai ales seara). As zice ca s-au rarit palpitatiile (aritmia) dar cauza ramane tot una congenitala... un fel de malformatie din nastere (adica acele "cai accesorii" de care vorbeam mai sus si care pot fi eliminate cu ablatia).
Daca te duci sa faci ablatia doctorul iti va spune de riscuri, de avantaje etc. nu te va forta nimeni sa faci asta pt. ca operatia este considerata optionala (pt. ca boala nu intra la categoria celor grave... chiar daca tu te simti rau in fiecare zi chiar. cum ma cam simt eu )
SANATATE !!! si sa ne mai auzim. vocile ca inimile au strigat destul...sunt cam "guralive" :))
0
16-08-2007, ora 00:00
alex_buzau
Nu este medic/terapeut
alex_buzau
ms pt informatii...sanatate si tie ;)
0
15-11-2007, ora 00:00
adonis63
Nu este medic/terapeut
adonis63
aceste aritmii pot veni si datorita unui atac de panica si datorita caderilor de calciu si datorita stresului si datorita unei vieti de sportiv in trecut! la mine sau intrunit cam toate conditiile enumerate la inceput si ma-m ales cu o aritmie extrasistolica destul de frecventa mai ales in momentele de relaxare, in special noaptea. Medicul mi-a recomandat : calmogen sau ansilan, cu specificatia ca vor trece !
0
15-11-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Si la mine tot cand stau imi apare, se simte mai tare. In generala si in liceu faceam naveta cu bicicleta la scoala (10 km aproape in fiecare zi). Am ajuns la facultate, m-am lasat de bicicleta si dupa un an au aparut nenorocitele astea eu avand deja de mic tahicardie (batai puternice si rapide cand alergam dar atunci treceau repede, acum raman cu extrasistole si alte feluri de aritmie mai ales in repaus sau dupa ce mananc mai mult)
0
24-11-2007, ora 00:00
adonis63
Nu este medic/terapeut
adonis63
intradevar apar si dupa ce mananc mai mult dar ca o curiozitate la mine mai apar si atunci cand dorm pe burta daca ma intorc pe spate dispar si nu imi explic care este fenomenul!
0
11-12-2007, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Am suferit de tahicardie paroxistica supraventriculara timp de 8 ani si m-am vindecat prin ablatia cu radiofrecventa. Este foarte important ca atunci cand ai o criza sa te duci repede la spital sa iti faca o electrocardiograma, doar asa se pune un diagnostic exact. M-am chinuit ani la rand, pana cand medicii de la spitalul de urgente Floreasca au reusit sa imi faca EKG intr-o criza de tahicardie, dupa care mi s-a spus de aceasta interventie. Mi-am facut curaj si am facut aceasta ablatie, acum sunt foarte bine, aproape ca nu imi vine sa cred ca nu mai am nimic, ma simt de parca m-am nascut din nou. Daca aveti intrebari va raspund cu drag, stiu ce inseamna aceasta boala. Sanatate !
0
15-12-2007, ora 00:00
adonis63
Nu este medic/terapeut
adonis63
as vrea sa stiu in ce consta aceasta ablatie cu radiofrecventa, unde se poate face si daca este cu grad de risc sau daca se poate face si daca nu ai un diagnostic sigur ptr. ca nu stiu daca reusesc sa fac un EKG in criza ptr.ca atunci cand ajung la medic ma linistesc!
0
16-12-2007, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Asa pateam si eu, ma duceam la medic dar pana acolo ma linisteam. Trebuie sa vorbesti cu un medic, pt ca se fac si alte investigatii pt a da un diagnostic.Cat priveste ablatia, se face mai intai studiul electrofiziologic care presupune urmatoarele: se introduc niste fire pe vene pana la inima ( la mine le-au introdus prin zona gatului) iti induce starea de tahicardie pt a localiza exact calea anormala care iti provoaca tahicardia. Daca acest studiu decurge bine si localizarea e exacta, se trece la ablatie. Pt ablatie se face o incizie mica la incheietura piciorului drept, se introduc cateterele (tot niste fire) pana pe vena femurala pana la inima, si blocheaza acele cai accesorii care sunt cauza tahicardiei. Interventia se face cu anestezie locala, dureaza cam o ora dar depinde poate dura si 2 ore, nu simti cine stie ce dar sunt neplacute starile pe care ti le provoaca. Riscuri exista, ca la orice interventie, dar mie medicul mi-a spus ca sunt mai mult teoretice, e important sa faca asta un medic cu experienta pe asa ceva. Interventia eu am facut-o la spitalul Floreasca, dar se mai face la Fundeni, spitalul Militar sau clinica privata Diagnosis. Multa sanatate!
0
17-12-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
M-am informat si eu cu ceva timp in urma despre ablatie, ziceam ca o s-o fac vara asta (cea care tocmai a trecut)... dar roman cum sunt :) am amanat. Cica sansa de reusita e de 90-95 % iar 10-5% ce mai ramane sunt mai mult teorii (de tipul "drobului de sare" ).
La Fundeni il stiu pe doctorul Radu Ciudin care a facut multe ablatii. Cum a zis si Cris, este f. important sa te duci la un doctor cu experienta !!!
0
17-12-2007, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
De Dr Radu Ciudin am auzit si eu ca e f bun, stiu ca tot el opereaza si la Diagnosis. Pe mine m-a operat dr Radu Vatasescu la Floreasca care este f bun, dar il gasesti mai greu pt ca sta in Spania (e la un spital in Barcelona) si vine in tara pt aceste interventii o data la 1-2-3 luni. Cosmin nu mai amana, nu se merita sa suporti acest chin atata timp cat exista aceasta solutie. Si mie mi-a fost ff teama, dar nu e o interventie grea si daca te gandesti la rezultat merita din plin.
0
17-12-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
La primavara poate ma hotarasc si eu. M-am saturat de bataile astea pe care le am de foarte mic... de cand ma stiu !
0
17-12-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Ceva asemanator aici pe You Tube http://www.youtube.com/watch?v=hsdC7ZIQB2s. Sper sa nu va sperie, nici nu ar trebui (operatie de apendicita e mai inspaimantatoare :) ) Omul din clip are ceva mai grav (cred ca tahi ventriculara nu supraventriculara)
0
20-12-2007, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Nu trebuie sa va sperie interventia asta, credeti-ma pt ca eu am facut-o si as face-o oricand din nou ca sa scap de tahicardie ( si inca eu aveam crizele destul de rar, cam o data pe luna in medie) dar nu poti sta asa...iti da peste cap toata viata. Din momentul in care mi s-a adus la cunostinta de aceasta interventie, am facut-o in luna urmatoare. Atentie pentru fete: in cazul unei sarcini tahicardia se agraveaza mult si doctorii nu pot face nimic, toate medicamentele sunt interzise.
0
12-12-2012, ora 19:35
niiko
Nu este medic/terapeut
niiko
M-am chinuit 7 ani cu aritmia mai precis cu extrasistole, aproape zilnic cate 3-4 ore, am facut nenumarate investigatii de specialitate si nimic..am luat metroprorol 7 ani fara rezultate pana cand noul medicu de familie caruia Ii multumesc mi-a prescris acum aprox. un an medicamentul "CONCOR" de 5 mg., o pastila zilnic care a facut minuni!! Cei in cauza merita sa se intereseze la medicul lor despre acest medicament si sa-l incerce daca primesc avizul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: