arderi interioare si exterioare

12-07-2008
micsunica
Nu este medic/terapeut
micsunica
de citeva saptamini intimpin o problema la care nu mi se da un raspuns.a inceput cu dureri musculare numai la picioare cu senzatie de voma.am ajuns la medic si mi s-a spus ca sunt probleme digestive.o perfuzie si un regim pt. bila si gata.acum am ajuns iarasi la urgenta cu arsuri in stern, mutindu se cind pe un picior, cind pe umar, arde cam 5minute si se muta in alta parte.nu se inroseste, nu prezinta umflaturi, doar arde.alteori am senzatia ca imi iese foc pe gura, pe urechi.ard ca un rug.doctorul mi a spus ca am sindrom gastrita dureroasa.ce pot face?nu am mai auzit nici un caz de acest fel.va rog din suflet un raspuns.multumesc mult.
3 comentarii
0
12-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Ati lucrat in mediu toxic?
Dozare de hormoni?
Calciu/magneziu scazut?
Este asa de rau ca ati mers la urgenta?
Cand vin arsurile, aveti si febra?

Pentru arsurile pe picioare incercati consult neurologic si, daca trebuie, teste de conducere nervoasa. Incercati sa dormiti cu capul mai sus, nu mancati cu 2 ore inainte de culcare, pentru arsurile pe piept. Controloc, Maalox si Motilium ar trebui sa fie suficient. Daca nu trec durerile cu tratament, se poate face endoscopie pentru gastrita, si daca se gaseste o bacterie (Helicobacter), se dau antibiotice.


Multa sanatate!
0
14-07-2008, ora 00:00
micsunica
Nu este medic/terapeut
micsunica
Nu am lucrat in mediu toxic niciodata(sunt functionar public).In schimb am mari probleme de sanatate de ani de zile.Am la activ f. f. multe radiografii pulmonare, dentare, tomografii.De cind ma stiu am lipsa de calciu, fac niste goluri pe care nu le pot explica, cind imi este rau ma apuca un fel de cascat de nu ma mai opresc.Ultima data cind mi am facut analiza la calciu eram in tratament cu ca si aveam 8.Iar mg -1.8.Am si probleme ginecologige dar dozare hormonala nu am facut niciodata.Ce pot face ?Cu ce sa incep sa vad de la ce provin arsurile.Imi este tare frica sa nu fie de la radiatii.Mai exista posibilitatea de vindecare?Am 2 copii la facultate!!!Multumesc mult de tot.
0
14-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Poate ar fi bine sa masurati hormonii tiroidieni (TSH, freeT4), impreuna cu consult endocrinologic, daca nu l-ati facut deja.

Daca treceti printr-o perioada dificila, stressanta, in care durerile abdominale s-au agravat, si durerile nu au o cauza clara (ulcer sau alte probleme organice), atunci poate ajuta Coaxil (trebuie reteta).

Nu am auzit ca radiografiile sau tomografiile sa dea arsuri.
Totusi, doza de radiatii este mai mare la o tomografie decat la radiografie normala. Daca mai aveti nevoie de examinari de acest fel, faceti un RMN in loc de tomografie (RMN nu iradiaza).

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.