Ce inseamna arahnoidita si cum se manifesta aceasta boala?

17-10-2007
Tedora
Nu este medic/terapeut
Tedora
In urma cu 10 ani mi s-a pus dg. arahnoidita cerebro-vertebrala cronica in urma unui PEG facut in 1988 din cauza unei cefalee persistente de cativa luni. Nu am primit nici un fel de tratament si pana acum 2 ani nu am avut nici un semn neurologic. De doi ani nu am putere in picioare, neurologul la care am fost acum imi spune ca dg. arahnoidita nu exista, asa ceva nu se poate diagnostica cu PEG, dar nici nu poate pune alt diagnostic, rezultatul RMN (cranian si dorso-lombar) finnd negativ.
Ce inseamna arahnoidita si cum se manifesta aceasta boala?
6 comentarii
0
15-11-2007, ora 00:00
andatkd
Nu este medic/terapeut
andatkd
imi puteti explica ce este de fapt arahnoidita chistica si daca poate fi tratata prin transplant de maduva, care sunt simtomele acestei boli?
am cautat pe internet detalii insa nu am gasit nimic, se poate trata in romania?
0
22-01-2008, ora 00:00
gabita1981
Nu este medic/terapeut
gabita1981
nu vreau sa va sperii dar aceasta bola este cumplita daca diagnosticul este corect. daca vreti detalii va pot lasa adresa mea de mes
0
22-01-2008, ora 00:00
andatkd
Nu este medic/terapeut
andatkd
gabita1981 Data: 22-01-2008
nu vreau sa va sperii dar aceasta bola este cumplita daca diagnosticul este corect. daca vreti detalii va pot lasa adresa mea de mes
te rog frumos daca ai putea sa-mi explici ce inseamna, sau macar unde pot gasi informatii despre aceasta boala, messul meu este andatkd, daca poti intra sa imi raspunzi
0
08-12-2008, ora 13:39
Tucan Tinuta
Nu este medic/terapeut
Tucan Tinuta
In 2005 am fost operata de hernie de disc L5-S1cu pareza pe piciorul drept. Au urmat dureri si dupa operatie, iar in ianuarie 2007 am fost diagnosticata cu arahnoidita. In iulie 2007 am facut o alta interventie (rizotomie) insa nici dupa aceasta interventie nu am avut rezultate bune si am mai facut o interventie chirurgicala in octombrie 2007, Toate interventiile au fost un esec, durerile au fost din rau in mai rau. In prezent diagnosticul meu este arahnoidita cronica. Va rog daca puteti sa-mi oferiti informatii despre un tratament sau despre un loc unde as puteas fi ajutata. va rog astept un raspuns pe adresa mea de mail -. va multumesc
0
05-03-2009, ora 02:03
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
buna seara fetelor!Eu am fost diagnosticata cu arahnoidita anul trecut, stiu prin ce dureri treceti, Tinuta am notat adresa ta, maine vreau sa te contactez..Acum pe internet gasiti multe de citit despre boala, nu-mi vine sa cred!Cred ca avem multe sa ne spunem intre noi, avem ceva in comun si am putea sa schimbam mici trucuri si de ce nu, sa ne inbarbatam!Sanatate si pe curand!
0
08-09-2021, ora 08:45
Nilu
Nu este medic/terapeut
Nilu
acum 26 de ani am fost operat de arahnoida IV avand diagnosticul hic, dupa operatie aveam o stare de panica si senzatia de asixfiere si frica de moarte.am fost la un neurolog si mi-a dat un tratament care m-a aparat pana acum 11 ani, acum acea senzatie a aparut mai pronuntat si mai frecvent.am facut rmn si am diagnosticul hic, starile de panica cu presiune in cap si mai recent tulburri de vedere, vad staniu, dublu, confuz si instalarea unei hipoacuzie neurosenzoriala.va rog daca cineva ma poate ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  •