ar fi indicata o a doua operatie la ochii?

18-01-2010
mandea
Nu este medic/terapeut
mandea
am 20 de ani in urma cu un an si jumatate m-am operat facandu-mi un implant de cristalin aveam dioptrii -14 acum am ochelari cu dioptrii la un ochii de -4 la celalalt de -2, 5 dar nu vad ultimele 3 rinduri de pe panoul cu litere nici cu ochelarii am un alt ochelar pentru citit dar nu ma ajuta prea mult as dori sa-mi fac o adoua interventie cu laser ce riscuri sunt multumesc anticipat
2 comentarii
0
21-01-2010, ora 22:39
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! In primul rand, trebuie sa asteptam sa se stabilizeze viciul de refractie si mie nu mi se pare ca era stabilizat nici cand ai facut prima operatie; cu corectia optima vezi mai mult ??? adica te apropii de ultimul rand sau penultimul?? eu propun sa mai asteptam sau ti-as recomanda o scleroplastie posterioara daca viciul progreseaza ;si apoi nu stim daca ne permite grosimea corneei sa facem o interventie laser ( ne trebuie pahimetrie);nu putem interveni la nivelul corneei de foarte multe ori;dupa o interventie ea se subtiaza, prin urmare, trebuie sa fim siguri ca dupa operatia laser va ramane o cornee cu o grosime de 250 microni;numai bine
0
23-01-2010, ora 21:34
mandea
Nu este medic/terapeut
mandea
multumesc mult pentru sfatul acordat am sa iau in considerare si am sa fac noi teste multumesc inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.