bebele meu de 2 luni si 2 saptamani nu bea decat 100-105 ml

27-01-2011
abramburica2
Nu este medic/terapeut
abramburica2
buna!sunt f ingrijorata!bebele meu de 2 luni si 2 saptamani nu bea decat 100-105 ml la o masa acum folosim aptamil dupa ce am folosit milumil si nici pe ala nu-l accepta f bine in ultima perioada tocmai de aceea l-am si schimbat.va rog din suflet ajutati-ma cu niste pareri?e normal sau nu?sunt o mamica ingrijorata!
6 comentarii
0
27-01-2011, ora 20:51
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Ce greutate are copilul? Cum are scaunele? De câte ori mănâncă pe zi? (sân i-aţi dat să mănânce?)
0
28-01-2011, ora 10:07
abramburica2
Nu este medic/terapeut
abramburica2
Am dat si san in prima luna doar ca din pacate nu am mai avut oricat am incercat sa stimulez lactatia dupa care am mers alternativ o saptamana si cand nu am mai avut deloc san i-am dat doar lapte praf milumil 1pe care l-a acceptat f usor pana la 2 luni cand a inceput sa nu-l mai pape la fel de bine.Am mers la un pediatru ne-am dat sa-i facem analize si hemoglobina a iesit 10 si am inceput sa-i dam ferrum hausmann.Am revenit la control intr-o saptamana si tot nu incepuse sa manance mai bine si am schimbat si formula de lapte in aptamil1.Intre timp a facut si vaccinurile de 2 luni si eu m-am gandit ca si asta ar fi problema lipsei poftei de mancare.Ieri a avut mese in car a papat si 135 ml la o masa.In general papa la 3 ore sau 3 ore jumate uneori la 4 ore.Intr-o zi mananca cam 750-800 de ml lapte dar a avut si zile in care a mancat mai mult.Greutatea lui este de 6170 grame.Scaunele le are normale in general are unul pe zi si rareori 2.Vi se pare ok doamna doctor?Va multumesc din tot sufletul pt raspunsul dumneavoastra.Poate asa ma mai linistesc si eu.Va multumesc anticipat pt raspuns.
0
28-01-2011, ora 15:54
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Eu nu văd momentan nicio problemă, e important să îî daţi fierul până la normalizarea analizelor de hemoglobină şi sideremie (de obicei se dă 3 luni pentru normalizarea acestor valori), să îî daţi vigantolul profilactic. Nu vă faceţi griji decât dacă face scaune proaste sau febră. (greutatea este perfect normală, ba aş merge chiar într-atât încât să zic că depăşeşte media vârstei)- fiecare copil are ritmul lui de creştere şi pofta de mâncare, nu este cazul să vă faceţi griji.
0
28-01-2011, ora 16:19
abramburica2
Nu este medic/terapeut
abramburica2
Va multumesc frumos d-na doctor si as indrazni sa va mai intreb ceva.Nu mi-a fost recomandat nici doctorita de familie nici pediatrul sa-i dau calciu care cica se da la 2 luni.Este bine sau nu?Va multumesc frumos!
0
29-01-2011, ora 09:11
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Aţi putea la viitoare analize să cereţi şi dozarea calcemiei serice pentru a vedea nivelul, dar de obicei nu se recomandă. Calciul din alimentaţie plus vigantolul ar trebui să fie de ajuns pentru dezvoltarea corectă osoasă. (suficient la vârsta bebeluşului dvs, mai târziu rămâne de văzut dacă este necesară această suplimentare sau nu)
0
30-01-2011, ora 10:21
abramburica2
Nu este medic/terapeut
abramburica2
Va multumesc frumos pt sfaturile dumneavoastra si va doresc numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul