apofizita calcaneana

15-07-2008
danyelo
Nu este medic/terapeut
danyelo
asta mi-a spus medicul ca are un copil de 5ani.in radiografie apare un nucleu osos mai jos de calcaneu.Chiar apare din cauza cresterii?Momentan face tratament cu indometacin supozitoare si ketonal crema.In cat timp dispar durerile?Se poate face si fizioterapie la copii?Acum nu merge decat pe varful piciorului.Stie cineva si tratamente naturiste?
9 comentarii
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nucleul osos care apare pe radiografie este nucleul de crestere al calcaneului; maladia Sever, respectiv ceea ce descrieti D-voastra apare de obicei intre 9-12 ani, uneori mai devreme si reprezinta o maladie benigna, fara consecinte sau sechele.
Indometacin-ul mi se pare cam mult, fiind mult prea puternic pentru aceasta suferinta. Esential este repausul, iar sportul trebuie oprit la modul absolut!
Problema esentiala la care nu pot raspunde este: intr-adevar este vorba despre maladia Sever sau este cu totul altceva?
Aici nu va pot raspunde decat consultandu-va. Va stau la dispozitie cand doriti.
Cu stima,
Dr. M.U.
0
17-07-2008, ora 00:00
danyelo
Nu este medic/terapeut
danyelo
va multumesc pt raspuns. Imi puteti spune unde va pot gasi?Durerile copilului dureaza de 2saptamani si nu vad nici o ameliorare in ciuda tratamentului luat.Doctorul i-a pus diagnosticul dupa radiografie si palpare a piciorului.Ii mai trebuie si alte analize?
0
17-07-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Daca activati fereastra "footsurgeon" (click pe acest cuvant) din raspunsul meu de mai sus veti gasi datele mele de contact.
Va astept,
Cu deosebita stima,
Dr.M.U.
0
10-09-2009, ora 16:47
Daniela Ardelean
Nu este medic/terapeut
Daniela Ardelean
Stimate Domnule Doctor,

Fetita mea, in varsta de 10 ani, a fost diagnosticata de catre medicul radiolog cu apofizita calcaneana bilaterala si fragmentare a apofizei calcaneene bilateral.
Fatita practica gimnastica ritmica de performanta si a fost trimisa la radiografie de catre medicul sportiv, in urma durerilor pe care le acuza de cateva zile la ambele calcaie.
Va rog sa-mi spuneti ce masuri imediate impune acest diagnostic si daca exista un tratament pe care ar trebui sa-l urmeze.

Multumesc.
0
14-09-2009, ora 22:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pana la diagnosticul precis al ortopedului trebuie sa intrerupa imediat orice efort sportiv.
In orice caz, acesta este si tratamentul pentru urmatoarele luni.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-03-2010, ora 10:38
cristina mariana
Nu este medic/terapeut
cristina mariana
buna ziua , am descoperit recent ca fiul meu are apofizita calcaneana, am facut o radiografie in urma unei lovituri la picior.Are durerii in urma contuziei dar pana acum nu a avut aceste dureri.Pentru cat timp ar trebui intrerupt efortul fizic.deoarece face karate si ii place foarte mult acest sport.Va multumesc
0
30-03-2010, ora 23:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
De obicei efortul sportiv se intrerupe pe perioada a minimum 6-36 luni, sau mai curand pe perioada existentei durerilor calcaneene.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-11-2011, ora 21:44
Alina74
Nu este medic/terapeut
Alina74
Buna Seara,
fiul meu, in varsta de 8 ani acuza dureri la calcai, mai ales cand facea spor la scoala.Asta dupa o lovitura puternica in calcai, cu ceva timp in urma.A facut o radiografie si s-a pus un diagnostic prezumtiv de "Necroza aseptica a nucleului de crestere a calcaneului".Iafara de repaus ce tratament necesita pana ajung cu el la un consult de specialitate?
Multumesc, Alina.
0
19-11-2011, ora 21:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista decat doua tratamente: normalizarea greutatii (in 95% din cazuri copilul este supraponderal) si evitarea total.aa oricarei activitati sportive pe o perioada de 6-24, chiar 36 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Apofizita calcaneana

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: