apendicita sau nu?

22-04-2008
Je_Veveritza
Nu este medic/terapeut
Je_Veveritza
Acuma o luna am inceput sa am dureri in partea dreapta si in picioru drept m-am dus la doctor crezand ca am apendicita dupa consultatie diagnostic surpriza anexita mi-a dat tratament cu antibiotic, biseptrim si no-spa pt dureri dar si acuma dupa o luna de la consult ma mai doare sa fii fost totusi apendicita? :(
9 comentarii
0
22-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Nu mai conteaza ce a fost, conteaza ca inca te doare si daca e un apendice inflamat va durea in continuare. Atentie, apendicita neoperata la timp prezinta risc major de peritonita! Trebuie sa mergi intr-un serviciu de urgenta chirurgie. Un chirurg iti va spune poate mai exact daca este sau nu apendicita acuta.
0
22-04-2008, ora 00:00
Je_Veveritza
Nu este medic/terapeut
Je_Veveritza
pai doctoru care ma consultat era chirurg la spitalul Sf Ioan, maine ma duc iar pt niste analize la rinichi
0
17-09-2009, ora 20:24
anita_veverita
Nu este medic/terapeut
anita_veverita
eu am fost operata de apendicita in februrie daca ai dureri dute la medic sa te sa te consulte neaparat daca nu vrei da faci hernie pentru ca apendicita neoperata poate duca la boli mortale
0
18-09-2009, ora 11:52
Je_Veveritza
Nu este medic/terapeut
Je_Veveritza
Pai a trecut un an si de atunci timp incare n-am mai avut dureri dar de o luna aproape iara au inceput si acu vad ca iara m-au lasat :)
0
27-10-2009, ora 11:24
Florin1369
Nu este medic/terapeut
Florin1369
Aceeasi problema am avut-o si eu, numai ca la mine nu a fost apendicita, ci niste pietricele la rinichi, care nu stateau cuminti acolo. Numai bine!
0
29-10-2009, ora 22:51
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
draga pot sa iti spun k eu dureri in partea dreapta jos si cu inghilosari de picior drept si ma crezi k am aceste dureri de 7 ani si ma crezi k umblu pe la doctori crezand ca e ampeticita. amu ultima data mi sa zis k am o anexita si nisip la rinichi.te poop si multa sanatate.
0
11-04-2010, ora 14:14
dddd
Nu este medic/terapeut
dddd
Buna ziua,

Acum o luna de zile m-am operat de apendicita flegmatoasa (asa au scris in biletul de iesire din spital)nu m-am dus in criza, ma intepa in partea dreapta la palpare dar nu rau.Mi-au facut analizele la sange si un sumar de urina, au iesit leucocitele putin marite au spus ei si ma-u trimis pe sectia de chirurgie.Acolo domnul chirurg dupa ce ma apasat mi-a spus ca e bine sa o scot (dureri dastea eu am mai avut de circa 10 ani ma confruntam cu ele am mai fost in urgente si mi-au pus alte diagnostice dar nu apendicita).Zis si facut dr.era de garda m-am internat la 18 si la 23 ma opera.Operatia a durat destul de mult mi-a spus si sotia care ma astepta pe culoar am iesit din operatie cu niste frisoane vai mama mea.Motivatia dr.a fost ca am avut un apendic mare si pitit si a durat pana la gasit.Operatia este mare pentru o operatia de apendicita si cam sus.Ok.Toate bune si frumoase in acea noapte am cerut sa mi se puna sonda, mai bine stateam linistit a doua zi ma ustura cand urinam de saream in sus dar am trecut si peste asta.Cand a venit dr. la vizita pe la ora 11.00 ma pus sa ma ridic din pat sa merg, m-am conformat.Cu toate ca aveam niste dureri groaznice, le-am rezolvat cu fel si fel de calmante.Dupa 3 zile de la operatie m-au externat.Am scos firele in urmatoarele zile operatia sa inchis bine fara infectii etc.Am luat augumentin 4 zile dupa si ma ustura mereu cand urinam, au spus ca am o infectie urinara de la sonda si am luat nolicin 7 zile(FARA VRE-O UROCULTURA FACUT INAINTE...ASA DUPA URECHE) dupa ce am luat nolicin la cateva zile am repetat o hemoleucograma si un sumar de urina+urocultura.Sumarul si urocultura au iesit bune (fara infectie sau altceva)dar la hemoleucograma, leucocite 11.500.Am fost la medicul de familie acesta mi-a zis sa repet hemo dupa 30 zile de la operatie.De ce va scriu.Dupa aceasta operatie am ramas cu o durere in partea dreapta sub coaste durere pe care nu o aveam inainte si ma simt asa balonat sau un pic umflat pe acea parte deasupra operatiei.Am fost la medicul care ma operat si acesta mi-a zis ca o sa ma mai doara o perioada si ca nu e nimic grav, am un colicist mai sifonat si probabil daia daca vreau il scoatem laparoscopic(ii plac banii mult).Ma enervat si ma rog la D-zeu sa nu fie ceva grav la cum ma ghiorlanit el pe acolo ca nu sunt dala sa stau dupa colegiiul medicilor.M-am dus la seful de sectie de fapt seful lui i-am prezentat situatia ma controlat si dansul un om k...si mi-a spus ca intradevar operatia este cam tare pe cusatura dar probabil de la ea si nu-si explica durerea mea, ma trimis am facut eco nimik anormal totul normal.A trecut o luna si durerea este acolo mai ales cand palpez sau stau in pozitia sezut nu este foarte dureroasa dar este stresanta.Mi-am reluat tranzitul intestinal bine, nu sunt constipat ies normal in fiecare zi, nu am facut febra, am evitat efortul, timp de doua sapt nici macar nu am tusit.Ma oftic ca am facut prostia sa ma operez la Ploiesti plecam in seara aia la Bucuresti si probabil eram ok.Eu am rabdarea necesara sa stau poate asa o fi pana se refac muschii etc...dar, ma gandesc sa nu am ceva complicatii si sa se agraveze si eu sa dorm pe mine, toata lumea a spus ca am facut ce era de facut altceva nu au ce sa zica sa mai fac(am facut doua eco la doi dr.diferiti)si nimik.Treaba mai e cu leucocitele marite asa le aveam si in acea seara daia m-au operat si cred ca nu aveam apendicita, deoarece acum tot mari sunt dupa operatie.Astept ceva sfaturi de la dumneavoastra sau de la cine sa mai confruntat cu asa ceva.Multumesc!!!!
0
22-11-2010, ora 16:13
Oana-Aura
Nu este medic/terapeut
Oana-Aura
Mi-e foarte frica de operatia de apendicita, nu ca nu as avea incredere in doctori, sau ceva... numai ca corpul meu e sensibil si sigur o sa am o gramada de suferinte, gen varsaturi, febra, sunt sigura de astea. am cateva dureri mai mult in partea dreapta jos, spre inghinal... nu stiu daca asta e un semn de apendicita dar sper sa nu :((
0
23-11-2011, ora 22:33
andreeab29
Nu este medic/terapeut
andreeab29
Bună seara, am şi eu o problemă.Am facut operaţie de apendicită acum un an jumatate..Iar acum, de curand, am niste dureri in partea dreapta, jos.Mă poate ajuta cineva, cam ce ar putea fi?Mai poate aparea apendicul?Va multumesc!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operația ar putea deveni un tratament secundar împotriva apendicitei
  • Antibioticele pot înlocui operația chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienții cu apendicită este sigură și reduce necesitatea intervenției chirurgicale
  •