apa la genunchi

01-03-2007
brunetzika
Nu este medic/terapeut
brunetzika
Poate ma ajuta si pe mine cineva.In noiembrie anul trecut am facut apa la genunchiul stang mi s-a extras 50 de ml de lichid.de atunci tot am probleme cu picioarele.In ianuarie a inceput sa mi se umfle iar... am fost la un ortoped...mi-a dat un tratament medicamentos...de umflat nu se umfla mai tare insa simteam o oboseala in picioare de nedescris.Acum am inceput un tratament la baile sarate de aici din localitate.Tratamentul consta in ultrasunete, curentzi(tens) si kinetoterapie.dupa 2 zile de tratament mi s-au umflat picioarele si mi s-au invinetzit de m-am speriat.Mi-am facut analizele, vsh-ul mi-a iesit bine, aslo si fibrinogenemia la fel.Intrebarea mea e.mai tr sa trec mult prin calvarul asta?Am doar 22 de ani.imi puteti recomanda dumneavoastra ceva tratament mai eficient...?
3 comentarii
0
14-03-2007, ora 00:00
jarcaa
Nu este medic/terapeut
jarcaa
Cred ca ar trebui sa-ti faci investigatii cardiovasculare si renale pt ca edemul tau ar putea avea cauzele astea.Pana atunci iti recomand sa renunti total la sare pt ca retine apa in organism.
0
18-07-2014, ora 22:34
nelutu62
Nu este medic/terapeut
nelutu62
Mi s-a umflat genunchiul, medicul mi-a spus ca am apa la genunchi.
Sunt recomandate baile sarate sau nu?
0
06-08-2014, ora 15:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista notiunea de """"""""apa la genunchi""""""".
Hiper-productia de lichid articular (hiartroza) este legata de traumatisme, de supra-solicitarea profesional/sportiva, de afectiuni reumatologic-inflamatorii sau hematologice, dar si de distrugerea cartilajului articular (artroza).
Tratamentul trebuie sa fie unul de tip cauzl, adica sa tina cont de originea hidartrozei.
In oricare dintre cazurile imaginabile se impune reducerea solicitarii articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: