apa la genunchi

07-05-2009
nobodys
Nu este medic/terapeut
nobodys
acum aproximativ 2 luni mi s-a umflat genunchiul stang fara sa fac nici o miscare iesita din comun sau efort. am fost la 2 medici ortopezi. Unul mi-a spus a am bursita si mi-a recomandat sa pun gheata si repaus. cel de=al doilea a zis sa il imoblizez cu o atela doua saptamani. dupa o luna jumate de uns cu creme(fastumgel, dicnofenac, ben gay) si de luat antianflamatorii( diclotard si ketoprofen) vreo 3-4 verze si zeci de pungi de gheata nu s-a vazut nici o schimbare. am facut un rmn. ligamente, menisc si cartilgii - ok, si revarse de lichid articular in cantimate mica-medie. ieri am fost la foisor unde mi-=au facut punctie si mi-au scos lichidul. azi cand mi-am scos faza elstica, am observat ca geninchiul mai este inca umflat. e normal sa mai fie o vreme umflat imedat dupa punctie sau a recidivat? ce sa fac n continuare?
8 comentarii
0
07-05-2009, ora 17:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Incercati un consult reumatologic si nu efectuati investigatii (RMN sau analize de sange) fara o prescriptie medicala.
In afara unor traumatisme si a procesului artrozic (nu v-ati precizat varsta...) exista felurite maladii reumatologice ce produc hidartroza (acumulare de lichid articular).
Daca veti mai lua antiinflamatorii este obligatorie protectia stomacului cu Omeprazol sau similar.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 17:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Incercati un consult reumatologic si nu efectuati investigatii (RMN sau analize de sange) fara o prescriptie medicala.
In afara unor traumatisme si a procesului artrozic (nu v-ati precizat varsta...) exista felurite maladii reumatologice ce produc hidartroza (acumulare de lichid articular).
Daca veti mai lua antiinflamatorii este obligatorie protectia stomacului cu Omeprazol sau similar.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 17:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Incercati un consult reumatologic si nu efectuati investigatii (RMN sau analize de sange) fara o prescriptie medicala.
In afara unor traumatisme si a procesului artrozic (nu v-ati precizat varsta...) exista felurite maladii reumatologice ce produc hidartroza (acumulare de lichid articular).
Daca veti mai lua antiinflamatorii este obligatorie protectia stomacului cu Omeprazol sau similar.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 17:53
nobodys
Nu este medic/terapeut
nobodys
am 33 de ani. rmnul l-am facut trimis de un medic de recuperare medicala nu din propie intiativa.
medicul mi-a recomandat tratament balneofizicoterapeutic, dar am fost la foisor unde trei medici au zis ca e mai bine sa imi faca punctie, ceea ce au si facut
0
07-05-2009, ora 18:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Stiti cumva daca lichidul articular a fost trimis pentru analiza biochimica si bacteriologica?
Acest lucru ar usura mult munca reumatologului pe care-l veti consulta.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 19:04
nobodys
Nu este medic/terapeut
nobodys
nu, nu a fost trimis
cei doi doctori care mi-au facut punctia au zis ca e traumatism vechi cu hidartroza (eu am cazut de pe un scaun inalt, dar in decembrie) si au zis ca din punctul lor de vedere sunt ok si ma pot duce acasa.
probema mea e ca mi se pare ca genunchiul mai este putin umflat si mi-e frica sa nu recivideze.
0
07-05-2009, ora 19:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Va contraziceti singur: in prima postare spuneati ca nu este vorba despre un traumatism, iar acum evocati totusi un traumatism vechi...nu stiu ce sa mai inteleg..
Probabil ca sursa suferintei D-voastre este, totusi, acest traumatism vechi.
Atata timp cat nu exista o leziune meniscala sau cartilaginoasa evolutia este benigna, catre vindecare totala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 19:41
nobodys
Nu este medic/terapeut
nobodys
cazatura a avut loc acum 6 luni si uitasem de ea..(intelesesem ca lovitura trebuie sa fie cat de cat recenta de accea nu am luat in calcul intamplarea din decembrie).

multumesc pentru rabdare si sper sa nu mai am probleme pe viitor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •