apa la genuchii?

03-09-2008
passik
Nu este medic/terapeut
passik
buna ziua.sunt handbalist, acum 2 saptamanii m-am lovit genuchi in genuchi cu un coleg, pot sa zic ca foarte dur.!dupa o sapt ma vazut un doctor care mia zis ca probabil am un hematom care sa extins si o inflamatie la articulatie.problema e ca dupa 2 sapt de la lovitura ma tine piciorul, adica nu pot sal indoi, cum as sta pe vine sau as face calcaie la sezuta.acum nush nu astept un raspuns sigur sigur de la dumneavoastra pt ca nu m-ati vazut!multumesc
4 comentarii
0
04-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Apa la genunchi inseamna o acumulare de lichid in teaca sinoviala.Se simte la palpare ca o umflatura moale, mobila.DAca ai asa ceva eposibil sa fie lichid.Si e dureroasa.
0
04-09-2008, ora 00:00
olimpia_97
Nu este medic/terapeut
olimpia_97
Eu am avut o luxatie si in timpul producerii accidentului sa acumulat lichid (sange), cum a spus morena se simte moale.Dute la ortoped si iti va extrage sangele printr-o injectie (punctie).Mult succes!
0
04-09-2008, ora 00:00
olimpia_97
Nu este medic/terapeut
olimpia_97
Nu te ingrijora, nu-l poti indoi pt are lichid, dute repede la doctor caci iti poate bloca articulatiile daca interventia nu este facuta la timp.Majoritatea fotbalistilor, handbalistilor si toti din istoria sportului au cunoascuta punctia.
0
25-09-2008, ora 00:00
steffx
Nu este medic/terapeut
steffx
am o rugaminte sa ma sfatuiti si pe mine. Am cazut pe genunchiu stang
care s'a umflat.
M'am dus la ductor am facut un film doctorul a zis ca nu e rupt nimik dar totusi eu nu pot sa indoi genunchiul deloc. Mi'a fost pus in ghips de la laba piciorului pana sus lasand o fanta deschizatura pe mijloc. toate bune pana aici
am ajuns cu el acasa am stat in pat m'am mai plimbat prin casa si am inceput sa am dureri mari la genunchi ca si cum m'ar apasa ceva.
intrebarea mea este am facut apa la genuchi? trebuie sa merg la doctor din nou?
sau este normala durerea si unflatura precizez ca sunt in a doua zi de cand m'am lovit. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: