anxietate netratata | Forumul Medical ROmedic

anxietate netratata

08-04-2014
ahile
Nu este medic/terapeut
ahile
Buan ziua, am fost diagnosticat cu tulburare de anxietate, mi-a fost prescris un tratament pe care l-am urmatt..timp de 3 zile..timp in care nu mai eram om, nu am cuvinte sa descriu ce fel am simteam..sunt foarte convins ca acele 3 zile mi-au agravat boala mai tare..intrebarea mea este ce se paote intampla daca nu tratam aceasta afectiune?..este posibila sa treaca de la sine??este viata pusa in pericol..traiesc cu o preisune incredibil de puternica asupra capului..dar se apre ca sunt destul de rezistent la suferinta..se paote produce un atac cerebral, infarct chestii de genu?? va multumesc
4 comentarii
0
11-04-2014, ora 14:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu vi s-a potrivit tratamentul, puteti merge sa vi-l schimbe.
Afectiunea se poate agrava daca nu e tratata.
E mai putin probabil sa treaca de la sine din moment ce vi s-a prescris tratament.
Viata nu e pusa in pericol. Doar calitatea ei.
Nu faceti atac cerebral.

Trebuie sa va reintoarceti la medic si sa il informati ca tratamentul nu va merge. Ca sa vi-l schimbe.
0
14-04-2014, ora 02:12
Toporash
Nu este medic/terapeut
Toporash
Buna
Cred ca anxietatea are ca rol si o cauza neurologica, care prin psihoterapie si ca adjuvant neurologic ar fi medicatia.medicatia poate fi atit homeopata cit si de sinteza, doar ca mai eficienta in multe cazuri este cea psihiatrica.daca simtiti efectele adverse ale medicamentelor cauza e clara, doar ca ea este mai accentuata la inceput si scade din intensitate pe parcurs.Cred ca anxietatea nu prea cedeaza de la sine, doar evolueaza in ceva mai pronuntat si cum a scris si dna Clara, afecteaza calitatea vietii.Nu trebuie sa lasati aceasta problema nerezolvata.Sanatate!
0
14-04-2014, ora 02:15
Toporash
Nu este medic/terapeut
Toporash
Apropo tensiunea interioara cred ca e din cauza grijilor, gindurilor toxice negative si a unor trairi traumatizante din trecut care nu au fost expuse, discutate.trebuie sa vorbiti cu un prieten sau psiholog ca sa canalizati aceste energii.Succese!
0
16-04-2014, ora 10:01
Psiholog Manuela Nicolae
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Manuela Nicolae
Buna ziua,
Anxietatea netratata se agraveaza, din pacate. Nu trece de la sine. E firesc ca la inceputul tratamentului sa fiti oarecum bulversat, acela actioneaza asupra neurotransmitatorilor si poate sa dea anumite reactii nedorite in primele zile. Psihicul uman este intr-adevar puternic, se poate obisnui cu aproape orice, dar de ce sa nu tratati problema daca tratamentul este posibil?
In anxietate este indicata, de asemenea, psihoterapia, care va ajuta sa o controlati, sa nu va mai lasati coplesit de ea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •