anxietate generalizata cu atacuri de panica | Forumul Medical ROmedic

anxietate generalizata cu atacuri de panica

24-12-2012
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
Salut.de acum 2 luni mi sa schimbat viata complet.Sa intamplat intr-o zi de vineri seara am venit acasa de la scoala am mancat niste ciuperci mam pus un pic sa dorm cand mam trezit am simtit o mica durere in jurul ombilicului, am mancat iar ceva mai gras adica cu mai mult ulei (mancarica de legume)dupa 10 minute am facut un set de flotari asa obisnuiam in fiecare seara.iar dupa 10 minute in timp ce stateam pe pat si ma odihneam ma luat un fior de jos pana sus o stare de sufocare cu o caldura puternica si batai puternice la inima.credeam ca mia venit sfarsitul, am plecat cu parintii la urgente am facut EKG, diagnostic: Tahicardie sinusala (120 bmp)am stat in perfuzii cu calmante calciu si altele.nu se linistea inima, simteam parca plec dincolo, abia dupa o ora sa mai linistit.am fost la medic internist mia zis k am facut o gastroenterita de la ciuperci am facut control la inima.plamani.glanda tiroida, suprarenale, analize, RMN, ecografie, endoscopie unde din toate astea mi sa gasit o gastrita antrala si bila lenesa.in prezent am niste simptome foarte aiurea durere in partea stanga la piept cu tot cu mana stanga, senzatie de sufocare, dureri de spate.ameteli,...ca un spasm la plamani ca si cum ar fi muschii incordati si nu ma lasa sa respir, dureri in globii oculari, dureri de cap, greatza, dimineata ma trezeste senzatia de a iesi cu scaunul+pulsul 85 in repaus iar cateodata in picioare trece usor de 100, iau propanolol de 10 mg si alprazolam jumatate de pastila de 0.5 dar nu prea inteleg nimic de la ea, am terminat si un set de fiole cu tonotil mai iau calciu si magnerot,.si am uitat sa precisez k in acea seara am avut tensiunea 12cu 9, normal aveam 11 cu 7,...dupa ce am inceput sa iau propanolol tensiunea a scazut la 10 cu 7. (am 19 ani sunt la liceu, clasa 12, am 55, 5 kg, 174 cm, aveam 58, am slabit la 53 si am inceput sa pun inapoi)...am fost la psihiatru nu a stiut ce diagnostic sami puna ma trimis la psiholog mia pus diagnostic de anxietate generalizata, distonie neurovegetativa, cand mam intors la psihiatru mia spus ca nam nimic sa ma duc acasa sa mananc. As dori un sfat in ceea ce sa fac sa scap de starile astea care ma chinuie secunda de secunda, pentru ca tratamentul pe care il iau acum nu prea da rezultate.Multumesc!
16 comentarii
0
24-12-2012, ora 22:30
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
daca ai sa incepi sa cauti aici pe forum sunt mii de comentarii legate de anxietate si atacuri de panik.si eu sufar de aceste stari, exact cum le-ai descris si odata ce ai avut un atac de panik si continui sa te gandesti la el, greu mai scapi.posibil antidepresivele sa ajute, dar multi au devenit dependenti deja si fara ele nu ies din starile de neliniste.eu ma confrunt cu o forma deja avansata de anxietate, atac de panik plus depresie, le am zilnic si ma termina din punct de vedere psihic si fizic.un lucru am inceput sa fac de cateva zile si sincer iti spun, ca am deja 3zile, de cand am trecut de atacul de panik, nu-mi mai este frik ca am ceva la inima si a-si putea pati ceva, numai sunt nici un disconfort la nivelul mainii sau inimii, inafara de niste dureri provocate de spondiloza.secretul consta in faptul ca in sfarsit m-am hotarat sa citesc o carte, legatura de puterea subconstientului nostru, am resusit sa imi controlez gandurile negativa, am suprapus gand pozitve, totul consta in subconstientul nostru, in puterea gandului.ma simpt mult mai bine si ce am invatat din cartea asta e ca seara treb sa gand pozitiv si nu imi mai este frik sa adorm, era un chin ptr mine seara sa adrom, aveam numai cosmaruri.nu stiu daca pot spune numele cartii aici dar am sa incerc, sa numeste, puterea extraordinara a subconstientului.de asemenea si un film la fel de bun, the secret.ai sa intelegi multe, citeste cartea in primul rand, o gasesti online.si ceea ce ma mai ajuta pe mine in momentele grele, de neliniste si frik, sunt comentariile altora, care trec ca si mine ărin acelasi cosmar, unele comentarii de bine altele de mai rau, dar pe mine ma incurajau foarte mult.sanatate si gand pozitiv, esti sanatos tun, ce iti mai poate trece prin cap.
0
24-12-2012, ora 22:44
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
iti multumesc ca miai raspuns, o sa citesc ceea ce miai spus o sa vizionez si filmul, sa stii ca atunci cand incerc sa ma gandesc la ceva frumos parca deodata imi apar imagini cum ce am patit, , , am uitat sa mentionez ca am fost si la un bioenergoterapeut rezultatele erau pe moment cred k era autosugestia, as putea sa stiu ce varsta ai?
0
24-12-2012, ora 22:54
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
as vrea sa mai adaug k am avut o relatie d 2 ani si cv fata ma cam stresat, trebuia sai spun orice faveam certuri, eu tineam in mine k prostu, azi mam despartit d ea, este posibil ca si de la relatia asta sa am chestiile astea?
0
24-12-2012, ora 23:10
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
eu am 24ani!!!ai acumulta in tine multa energie negativa si ganduri urate, frik sa nu patesti ceva.la mine de fapt a inceput cu frik de masini, de drum lung etc eram stresata rau cand treb sa urc intr-o masina, dupaia am inceput ca la emotii sa ma doara mana stanga si sa sa am un disconfort la mana si sa termin sa cred ca am ceva la inima si sa nu fac infarct.orice suferinta acum, mai ales ca in preajma sarb ai ramas singur, iti pot intensifica starile, acum depinde de ce iti este tie frik si la ce te gand la rau.si stii si cititul despre o boala anume pe care credem ca am avea-o, ne face mult rau, pai eu cred ca am citit sute de pagini despre infarct eram disperata si daca un deget la mana ma durea, intram in panik, dupa cum am spus, sper sa fiu pe drumul cel bun.
0
24-12-2012, ora 23:38
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
am citit si eu despre multe boli.o sa incerc sa am o gandire cat se poate de pozitiva, cateodata imi vine sa plang si zic k nu cred k o sa mai scap vreodata de chestyyle astea.lasami un id d mess poate vb dak vrei :), kt despre relatia kre am terminato incepe sa numi para rau, era prea posesiva
0
24-12-2012, ora 23:50
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
la rmn mia iesit lipsa sinusurilor frontale, oare poate fi ceva grav?
0
24-12-2012, ora 23:59
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
iiony_kiss83 vb cand vrei si ai nevoie de un sfat.Craciun fericit!!!
0
25-12-2012, ora 00:10
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
Craciun fericit si tie! Ai grija de tine, multumesc ink odata pentru raspuns, imi place sa vb cu cineva asemanator cu mine la unele chestii :)
0
25-12-2012, ora 17:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Craciun fericit!
parere:
1. despartirea de fosta ta prietena."te-a dat peste cap"cu totul:
2. nu esti bolnav.bila lenesa o are 1/2 din populatie;
3.tensiunea 11 cu 7 este fffffffffff MICA...si ti-au mai dat si tratament??/sa scada tensiunea?...nu-i ok.
ok...probabil in urgente o fii fost crescuta - pe moment- dar NU dai tratament.
4. trebuia sa le zici si dr.cauza...tot...
5. mananca cate putin si des;
bea multe lichide: apa, ceaiuri, sucuri..sa-ti aduci tensiunea la normal.
dormi macar 6-7 ore/ noapte si
incearca, daca poti, sa uiti incet de despartire...
6. nu-i nevoie de medic., psihiatrie, psihologi.NU ai nimic..revino-ti..
fete sunt nnnnnnn...vei gasi una sa te merite.
Cele bune,
0
25-12-2012, ora 17:44
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
@maria ieri mam despartit de ea, si in astea 2 luni kt mam simtit rau mai ca nu ma credea, asa ca miam dat seama ce persoana e si am pus punct, in aceste moment am tensiunea 10 cu 7 de la propanolol, mila dat pentru tahicardie, la mine tensiunea inainte de astea 2 luni era 11 cu 7..in seara cand am ajuns la urgente era 12 cu 9.nu stiu daca sa mai iau propranolol sau nu
0
25-12-2012, ora 17:47
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
@maria -multumesc pentru sfaturi, Craciun Fericit ! al meu e cam distrus asta e..mai sunt ani.
0
25-12-2012, ora 21:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
toate valorile tensiunii sunt ffff MICI.si DA, astea-ti dau aceste simptome.
chiar si acele "batai" anapoda.
multu de urari
0
25-12-2012, ora 21:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bei suficiente lichide??
cele bune!
0
26-12-2012, ora 14:17
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
nu prea beau lichide...am o intrebare :ma doare de cateva zile in partea stanga sub coaste si cateodata cu tot cu mana stanga, si mai am o amigdala putin umflata care doare cu tot cu ureche la inghitire si o senzatie de arsura pe pielea capului ce poate fi?multumesc
0
26-12-2012, ora 19:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
raceala buna
si
poate pe unde ai stat ai prins si-un curent.
fa o baie calda si intra-n pat.cateva ore.
iti va face bine.
spala-ti parul si usuca-te cu fonul...
cele bune,
0
09-07-2018, ora 01:42
AndreiB22
Nu este medic/terapeut
AndreiB22
Sunt sigur ca d-na Maria are cele mai bune intentii dar cu valorile tensiunii lucrurile nu stau chiar asa.

As a general guide:

high blood pressure is considered to be 140/90mmHg or higher
ideal blood pressure is considered to be between 90/60mmHg and 120/80mmHg
low blood pressure is considered to be 90/60mmHg or lower

Prof.dr. Mihai Dan Datcu, medic cardiolog, Clinica a I-a Medicala "C.I. Negoita" din cadrul Spitalului "Sf. Spiridon" Iasi: "Inceperea tratamentului sau. mai corect alegerea tratamentului necesar, se face nu numai in functie de valorile tensiunii arteriale, dar si in legatura cu alti factori coexistenti, adica alte boli care evolueaza in acelasi timp cu hipertensiunea arteriala, cum ar fi: diabetul zaharat (o adevarata epidemie a timpurilor noastre), nivelul crescut al colesterolului in singe, ereditatea (boli cardiovasculare, inclusiv complicatii ale tensiunii arteriale la rudele de gradul I). In aceste situatii, tratamentul cu medicamente al hipertensiunii arteriale se incepe imediat deasupra cifrei de 140/90 ( n.r.- tensiunea este peste 14 cu 9 in limbaj popular).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul