De 2 saptamani ia Xanax si nu se simte bine deloc | Forumul Medical ROmedic

De 2 saptamani ia Xanax si nu se simte bine deloc

18-08-2007
ghervase
Nu este medic/terapeut
ghervase
sotia mea a fost diagnosticata cu anxietate, de doua saptamani ia un tratament cu xanax de 3x1/2 pe zi, , si paluxetil 1pastila pe zi are zile cand nu se simte bine deloc, , transpiratii, ametelii, slabii agitatie, a slabit in jur de 4 kg nu are pofta de mancare, ce-mi recomandati sa fac. multumesc.
51 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
19-08-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Daca aveti indoieli asupra eficacitatii tratamentului, va puteti adresa medicului psihiatru care a prescris tratamentul pentru sotia dumneavoastra.
Acesta va poate explica de ce a recomandat aceste medicamente, cum actioneaza, care sunt efectele terapeutice scontate si care este perioada de timp in care se asteapta o ameliorare.

Pe langa tratamentul medicamentos pe care il urmeaza, ar fi indicat ca sotia sa consulte si psihoterapeut.
In felul acesta va asigurati ca "atacati" problema din mai multe puncte, deci cresc sansele de vindecare.

Sanatate!
0
19-08-2007, ora 00:00
ghervase
Nu este medic/terapeut
ghervase
va multumesc, locuiesc in salaj nu stiu un psihoterapeut in zona am cautat pe net nu am gasit nici la cluj, , , , , , , , nu stiu exact cu ce se ocupa psihoterapia mi-ati putea recomanda un cabinet in zona noastra, , , , , , , , , , , , , , , va multumesc mult !!!!!!!!!!!!!
0
19-08-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Pe site-ul Federatiei Romane de Psihoterapie (www.psihoterapie.ro), cautati in Registrul Psihoterapeutilor un psihoterapeut cat mai aproape de orasul dumneavoastra.

Sau, poate cineva de pe forum ne poate ajuta cu un nume, o recomandare, eventual.
0
20-08-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Intr-adevar, sotia dvs are nevoie de sedinte de psihoterapie.

Cat de departe sunteti de Baia Mare ?
Ati putea ajunge acolo o data pe saptamana cu sotia ?

Andrei
0
20-08-2007, ora 00:00
ghervase
Nu este medic/terapeut
ghervase
sunt la 70 km de baia mare si m-as putea deplasa usor va multumesc
0
29-08-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
in Baia Mare, d-na Camelia - tel. 0745 620 205.
Ii spuneti la telefon situatia, si va puteti face o programare la dansa.

Succes,
Andrei
0
02-09-2007, ora 00:00
danuna3
Nu este medic/terapeut
danuna3
Am aceeasi problema si nu stiu cum pot gasi un psihoterapeut in judetuil SUCEAVAsau in apropiere.Poate ma puteti ajuta.In ceea ce o priveste pe sotia dvs o sfatuiesc sa nu mai ia xanax si din tot sufletul sa schimbe medicul.Eu de 2 ani ma confrunt cu anxieteatea, am luat in prima faza 5 xanax pe zi timp de 2 luni si m, a terminat.Nu mi, a ajutat cu nimic.Daca dati peste un medic particular si caruia ii pasa atunci au aprut medicamente din America, care sunt foarte bune si isi fac efectul in maxim 0 luna.V a indrum pentruca nu vreau ca sotia dvs sa treaca prin ce am trecut si eu acum 2 ani.Si in prezent iau tratament, dar merg spre foarte bine.Va doresc sa o ajutati mult de tot si asa a facut sotul meu.Fara el eram pe cealalta lume.Sa nu va saturati sa o sprijiniti caci dureaza un pic aceasta stare.Succes.
0
02-09-2007, ora 00:00
ghervase
Nu este medic/terapeut
ghervase
pt danuna3...cum se numesc aceste medicamente, caci nu se simte prea bine, , acuma ia o jumate de xanax de 0, 25 dar are perioade cand nu are chef de nimic, , o trec caldurii 'si nu stiu ce sa fac cum sa o ajut ?? la ce medic ati fost fost dumneavoastra si ince localitate va multumesc, , , , , , ,
0
03-09-2007, ora 00:00
camy71n
Nu este medic/terapeut
camy71n
xanax de 0, 25 jum pe zi este foarte putin, un medic psihiatru stie de ce recomanda xanax. sotia dv are atacuri de panica iar xanax este este recomandat. insa are nevoie de timp, incredere si vointa. daca asteapta ca totul sa dispara ca prin minune nu se va vindeca cu nici un tratament..cu timpul simptomele vor dispare, am anxietate de 6 ani, am urmat tratamentul prescris si impreuna cu autosugestia atacurile de panica vor dispare..incredere, tratament, rabdare si credinta in dzeu..sper ca nu am suparat pe nimeni.succes.
0
14-09-2007, ora 00:00
IONITA
Nu este medic/terapeut
IONITA
dupa 3ani de anxietate si atac de panica sunt pe drumul cel bun cu ajotorul pshiologului fara medicamente care nu ajuta la nimic apelati cu incredere la un pshiolog
0
19-11-2007, ora 00:00
Kora_G
Nu este medic/terapeut
Kora_G
Buna camy71n, as vrea sa imi spui cum erau starile tale de anxietate? Ce simteai si mai ales ce gandeai?Cum te descurcai la serviciu si in colectivitate?Ai spus ca de 6 ani ai anxietate, de aceea vreau sa stiu daca starile tale s-au schimbat de la o perioada la alta?Multumesc mult.
0
11-08-2008, ora 00:00
moto
Nu este medic/terapeut
moto
va rog frumos daca puteti sa imi raspundeti la o intrebare:sufar de anxietate de 4 luni de zile iau lexotan 3mg/zi dar am robleme cu somnul!am inteles ca ceaiurile de lavanda sun tbune dar pot sa le beau chiar daca am tensiunea mica?in general am 10 cu 8 cu 7 la 21 ani si imi e frica sa nu scada daca iau aceste ceaiuri de linistire !probleme cardiace nu am doar o usoara tahicardie cand sunt nervoasa sau am atacurile !ce ma sfatuiti!astept raspuns urgent va rog
0
17-02-2009, ora 23:58
leyla
Nu este medic/terapeut
leyla
si eu am suferit de anxietate trei ani de zile, din pacate nu a avut cine sa ma indrume la inceput.nimeni nu intelegea ce am, toata lumea din jurul meu zicea ca sunt nebuna ca sunt inchipuielii de ale mele si pe langa toata boala asta care iti ataca tot stilul de viata eram si foarte departe de familie.la mine a inceput cu un atac de panica undeva noaptea cand ma intorceam de la o petrecere, incepusem sa ma sufoc credeam ca voi face un infarct si imi simteam furnicaturi in maini si picioare si imi era foarte f frig.incepuse sa imi fie frica sa pun capul pe perna noaptea in ideea ca ma voi sufoca si voi murii.am urmat si eu un tratament in cele din urma dar ptr scurt timp in comparatie cu alte persoane[4luni], mi-am facut serii de analize si am mers si la psiholog.ma simt mult mai bine cred ca am trecut cu bine peste perioada cea rea.dar stiu un singur lucru important ca anxietatea asta vine si pleaca, totul se petrece in capul nostru asa ca incercati sa va distrageti atentia de la probleme, ganditi pozitiv, ocupativa timpul cu ceva, si nu stati singuri, tot timpul sa fiti incercuiti de oameni pozitivi si cel mai important faceti sport gimnastica nu efort fizic
0
18-02-2009, ora 00:06
leyla
Nu este medic/terapeut
leyla
sa stiti ca ceaiul de tei este foarte bun, te relaxeaza si nici nu face probelme la tensiune
0
24-02-2009, ora 19:13
Adip
Nu este medic/terapeut
Adip
Daca aveti rabdare, incercati sa luati 6 luni Remotiv( Extras de sunatoare elvetian...nu pricep de ce, cel romanesc imi provoca somn ??). Este 100% natural. Efectele apar incet, pe nesimtite si combinand cu o psihoterapie bine facuta ce va determina sa percepeti in mod diferit viata, cu siguranta echilibrul psihic se va restabili. Cu cat ne vom tine mai departe de evenimente stressante, vom avea o motivatie clara in viata, rezulatele benefice vor tinde catre permanenta ! Sunt o multime de carti scrise de oameni ce au studiat gandurile si comportamentele umane. Ei explica mult mai bine mecanismele fricii si depresiei.
0
25-02-2009, ora 15:28
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
as dori si eu o explicatie sufar si eu de o stare de anxietate care imi da ameteli foarte mari zi de zi sunt ametita mi se infunda urechilie tot timpul ametita si am dureri mari in partea inimii si tot felu de senzatii ciudate sunt foarte slabita obosita intruna somn agitat panica frica de a sta singura in casa de a iesi neinsotita pe strada etc am facut analize ecografii teste la inima in mai multe rinduri ca am ajuns sa fiu obsedata ca as avea o boala dar toate miau iesit bine iau xanax de vreo 2 ani dar nu pot sa zic ca ma ajuta foarte mult ma linisteste putin am tot felu de senzatii amortirea mainilor mi se pare cami amorteste obrajii si gura uneori va rog sa mi dti un sfat care stie si a mai trecut prin asa ceva multumesc
0
14-03-2009, ora 09:17
mihaela_Salaj
Nu este medic/terapeut
mihaela_Salaj
HMMM...PENTRU DOMNUL GHERVASE SI DOAMNA MARHILA, !!!!!!O TULBURARE PSIHICA CUM E ANXIETATEA NU ESTE O PROBLEMA GRAVA INCAT SA NECESITE MEDICAMENTE.VIATA ASTA NE OFERA MULTE INCERCARI, TREBUIE SA STIM SA LE DEPASIM SINGURI, IN NOI STA TOATA VOINTA SI PUTEREA DIN LUME!!!!!NU CRED CA O CUTIE DE MEDICAMENTE VA SCHIMBA CEVA IN FELUL DE A VEDEA UN OM LUMEA, SAU A O SIMTI!!!.UITATI_VA IN JURUL VOSTRU, E NUMAI VIATA, E CREATIA LUI DUMNEZEU.VIATA INSEAMNA MAI MULT DECAT UN TREMURAT, O AMETEALA, FRICA, PANICA SI INSOMNIII.ASTEA SUNT NISTE TAMPENII.V_ATI INTREBAT DE UNDE VIN???DIN PREA MULTA EPUIZARE PSIHICA, DIN NEMULTUMIRI, DIN DECEPTII.EU AM DE 4 ANI ACEASTA PROBLEMA, AM FOST LA PSIHOLOG IN ROMANIA SI MI_A ZIS NUMAI TAMPENII.NU SUNT PRICEPUTI DELOC.ACEASTA PROBLEMA SE REZOLVA DE UNUL SINGUR.VIATA MEA DECURGE NORMAL, NU AM NEVOIE DE MEDIC, NICI DE PASTILE.AVETI NEVOIE DE VOINTA, EU INCET AM REUSIT SA MA VINDEC...NU IL MANGAIATI PREA MULT PE CEL DE LANGA DUMNEAVOASTRA, LASATI_L SA SE INTAREASCA DE UNUL SINGUR!!!SUCCES
0
22-03-2009, ora 15:45
nikki
Nu este medic/terapeut
nikki
Buna Mihaela. As vrea sa stiu cum ai reusit sa te vindeci.
Si dc.nu te superi as dori sa am si eu adresa ta de mail, sa vb.mai mult.
0
26-03-2009, ora 10:28
Elena.C
Nu este medic/terapeut
Elena.C
poate sa imi zica cineva un psihoterapeut din bucuresti bun pe problemele de anxietate si emotivitate excesiva??? problema mea este urmatoarea: in urma piederi tatalui meu, nu imi mai pot controla emotiile si la orice stres, emotie, nervi... incep sa tremur, sa transpir si imi apar niste pete rosii pe gat, pete care dispar in cateva minute daca elimin factorul declansator, stiu ca am nevoie de ajutor medical dar nu stiu la cine sa apelez.
plz daca poate cineva saimi dea o recomandare
0
24-04-2009, ora 23:44
lalia
Nu este medic/terapeut
lalia
va salut!!
Am cam de 4 ani atacuri de panica.Sunt o persoana fericita cu trei copii frumosi si o familie frumoasa.
Am incercat sa-mi rezolv aceasta problema cu tot felul de tratamente naturiste, cu acupunctura, dar nu mi-a iesit.La aflarea unei vesti mai triste starea mea s-a inrautatit si am mers la psihiatru si psiholog.
Acum dupa doua luni de tratamant:1/4x3 zi ANXIAR si 1 FEVARIN de100mg seara starile mele merg si bine si rau.Am momente in care sunt confuza, senzatia aceea pe care o ai cand iei de la ochi repede niste ochelari cu dioptrii mult mai mari. Gandurile rele inca ma mai napadesc.
Paralel cu medicamentatia fac si psihoterapie.
Astept sfaturi de la voi.
0
13-05-2009, ora 21:58
miki03
Nu este medic/terapeut
miki03
salut!
As vrea sa stiu daca mai are cineva problema pe care o am eu: mi-e frica sa plec la drum lung, pentru ca mi s-ar putea face rau. Mi se pune un nod in gat, o stare de lesin, tremur al mainilor. Desi tot plec, ca nu am incotro, imi trece pe parcurs. Imi fac singura rau, imi spun: daca mi se face rau acum, ce fac? Este tot un atac de panica? Mi-a fost foarte rau odata (acum cativa ani), trebuia sa ajung undeva la o ora fixa si intarziasem si de atunci, cand plec la drum mi-e frica sa nu mai patesc ca atunci. Trebuie sa plec in concediu peste o luna, sa merg cu masina vreo 5000 Km si numai la asta ma gandesc.
0
27-05-2009, ora 22:20
IONITA
Nu este medic/terapeut
IONITA
In primul rind sa ma prezint.Am fost o anxioasa ca si voi.D
0
27-05-2009, ora 22:37
IONITA
Nu este medic/terapeut
IONITA
ANXIETATEA NU ESTE O BOALA CI UN SIMPTOM.AVETI PALPITATII, AMETELII, DURERI DE CAP, TEAMA.DE CE VA ESTE ASA GREU SA INTELEGETI CA ANXIETATEA NU SE TRATEAZA NICIODATA CU MEDICAMENTE, MEDICAMENTELE SUNT CA SI UN DROG NU MAI LUATI VA SIMTITI LA FEL DE RAU.EU AM TRECUT PRIN ASA CEVA SI STIU CUM ESTE.NU PLECAM SINGURA, AVEAM NUMAI GINDURI NEGATIVE, TEAMA DE NECUNOSCUT.MAM HOTARIT SA MERG LA PSHIOLOG SI 80LA SUTA SUNT BINE.VAD CA SUNTETI ASA DE MULTI CARE LUATI XANAX SEROXAT SI VRETI CA PESTE NOAPTE SA FITI BINE.ACESTE SIMPTOME SUNT REZULTATELE UNORI ANI INTREGI DE PROBLEME PERSONALE, MODURI DE A GINDI, PERFECTIONISM ETC.NU VA MAI PLINGETI DE MILA PRIN DIFERITE COMENTARII CA MAI RAU VA INCARCATI SI ORICIT DE BINE ATI VREA SA GINDITI POZITIV FARA UN AJUTOR PROFESIONIST, MAI GREU. NU MAI LUATI PASTILE DUPA URECHE
0
09-06-2009, ora 11:50
akent
Nu este medic/terapeut
akent
Sunt speriata... in primavara aceasta totul a inceput asa: oboseala, am mers la Felix si am avut o cadere de tensiune si am lesinat(am tensiune mica), apoi nu m-am simtit bine avand sensatia ca o sa lesin, simteam ca cei de acasa ma solicita prea mult, vor prea mult de la mine, serviciul ma muncea prea mult si dopul a fost vizita prelungita a unei persoane care avea sotul grav la cardiologie si pe care l-am vazut in atac de cord la reanimare...atunci am cedat, au inceput ametelile mari si a culminat cu atacul de panica, frica continua si neliniste. Am sunat-o pe verisoara mea medic psihiatru in Cluj si mi-a recomandat terapie psihologica, incet au trecut simptomele si mi-am revenit dar la primul stres cauzat de insistentele si problemele altora am avut iar senzatia de frica si nu ma simt nici rau dar nici bine.
VREAU SA MA SIMT BINE, VREAU SA TRAIESC NORMAL. Ce sa fac?
0
09-06-2009, ora 15:53
gabriel2001
Nu este medic/terapeut
gabriel2001
ai facut bine ca ai apelat la un medic psihiatru si sa stii ca trebuie sa ai incredere in ceea ce'ti zice dar ca e posibil sa ai nevoie si de un tratament si ar fii vine sa incerci ceva homeopat ca sunt niste pastilute cu extrase din plante totu e natural si la ceea ce ai tu se pare ca nu e asa grav ar trebui sa mearga.multa sanatate gabi cta
0
10-06-2009, ora 09:49
akent
Nu este medic/terapeut
akent
Sunt fericita ca mi-ai scris, e important sa simt ca am prieteni, poate cel mai important lucru acum. ma straduiesc sa fac ceea ce trebuie, vreau sa fiu bine, trebuie sa fiu bine, pentru mine si familia mea. Am o fetita de 6 ani care cand ma vede asa trista o deprim si pe ea, nu vreau asta, nu merita asta. Ma tot gandesc la un medic bun homeopat in Cluj, nu stiu unde sa merg...dar o sa caut. Multumesc de sfat, mult mult
0
10-06-2009, ora 22:24
gabriel2001
Nu este medic/terapeut
gabriel2001
da ce mai pot sa'ti spun la mine medicu homeopat la care merg tin legatura cu el prin telefon la inceput il sunam la o saptamana acuma la 2 in functie de cum ma simteam imi schimba doza pe care o luam iar o consultatie ma costat 40 ron multa sanatate la toata lumea
0
10-08-2009, ora 20:29
Irina M.
Nu este medic/terapeut
Irina M.
Draga Akent, starile descrise de tine seamana cu o anxietate generalizata si panica, pentru care ai avea nevoie in primul rand de terapie psihologica. primul pas pe care trebuie sa il faci este sa consulti un psiholog, care o sa te ajute sa faci mai bine managementul starilor pe care le ai. in cazul in care nu reusesti sa gasesti un psiholog prin preajma ta, da un semn si discutam (eu sunt psiholog in cluj).
Bafta multa!
0
11-08-2009, ora 10:40
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
akent,

E important de observat ca in cazul tau exista o "fisura" in psihic care permite ca in momentul in care esti inconjurata de agenti stresori (insistentele si problemele altora) tu sa te consumi pana la a da in frica si anxietate.
Cu ajutorul unui psihoterapeut (bun) de la tine din oras poti inchide aceasta bresa, fisura in sistemul tau psihic, asa incat sa poti gestiona mai bine evenimentele neplacute din viata ta. Este poate primul pas catre a te simti bine si a trai normal. asa incat sa nu se mai "lipeasca" de tine toate cele rele pe langa care treci.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
17-08-2009, ora 18:22
toma.aniela
Nu este medic/terapeut
toma.aniela
Buna, ma numesc Aniela, am 25 de ani si de vreo o luna si jumatate ma confrunt si eu cu anumite stari de neliniste, dar nu stiu daca le-as putea numi anxietate. Sunt mai degraba stari de neliniste pe care nu le simt tot timpul. De obicei ma trezesc dimineata cu ele, dar parca pe parcursul zilei se mai diminueaza astfel ca uneori seara nu le mai simt deloc. Am citit cu mare interes tot ceea ce ati scris pe forum si cred ca poate am mai degraba nevoie de cineva care sa ma asculte. Credeti ca ati putea sa-mi dat si mie niste sfaturi? As fi foarte bucuroasa daca as putea vorbi si eu cu cineva.
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •