anxietate? | Forumul Medical ROmedic

anxietate?

11-12-2010
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
Buna ziua, ma numesc Mona am 32 de ani, sit mama a doi copii si am o problema care pare a fi pe baza psihologica.In urma cu 6 ani dupa prima nastere, am facut o depresie, pe care am tratat-o cu tratament dat de doctorita de familie, XANAX.Nu pot sa zic ca am tratat-o pt. ca dea lungul anilor revenea, dar in timp sa mai ameliorat situatia.Aveam perioade cind ma lua cu ameteala si slabiciune, perioade caretineau doua trei saptamini, dupa care asa cum aparea asa si dispareau.Anul acesta in vara am facut o criza, mi-au amortit mainile, limba, aveam calduri, imi ardeau obrajii dar nu aveam febra, simteam o presiune in timple si ceafa, nu puteam sa respir cum trebuie simteam ca nu imi pot lua aer suficient, ma simteam slabita si ametita, aveam impresia ca ma prabusesc, tremuram toata si eram foarte agitata.Am fost la spital, miau facut analize de singe, ekg, radiografie la plamani, nimic, totul era in regula.Mi sa spus ca este o criza de anxietate, dar eu stiu ca, crizele, trec, insa mie nu mia trecut(o luna) si timp de patru zile mergeam de urgenta la spital, si tot acelasi diagnostic l-am primit(pe atunci eram in SPANIA).Am slabit intr-o luna de zile de la 46 de kg. la 39 kg.Am venit in Romania, am fost la doctorita de familie, i-am aratat rezultatele analizelor, i-am descris simptomele ce le aveam, mia spus si ea acelasi lucrui, ca e anxietate.Am facut vitamine injectabil pt. ca eram foarte slabita.Mi-am revenit greu, insa am zile cind asa din senin ma ia din nou cu calduri, imi amortesc mainile, simt o presiune in ceafa, ametesc, ma simt foarte slabita si simt ca ma prabusesc, si ma simt foarte agitata.As dorii sa stiu si parerea d-voastra, va multumesc.
13 comentarii
0
11-12-2010, ora 21:45
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Intr-adevar este anxietate. Atacurile de panica trec de obicei in maximum 20 de minute, insa anxietatea generalizata, care se pare ca ati suferit-o o luna nu trece asa usor. Eu v-as sfatui sa o tratati mai in serios la un medic psihiatru cerandu-i un antidepresiv cu efecte anxiolitice (cum ar fi de exemplu Paroxetina 20mg/zi - care e excelenta pe asemenea boli, sau Sertralina - 50 mg/zi). Dupa vreo o luna cu un antidepresiv din clasa aceasta (SSRI) veti scapa si de depresie si de anxietate.
0
12-12-2010, ora 00:55
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
draga monatamas, poti sa fi sigura ca nu este anxietate. Anxietatea nu se manifesta cu atatea simptome fizice si nici afectiunea ta nu tine sigur de psiholog sau psihiatru. Pierzi doar timpul daca te iei dupa aceasta ipoteza, parerea mea, dupa exoerienta personale. Trebuie sa ai si tu o dereglare fizica pe care medicii nu sunt in stare sa ti-o descopere, mai ales cand dau vina asa de usor pe o anxietate. Mergi la un medic bun, eventual si la medici alternativi (acupunctura, homeopatie, biorezonanta etc). Pentru psihiatrii aproape totul este anxietate sau depresie. Succes.
0
12-12-2010, ora 13:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Hormonii tiroidieni au fost testati ? Ciclu ai regulat ? Mai iei si alte medicamente, tii cura de slabire ? Chiar toate analizele de sange au iesit normale ? Calciul, magneziul, ferul ?
0
12-12-2010, ora 13:10
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
Buna din nou, sint Mona, momentan fac un tratament cu Serlift o pastila seara si cu LORAZEPAM la fel o pastila seara, am apelat si la un doctor de interne care mia dat sa fac niste analize, sa vedem ce va iesii, si de asemenea vreau sa fac si programare pentru DIAGNOSTICARE COMPUTERIZATA, sa vedem ce imi va spune si de acolo.Ma sperie gindul ca as putea avea ceva grav, desi ma gindesc ca, dupa atitea analize daca era, imi iesea ceva in neregula, nu?
0
12-12-2010, ora 13:15
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
Acuma mia dat doctoritade interne sa fac niste analize de hormoni, calciu, fier, magneziu(dar iau pastile calciu, magneziu si fier, nu cred ca ar fi un deficit), mai multe analize, si mia zis ca, daca acestea ies bine atunci ramine anxietatea.As dori totusi o parere de la un doctor, credeti ca, facind analizele, mai e nevoie sa fac si o programare pt. Diagnosticare computerizata?
0
12-12-2010, ora 13:17
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
Am facut in vara un ecograf pt. tiroida si a iesit bine
0
12-12-2010, ora 13:18
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
Ca sa raspund doamnei doctor Balcan, am ciclu normal, tine o saptamina asa a fost dintotdeauna.
0
27-02-2011, ora 11:04
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
mona
incearca sa faci si niste sedinte de psihoterapie. in felul aata te vei cunoaste mai bine si vei vedea ca starile acestea pe care le ai nu apar din senin ci au niste cauze bine definite. Numai umbland la cause poti intelege si rezolva priblema definitiv

numai bine
0
19-03-2015, ora 10:27
crideda
Nu este medic/terapeut
crideda
Buna Mona stiu ca postarea ta e veche dar m-ar interesa sa stiu daca ti-ai rezolvat problema.Si eu ma confrunt cu niste simptome foarte ciudate si nu sunt convinsa ca e anxietate
0
25-03-2015, ora 21:16
georgian86
Nu este medic/terapeut
georgian86
Buna seara si eu am aceleasi simptome..nu am facut nici un control :(...dar la mine e si alt simptom...simt o presiune mare in sange...parca ma dor si venele, parca ar fi tensiune sau puls...
0
26-03-2015, ora 23:27
crideda
Nu este medic/terapeut
crideda
Buna Georgian ar trebui sa-ti faci niste analize sa vezi exact ce ai.Ce simptome ai mai exact?
0
27-04-2015, ora 13:57
EmiEmiliano
Nu este medic/terapeut
EmiEmiliano
Buna, ma numesc Emi am 18 ani si nu stiu daca sufar de anxietate dar poate ma convingeti voi, dureri de cap foarte dese, tremur, ameteala, nu ma pot concentra ( ma concentrez foarte greu sa rezolv o problema sau altceva), am pierderi foarte mari de memorie, nu imi amintesc ce am facut zilele trecute, nu ma simt pe mine, ma uit pe cer si vad multe puncte ( purici) transparenti, parca sunt intr-o stare de amorteala totala, mie greu sa fac o tema sau sa fac curat parca nu sunt bun de nimic, parca am uitat cine sunt si parca nu mai constientizez exact ce vad si ce aud, sunt intr-un fel de stress intens, ma gandesc mereu cum imi revin din starile astea, nu mai gandesc limpede, nu mai pot sa port o conversatie cu cineva ( ma balbai ), cateodata mi se blocheaza privirea si ma uit in gol, nu ma pot gandi la altceva, inainte daca era o petrecere sau ceva eram nerabdator debea asteptam sa ma duc, eram fericit acuma nu ma sunt asa, parca nici nu imi pasa, nici daca castig la loto nu cred cao sa fiu fericit, mie rau intr-una in fiecare zi, vad lumea altfel de parca mai am un pic si parasesc realitatea, ma simt terminat atat fizic cat si psihic, eu cand ma duc la pregatire la matematica e un chin pentru mine ca imi vin tot felul de ganduri ca daca lesin, daca o iau razna, intr-o zi profesoara ma intrebat daca m-am drogat, mai ales ca nu ma pot concentra acolo, si cand ma pun in pat si inchid ochii cateodata aud unele cuvinte de parca nu le-as gandi eu dar gen o fraza sau o propozitie sau un cuvant spus de un prieten care nu are sens nu stiu cum sa explic dar mi se intampla doar atunci cand ma pun in pat cand sunt pe strada sau la scoala nu am ganduri din astea. Am starea asta de 2 ani de zile, m-am documentat de tot felul de boli, de sindroame, si unicul care mi se potriveste este neuroastenie ( oboseala cronica ) deci e fix aceeleasi simptome care le am si eu, si i-am explicat asta doctoritei ca s-ar putea sa sufar de asa ceva dar ea o spus ca eu sunt copil si nu am incredere in medic si ar fi cazul sa ma vada altcineva poate ma convinge si nu stiu ce sa fac.Pe biletul de externare scrie
Epicriza : dispozitie depresiva, halucinatii elementare vizuale, ideatie prevalenta, anxietate, derealizare, depersonalizare cu debut de aprox. 2 ani
Configuratie depresiv-anxioasa cu manifestari obsesivo-fobice si disforice la o structura labila cu elemente disonante.

Tratament: Risperidona Seara 1 capsula
Climat psihoprotectiv socio-familiar

Diagnostic Externare : Episod Depresiv cu elemente atipice

Asa scrie pe biletul de externare care l-am facut la o examinare psihologica si doamna doctor mi-o spus ca sunt prea tanar ca sa am probleme de psihic si chestii sa fiu mai relaxat, si cand m-am dus cu biletul la psihiatru mi-o spus ca mi-o gasit niste modificari, dupa o saptamana m-am intors si am intrebato ce boala am si ea mi-o spus ca am inceput pshiotic care lucrul asta ma bagat in panica de a nu face schizofrenie, si nu stiu de ce o scris acolo halucinatii elementare vizuale, cred ca i-am spus eu ei ca m-am vazut pe jos facand ca nebunu cand am intrat in panica, dar era imaginatia mea nu aveam halucinatii


S-ar putea sa fac vreo schizofrenie ceva?
0
27-04-2015, ora 18:25
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Buna monatamas as vrea sa te intreb la ce te referi cand spui diagnoza compiuterizata?ma intereseaza ca si eu am probleme si Zice psihiatru ca am neurastenie Dar nu ma ajuta deloc tratamentele psihiatrice din contra mai rau Imi fac, de asta cred ca am altceva, si medicul nu si da seama sau trat nu e cel potrivit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.