anxietate? La inceput am crezut ca sunt ipohondra | Forumul Medical ROmedic

anxietate? La inceput am crezut ca sunt ipohondra

07-07-2011
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
La inceput am crezut ca sunt ipohondra, dar pe masura ce am mai citit pe internet mi/am dat seama ca sufar de fapt de anxietate. De unde imi provine asta? Cand m/am casatorit, acum 20 de ani am fost operata de urgenta de un chist ovarian, doctorii nu stiau ce am, nici eu nu stiam de existenta vreunui chist, dar s/a rezolvat dupa ce m/au operat. Atunci, multa VREME AM TRAIT CU TEAMA DE ORICE DURERE SAU BOALA. Aceasta teama in decursul timpului a mai disparut insa de vreun an de zile este tot mai accentuata. Mai rau daca am vreo durere, indiferent unde imi inchipui ca am ceva grav, intru in panica si nu stiu de multe ori ce sa fac. Anul trecut, in vara mi/am luat inima in dinti si am stat de vorba cu un medic psihiatru care mi/a recom, andat calmepam, trei /zi tablete care m/au ajutat. Un timp nu le/am mai luat fiindca am incercat sa ma autosugestionez ca de fapt sunt sanatoasa si nu am nimica, dar nu prea merge. Medicul de familie mi/a zis sa mai schimb tratamentul si am luat distonocalm trei/zi care ma linistesc dar in schimb am niste junghiuri prin cap care nu imi trec si iar ma apuca frica
. La analize imi iasa doar anemie pentru care iau tablete de fier de trei ori pe zi. Ce sa ma fac? Unde trebuie sa merg? Uneori nu mai pot.Cui as putea sa mai cer un sfat?VA ROG DIN SUFLET AJUTATI/MA..
9 comentarii
0
07-07-2011, ora 15:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ziceai ca iei Distonocalm !
nu ai cumva tensiunea mica?
pentru ca acest medicament scade repede si mult tensiunea si -ti da si dureri de cap.
scrie..si mai vb.
0
07-07-2011, ora 15:52
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Distonocalm am luat fiindca medicul de familie a zis sa mai schimb calmepamul si cu altceva. Tensiunea imi este buna. De fapt iau aceste calmante pentru aceste junghiuri prin cap, ca dureri nu le pot zice. Le am de vreun an. Cand am luat calmepam 3/zi, vara trecuta fiind prea mult timp libera si avand timp sa ma gamdesc la toate bolile, m/am simtit bine. Cand am micsorat doza deja teama sa nu patesc ceva a aparut din nou. Sunt in concediu si asta mi se intampla cand sunt prea libera. Nici nu pot discuta cu nimeni ce am fiindca nu m/ar crede. Greseala mea este ca mai citesc pe net tot felul de informatii in legatura cu anumite boli de care ma tem. Uneori am ajuns in situatia ca daca ma gandesc ca ma doare ceva, imediat ma si doare. E crunt.Stiu de cele mai multe ori ca nu sunt bolnava dar autosugestia nu prea functioneaza la gandurile bune.
DA VREAU SA MAI DISCUT CU CINEVA DESPRE ASTA. SFATURI ??/ DA AM NEVOIE.
0
07-07-2011, ora 16:20
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Atat Calmepamul cat si distonocalmul dau dependenta, nu e bine sa le luati pe o perioada lunga. Aveti nevoie de un tratament pentru anxietatea de care va suferiti, care sa va rezolve simptomele, dar sa nu capatati dependenta. Mergeti din nou la un psihiatru, pentru a primi tratament adecvat.
1
07-07-2011, ora 17:07
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
Un medic psihiatru mi/a recomandat acest tratament si mi/a mai recomandat si consiliere concomitent cu tratamentul medicamentos.. Dar cum nu la noi in localitate nu este asa ceva ce pot face. Medicamentele le/am luat cam o luna apoi am mai facut o pauza si banuiesc ca datorita stresului se repeta aceste manifestari. Acum sunt in concediu si nu stiu la cine sa mai apelez, desi de doua zile de cand iau din nou calmepam ma simt bine. Mii de multumiri pentru comunicare si sfat.
0
07-07-2011, ora 17:09
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
Ce as putea face sa nu mai iau medicamente??????
0
08-07-2011, ora 16:44
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
De obicei e necesar un tratament eficient (din pacte Calmepamul nu se incadreaza aici) timp de 6 luni, daca se poate insotit si de psihoterapie, apoi se opreste tratamentul si sunt toate sansele sa nu va mai trebuiasca alte tratamente dupa aceea. In stadiul in care sunteti e posibil sa aveti si dependenta de calmepam si nu stiu daca va puteti trata fara nici un fel de medicamente.
0
08-07-2011, ora 19:24
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
Am avut perioade de asta vara pana acuma cand nu am luat nici un fel de medicamente.Doar ca aceste stari apar cand sunt prea mult timp libera. Sa schimb medicul???As vrea sa pot face psihoterapie dar la noi in localitate nu este niciun cabinet.La sfarsitul lunii august voi merge la o formare la Bucuresti si mi/as dori sa vin la cabinetul d/voastra la o consultatie.Incerc sa reduc calmepamul la 2 /zi dar mi/e teama. De fapt totul se petrece in mintea mea. Ma trezesc dimineata si ma gandesc mereu ca ma va durea..ceva. si nu imi pot lua gandul de acolo. Dar am si zile mai bune
Va rog spune/ti/mi ce sa fac. Chiar imi doresc sa nu mai iau medicamente. In lunile trecute luam distonocalm pentru a scapa de gandurile "negre". Dar au fost zile cand nu am luat deloc.
Am apelat la calmepam pentru ca asa cum v/am spus sunt in concediu si m/am temut ca nu o sa pot alunga gandurile la boil. Se poate sa fie dependenta. Cred ca stiti mai bine ca mine. MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU COLABORARE.iMI DORESC ASA UN MEDIC MAI APROAPE DE MINE.
O intrebare :de unde numele Clinicii Dr.BLAJ ????
VA MULTUMESC MULT PENTRU TOT.
0
08-07-2011, ora 20:15
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
As vrea sa va spun concret ce e de facut acum, dar nu imi pot da seama. Doar citind ce scrie un om, fara sa il vezi, fara sa ii aimti starile, nu se pot da decat sfaturi generale.
Numele clinicii vine de la patronul ei...care nu sunt eu.
0
08-07-2011, ora 20:33
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
Va multumesc inca odata. O sa incerc sa va contactez cand vin la Bucuresti. Pana atunci merg pe ce am, cat timp imi este bine. Nu stiu daca fac bine dar nu am alta alternativa. Aveti dreptate cauzele a ceea ce am eu sunt multiple, s/au adaugat in timp, au fost accentuate din mai multe parti operatii, pierderi de sarcini, moartea mamei intr/un accident auto, neintelegeri familiale, un sef foarte stresant si cred ca un suflet intelegator pentru problemele a toata lumea din jur( modestie???/)Da sunt convinsa ca ar fi benefica pentru mine o intalnire fata in fata.
V/am intrebat de numele clinicii pentru ca e numele localitatii in care locuiesc si este o familie aici cu numele acesta.
Imi pare bine ca am putut comunica cu o persoana de specialitate.
Va doresc multa sanatate si succes in munca pe care o faceti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul