anxietate, distonie neurovegetativa | Forumul Medical ROmedic

anxietate, distonie neurovegetativa

23-11-2007
geos80
Nu este medic/terapeut
geos80
sufar de anxietate de mai bine de 3 ani si jumatate dupa mai multe socuri emotionale si consum de marijuana. am trecut prin tot felul de tulburai de anxietate si atacuri de panica cu diverse manifestri: palpitatii si extrasistoli la inima, atacuri de panica dureri de cap si inima de tot felul, deprsii, psihoze, fobii de pastile, mijloace de transport, magazine mari, locuri retrase, nu pot iesi din oras etc.Vizita mea la urgenta era destul de frecventa deoarece toate aceste probleme de anxietate se manifestau mai intens pe timpul noptii ( de 3 ani si jumatate nu mai stiu ce e ala somn linistit si odihnitor)am fost la t-spe doctori : interne, psihiatrie, neurologie, cardiologie, endocrine. La un moment dat am luat si tratament : anafranil, doxepin, xanax pe care nu le-am tolerat si astfel am facut o fobie vizavi de pastile
Acum nu mai am atacuri de panica dar am ramas cu o distonie neurovegetativa destul de severa: adorm ffffffff greu, nu pot respira, dureri la inima si in spate in dreptul coloanei vertebrale si am un nod in gat in acelasi timp cu durerea, cum dispare durerea dispare si nodul, ametesc, nu pot iesi singur pe strada si ce e cel mai grav nu ma pot concentra.
Astfel, sunt imobilizat la domiciliu fara a avea un handicap fizic. Am ajuns in pragul disperarii deoarce nu pot duce o conduita a vietii cotidiene in mod normal si nu ma pot angaja.
daca cineva ar putea sa ma ajute cu un sfat sau o indrumare undeva anume o poate face pe adresa -
multumesc anticipat
11 comentarii
0
25-11-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Sa inteleg ca exact tratamentul de electie in anxietate, si anume cel psihoterapeutic, nu l-ai facut pana in prezent? In general, cu acesta se incepe, si doar daca nu apar rezultatele asteptate se trece la tratamentul medicamentos.
Anxietatea are "darul" de a te incarca si cu o serie de simptome psihosomatice, pe care vad ca tu le ai din plin. Cu cat se mentin mai mult timp aceste manifestari, cu atat creste riscul transformarii lor intr-o tulburare psihosomatica.
O veste buna, totusi, este ca ai reusit de unul singur sa elimini atacul de panica. Daca mecanismul a fost unul constient, il poti folosi si adapta si in cazul simptomelor psihosomatice. Daca a fost mai degraba un mecanism inconstient, adreseaza-te unui psihoterapeut care sa te ajute sa iti recastigi controlul asupra proceselor de vindecare.

Succes!
0
26-11-2007, ora 00:00
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
buna. eu cred ca trebuie sa fii f mai pozitiv, sa faci mai mult ceea ce-ti place si sa gasesti un doctor bun, un psihoterapeut pentru a te ajuta sa depasesti situatia.

ia-ti inimain dinti si nu te lasa coplesit., , , nu te mai gandi f mult la importanta somnului si ca...vai nu o sa dorm..fa ceva placut inainte de somn, , , asculta o muzica relaxanta...
iesi pe strada..nu te victimiza si impune-ti ca nu ai nimic grav, nu o sa cazi..mai e ceva... corpul e si el un oragnism viu, cu schimbari fiziologice...are momente cand te inteapa, te ustura, te doare dar, , nu mai lua in seama
Fa-ti prieteni pozitivi...mergi la biserica si roaga-te mai mult, Si ai inceredere ca Dumnezeu e mare si nu lasa pe nimeni la nevoie.
Pt somn...bea un pahar de lapte friebinte cu miere..ai sa dormi ca un ingeras si fa miscare fizica.
Lupta! Mult noroc.
0
04-12-2009, ora 21:19
Himbu
Nu este medic/terapeut
Himbu
carmen...nu e chiar asa de usor precum spui...nu poti asculta o muzica relaxanta pentru ca nu exista asa ceva in cazul de anxietate (cel putin in cazul meu), nu poti sa nu te gandesti la importanta somnului...nu ai idee cum e sa nu poti adormi, sa ajungi sa te ingrozeasca starea de atipire... cum sa-ti faci prieteni daca nu poti iesi pe strada? si chiar daca ai putea, anxietatea (in cazul meu) mi-a schimbat drastic comportamentul, nu mai pot socializa...probabil singura optiune valida (pe care nu am incercat-o) ar ramane biserica, dar cum sa ma duc la biserica atunci cand vad popi pedofili? cum crezi ca m-ar linisti asta?
2
29-12-2009, ora 03:50
blackfader
Nu este medic/terapeut
blackfader
Spasmofilie, Distonie neurovegetativa etc. Si eu am primit de la doctor acest "diagnostic", dupa ce mi-am facut cateva analize in afara de lipsa de calciu, magneziu etc (specific tulburarilor neuro-vegetative) cica am si o insuficienta cardiaca mitrala/tricuspida foarte usoara (acum nu stiu daca o fi permanenta ori doar de moment data fiind starea generala proasta in care ma aflam in momentul analizelor). A trecut cam un an de cand in urma unui soc puternic si a unei perioade prelungite de stres am "patit" toata suita de simptome. Daca ar fi sa fiu cinstit cu mine as putea sa spun ca o merit, adica fumatul de cand aveam 13 ani ( acum am 24) cafele, mancare aiurea, greutate in plus, sedentarism... etc. Insa toate astea nu inseamna nimic fata de un adevar mult mai mare ( pe care toti cred k il intuim), anume- ne provocam singuri aceste suferinte. de ce? in cazul meu au semnalat o nevoie stringenta de schimbare pe toate planurile in viata mea ( asta neinsemnand ca starea de "distonie fricoasa" este una noua pentru mine- o stiu de-o viata, fiind mostenita, indusa samd). Am trecut prin absolut toate simptomele prezentate in posturile anterioare + in urma socului pe care l-am avut inima mea a batut ca un ciocan 3-4 luni zi si noapte, sincer credeam ca am mor. Uite ca n-am murit si nici voi nu o sa muriti. Aceasta frica nu exista, ea este creata de catre noi insine iar simptomele o insotesc pentru a o justifica ( nu invers). Voi invinge aceasta "frica" si la fel veti reusii si voi.
Imi permit sa recomand cateva "remedii" care m-au ajutat pe mine. Prima este sugestia si autosugestia ( un foarte bun autor care scrie despre autosugestie este Pavel Corut In cartile din Seria SUCCESUL) a doua este respiratia ( documentati-va temeinic cu privire la respiratie deoarece este un secret nestiut de multi, puteti invata despre respiratie cu James Lu ori Parampujia Ramdev Ji Maharaj ori altii). Ca adjutant in prima faza de "criza" este bun KAL-MAG plus D (un produs care nu se gaseste prin farmacii ci doar in retea de distribuitori) ori alt produs similar; apoi Nervosedin ( un "medicament" facut din sunatoare care este excelent pentru calmarea sistemului nervos). In ultimul rand schimbati-va toate obiceiurile din viata "anterioara"- cea care v-a adus aici; Pana la varsta de 23 de ani am fost un mancator de carne "inrait"- acum nu ma mai atrage deloc cand o vad pe masa ori mancata de altii- deci renuntati la carne pur si simplu nu mai mancati animale moarte; mancati salata verde, rosii, usturoi, varza. telina, sfecla rosie, patrunjel, ardei gras, morcov, mere, pere, banane, kiwi, portocale, lapte eventual oua, nu mai mancati ulei de floarea soarelui ci ulei de masline, seminte de in etc.
Apucati-va de un sport, recomand alergatul. de ce? pentru ca este un sport care iti modifica nu numai fizicul ci si caracterul (cei care alergati stiti despre ce vorbesc). Pot sa spun ca acum un an cand am inceput sa alerg, ma rostogoleam 100 de metri si scoteam limba cu inima in gat; acum alerg cam jumate de ora dimineata si jumate seara inclusiv dealuri. Vreau sa spun aici ca in nici un caz nu m-am facut "bine" de tot, inca mai am ameteli, stari de slabiciune, atacuri de panica, senzatii de lipsa de aer etc; insa acum sunt intreg din nou si lupt cu frica de moarte si am sa traiesc.
Inchei spunand ca realitatea pe care o traim este rezultatul gandurilor si emotiilor noastre (felului nostru de a ne raporta la "lume"); Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni si doreste fiecaruia ce isi doreste fiecare. Un tip excelent de inteligent care vorbeste despre asta este Gregg Braden- recomand pentru privire noua asupra vietii.
Eu stiu ca sunt sanatos si puternic, la fel sunteti si voi iar aceste "stari" vor trece si ne vor lasa mai intelepti mai puternici si mai sanatosi. Imi cer scuze pentru post-ul imens insa o sugestie pozitiva la timpul potrivit face cat o tona de medicamente si cat o rugaciune spusa din suflet.
1
29-12-2009, ora 03:50
blackfader
Nu este medic/terapeut
blackfader
Pentru intarirea efectului am sa folosesc o "parabola" auzita intr-un film :).
Cica unu mergea pe strada si cade intr-o groapa mare sapata de nu stiu cine, se chinuie asta sa iasa din groapa o zi, doua insa nu poate; prea era adanca groapa si alunecoasa. Intr-un final incepe sa strige dupa ajutor, ii raspunde un doctor care trecea pe acolo. Doctore ajuta-ma sa ies din groapa asta, doctoru ii scrie o reteta, o arunca in groapa si pleaca mai departe; dupa cateva zile trece pe acolo un popa: Parinte ajuta-ma sa ies din groapa asta, popa ii scrie o rugaciune pe o hartie si arunca hartia in groapa. Dupa alte cateva zile cand aproape isi pierduse orice speranta trece pe acolo un prieten: Prietene ajuta-ma te rog sa ies din groapa asta, auzind prietenul strigatu tipului cazut in groapa nu sta pe ganduri si sare in groapa, la care asta din groapa uimit si disperat: Ce-ai facut? acum suntem amandoi in groapa. Da, spune prietenul insa eu am mai fost in groapa asta si stiu cum sa ies. :)
Curaj putere si credinta.
0
29-12-2009, ora 05:29
blackfader
Nu este medic/terapeut
blackfader
Am facut o greseala in primul post. Nervosedin este o combinatie de plante, si se ia cel mai bine concomitent cu capsule de sunatoare. Plus as vrea sa fac o adaugare la lista de alimente: Lamaia, mancati lamaie goala (daca puteti), cu miere daca nu puteti goala ori cu ceai. Mancati cate o 1-2 lamai pe zi.
0
03-07-2011, ora 23:38
michaelamik
Nu este medic/terapeut
michaelamik
multumesc din tot sufletul pentru sfaturile date, blackfader;ei, de asta avem noi nevoie, sa ni se repete la nesfarsit ca o sa trecem peste toate aceste simptome autosugerandu-ne si avand mare incredere in noi si in puterea noastra de vindecare.e al naibii de neplacut sa ai toate aceste simptome care persita ba mai mult, mai iau si amploare din cand in cand ne trezim cu un simptom nou.trebuie sa luptam si cand ne-am obosit sa continuam sa luptam...eh asta e nu ne putem da batuti, niciodata.sfaturile tale le-ai scris in 2009 si pe mine ma ajuta acum in 2011
0
25-02-2015, ora 09:50
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna,
E complicat cu anxietatea aceasta. Sunt atat de multe pareri si tratamente incat la un moment dat nu sti ce sa mai faci. Am trecut si eu prin asa ceva si stiu din proprie experienta ca o medicatie de tip "benzo" sau isrs nu te ajuta. Eu am facut tratament (intr-un final ) doar cu vitamine si minerale prescrise intr-o anumita ordine si cateva (8) sedinte de dezvoltare personala. In acetse sedinte mi s-a explicat cu lux de amanunte ce anume am, de ce am, cum am ajuns sa am si ce trebuie sa fac sa nu mai am atac de panica. Va stafuiesc sa cautati pt ca exista tratament pt asa ceva
Cu drag
Dana
0
03-04-2015, ora 19:43
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Da, terapia este foarte eficienta pentru tulburari de anxietate sau depresie.
Pana la urma, tot noi ne vindecam, prin propriile forte. Terapeutul ne sustine si ne ghideaza, nu poate face munca in locul nostru.

Multa speranta si spor!

psiholog si psihoterapeut Ana Badita
1
05-04-2015, ora 14:11
Psiholog Mirela Gheorghe
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Mirela Gheorghe
Din pacate, si nu doresc sa jignesc pe nimeni, multi medici din tara noastra pun diagnostic de spasmofilie persoanelor care sufera de atacuri de panica si anxietate generalizata, si ca sa fiu si mai clara nici nu se mai foloseste termenul "distonie neurovegetativa" ci tulburare somatoforma, dar asta este alta poveste. Sunt acesti medici pusi pe indopat cu calciu, magneziu, etc si tot felul de tratamente cand de fapt problema este in alta parte. Pacientul ia minerale cu pumnul si observa ca problema tot nu dispare, si continua sa se "verifice" si pe alti medici, cardiologi, neurologi, orl, etc. Va recomand din inima sa vizitati un psiholog si sa vi se explice amanuntit simptomele pe care le traiti si cu putina vointa si din partea voastra, veti vedea ca aceste simptome vor disparea, bieninteles nu in 2-3 zile, ci necesita ceva timp, cum orice dezechilibru sau boala se instaleaza in timp, asa va si pleca, tot in timp.

Pentru orice sfaturi si intrebari, va stau cu drag la dispozitie.

Psih. Mirela Gheorghe
0
11-02-2021, ora 10:46
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Buna ziua ! Ma confrunt cu tot felul de stări.Am nevoie de ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •