ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani
Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

anxiar

28-05-2012, ora 08:31
Autor: mary ion
buna ziua.
Saptamana trecuta am fost la medicul psihiatrul sa ma vada si mi-a schimbat tratamentul.acum iau rivotril1/4 dimineta si pranz si 1/2 seara, valdoxan 1 seara si anxiar 1 dimineata si 1 seara.dar anxiar nu am luat trebuie sa iau in dimineata asta primul dar nu l-am luat imi este teama de efectele adverse.sa nu mai pot munci sa fiu leguma.va rog frumos daca cineva a luat sau ia sa-mi spuna sa simptomele generale de la el.eu mai fac si psihoterapie si imi este bine nu zic nu dar vreau sa iau tratamentul asa cum a spus medicul.
multumesc
6 comentarii
28-05-2012, ora 12:25
Ti-am trimis un mesaj pe privat!
28-05-2012, ora 13:58
Autor: mary ion
multumesc mult pentru raspuns
29-05-2012, ora 16:58
Autor: Psihoterapeut Adina Demian | Dr. Adina Demian - , Bucuresti
Buna ziua Mary ion,

Ma bucur sa aud ca mergi la sedintele de psihoterapie si ca ele te ajuta!
Totodata, daca medicul psihiatru ti-a modificat medicatia, poate insemna un lucru bun. De regula, este destul de posibil ca timp de 7-10 zile dupa introducerea medicatiei, sa existe si simptome adverse, insa nu neaparat. Chiar daca unele simptome adverse exista, probabilitatea ca doar datorita lor, " sa nu mai poti munci si sa fii o leguma", este una foarte mica sau chiar nula.
Cu alte cuvinte, iti recomand sa iei medicatia asa cum iti spune medicul si chiar daca vor exista simptome adverse, nu te speria, ele nu pot sa-ti faca nimic foarte rau, decat sa-ti creeze o stare de disconfort fizic si poate emotional, insa daca vrei, vei putea munci si vei putea sa-ti traiesti viata exact la fel, chiar daca cele cateva zile pana cand se obisnuieste organismul cu noua medicatie, iti va fii putin mai greu decat ti-ai dori. Poti sa vorbesti si cu terapeutul tau despre aceasta teama a ta si sa dezbateti gandurile negative care ti-o dau, impreuna.

Mult succes, sanatate, liniste si echilibru interior!
30-05-2012, ora 14:42
Autor: mary ion
multumesc mult.
01-06-2012, ora 12:09
Autor: Psihoterapeut Adina Demian | Dr. Adina Demian - , Bucuresti
Cu multa placere!

Multa sanatate si armonie!

O zi frumoasa si senina!
12-05-2013, ora 08:31
Autor: costi266
buna ziua, as dori un sfat de la dna doctor, am luat seroxat 5 zile, anxiar o luna si seroxat-ul mi-a dat reactii adverse foarte grave, ameteli, vertij, muschi molesiti si amortiti, ceafa amortita ochii galbeni, fata aamortita, vedere focalizata, piarderi de echilibru, si l -am intrerupt de 5 zile dar simtomele de rau nu -mi dispar, am intrerupt si anxiarul acum 0 zi, acum merg pe xanax 0, 25 de 3 ori pe zi ca inainte, va rog mult spuneti-mi cand scap de simtomele astea ca sunt distrus, imi este frica sa nu patesc ceva rau, medicul meu este in concediu 2 luni si nu-mi rasp la tel.
Adaugă un comentariu / răspuns


15-07-2013, ora 12:00
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 1600 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.