antidepresive luate cu alcool

29-07-2015
liabali2005
Nu este medic/terapeut
liabali2005
Buna ziua, sunt Corina si am mai primit un raspuns de la d voastra acum 2 ani, vi am scris despre tatal meu ca lua antidepresive cu alcool si mi ati scris consecintele ce apar.Acum v as ruga din nou sa mi dati un sfat ce e de facut.De un an de zile a intrerupt tratamentul medicamentos, cu consimtamantul medicului, de atunci nu mai face tensiune pe baza de stres dar e foarte agitat, nervos, mai ales cand bea alcool.Ce ar fi de facut?incepe sa fie violent cu maica mea dc il contrazice cu ceva, nu mai face nimic pe langa casa.A luat 3 ani Calmepan, Xanax.va multumesc.Va mai zic si acuma ca pe parcursul trayamentului consuma si alcool
14 comentarii
1
30-07-2015, ora 21:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Starile lui pot fi cauzate de alcool.
Ar trebui sa se lase de alcool.
Medicul psihiatru ii poate da un tratament sa il ajute in acest sens.
Sa mearga iar la el.
1
31-07-2015, ora 15:00
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Buna ziua ! Calmepamul si Xanaxul dau foarte usor dependenta si nu ar trebui luate decat pe perioade scurte(cateva saptamani), respectiv nu ar trebui combinate in nici un caz cu alcool. Intreruperea brusca a acestora poate duce la sevraj, care este de multe ori 'tratat' cu alcool.
Tatal dumneavoastra are nevoie de un consult psihiatric.
Cu stima,
Dr. Ricean Alina
0
01-08-2015, ora 00:14
liabali2005
Nu este medic/terapeut
liabali2005
Va multumesc pt raspuns. O sa incerc sa discut cu el sa mearga la medic
0
03-08-2015, ora 11:53
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
A recomandat cumva medicul psihiatru vreodata ca tatal tau sa urmeze si sesiuni psihoterapie pentru reactiile sale de nervozitate? Daca nu, ai putea sa-l intrebi daca ar recomanda sa urmeze si psihoterapie. In mod normal raspunsul ar trebui sa fie Da.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
03-08-2015, ora 16:22
liabali2005
Nu este medic/terapeut
liabali2005
Nu I.a recomandat psihoterapie niciodata, Doar tratamentul cu medicamente.Facea tensiune pe baza de stres si a lesinat la locul de munca, dupa care 3 ani a fost sub tratament, apoi i l.a redus treptat medicul.De atunci Nu mai are tensiune sau stari de rau dar cand are perioadele cu alcool e foarte nervos, Nu se poate discuta cu el, o ameninta pe maica.mea CA se omoara SI ca doar ea e vinovata, cand e treaz, vb. mai normal.nu vrea sa mearga la medic, zice ca se simte bine
0
03-08-2015, ora 17:04
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Pacat ca nu a urmat si psihoterapie in perioada in care s-a simtit mai bine.
Mai exista posibilitatea de a incerca un tratament ce scade (cam la jumatate) pofta de bautura: se numeste Selincro (nalmefene) si dat fiind ca nu e compensat nu e prescris doar de medicul psihiatru.E adevarat ca nu e ieftin.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
09-08-2015, ora 12:49
liabali2005
Nu este medic/terapeut
liabali2005
deci daca ia Selincro si bea e ok?nu cred ca-l va lua.trebuie sa fie el constient de faptul ca trebuie sa-l ia?multumesc
0
10-08-2015, ora 16:52
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Da, tratamentul cu Selincro nu face altceva decat sa reduca la jumatate pofta de a bea. E nevoie si de psihoterapie de sprijin, pentru a creste probabilitatea de a rezultate semnificative iar pentru asta tatal tau trebuie sa-si doreasca sa schimbe ceva in starea lui de sanatate.

Acum e nevoie in mod clar ca tatal tau sa ajunga din nou si la medicul psihiatru iar sesiunile de psihoterapie ar putea sa ajute in a-l convinge ca e nevoie de asta. Pentru a fi mai usor, la psihoterapeut ar putea sa ajunga indrumat de voi pentru problemele legate de starea de nervozitate sau alte simptome mai usoare.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
19-08-2015, ora 13:30
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
Buna ziua! In urma cu o luna mi-a fost foarte rau, m-am enervat ff tare iar din acel moment, nu prea mai pot manca. Atunci am vomitat, nu suportam misrosul de mancare, si daca vedeam mancare imi venea sa vomit. Cateodata sunt constipata, cateodata parca as avea diaree. Mai am si cate o repriza de pans, dar dupa ce vomit mi se face foame dar tot nu pot manca. De dormit, dorm cateodata bine, cateodata nu prea dorm.In una din serile astea am avut si frisoane, aveam o stare de rau, nu stiu ce e cu mine, nu prea stiu sa va expic starea... Am baut ceai de lavanda si parca mi-a trecut si starea de diaree, ca asa ma simteam ca si cum as avea diaree, desi nu aveam, dar starea asa era, am vomitat si m-am linistit. Dar nu pot manca nici acum, nu suport miros de mancare si apa daca o vedeam vomitam.. As vrea sa intreb care ar fi cauza, sau ce problema ar fi, ca nici nu stiu la ce medic sa merg. :( Multumesc!
1
20-08-2015, ora 19:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi la medicul de familie sa iti faca setul de analize de sange si sa iti dea trimitere sa faci ecografie abdominala.
0
14-01-2016, ora 20:13
liabali2005
Nu este medic/terapeut
liabali2005
buna ziua, am mai discutat pe forum despre tatal meu.Am reusit sa-l cnving sa mearga iar la un control medical.Ar fi bine sa mearga pt inceput la psihoterapeut sau la psihiatru din nou?medicamentul Selincro poate doar psihoterapeutul sa-l prescrie?a zis ca e de acord sa-l ia.Nu prea mananca, tot mai bea in continuare, isi pierde echilibrul dupa 1 l de vin dar e constient de ce vorbeste si a slabit destul de mult
1
14-01-2016, ora 20:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ar fi bine sa il vada psihiatrul care l-a tratat.
Sa isi faca setul complet de analize de sange prin medicul de familie si o ecografie abdominala sa ii vada medicul ficatul.
1
13-04-2020, ora 21:28
Iiibbb
Nu este medic/terapeut
Iiibbb
Buna seara recent tatăl meu a decedat si mama mea este în stare de șoc are atacuri de panică. Din cauză că nu o puteam calma i-am dat o jumătate de pastila xanax. Ea este și alcoolica! Credeți că îi poate dăuna acum pe moment?
1
01-05-2020, ora 01:47
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Xanax si calmepan nu sunt antidepresive, sunt anxiolitice. Dacă le ia împreună, risca sa se instaleze boala alzheimer în timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: