anticonceptionale vs ceai de slabit + medicamente astm

24-05-2012
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
ceaiul de slabit si pastile pentru astm singulair si xyzal si puf seretide scade eficienta anticonceptionalelor? deoarece medicul mi-a recomandat anticonceptionale dar nu mi-am dat seama sa ii spun de tratamentul pentru astm, va rog astept un raspuns, va multumesc
3 comentarii
0
25-05-2012, ora 22:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce contraceptiv trebuie sa iei ?
0
26-05-2012, ora 12:00
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
mi-a recomandat milligest, si i-am spus ca nu stiu daca se gasesc, si mi-a spus sa optez pentru karrisa sau longest
deci milligest karissa sau longest voi lua, unul din acestea 3, trebuie sa le incep cand incepe urmatoarea menstruatie
daca e cazul la ceaiul pentru slabit renunt, dar tratamentul pentru astm afecteaza? seretide, singulair, xyzal, si miofilin? si memo plus mi-am amintit, asta pt perioada examenelor
0
27-05-2012, ora 18:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuia sa-i spui medicului ca ai astm bronsic.Eu nu te sfatuiesc sa iei pilule hormonale contraceptive ; un studiu norvegian din 2009 asupra femeilor care erau astmatice si foloseau contraceptive orale a aratat ca hormonii sexuali din pilule pot influenta obstructia cailor aeriene, pot accentua crizele de bronhospasm, crizele de astm pot deveni astfel mai frecvente si cu simptome mai agresive, chiar daca esti in tratament pentru astm. Daca esti tanara si nu ai inca copii utilizeaza prezervativ ; mai tarziu iti vei pune un sterilet ; dar NU utiliza pilule incarcate hormonal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Astmul
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  • STUDIU: Copiilor cu astm este mult mai probabil să li se prescrie abuziv antibiotice
  •