anticonceptionale si sarcina...AJUTOOOOR!

15-09-2009
monellu
Nu este medic/terapeut
monellu
AM LUAT ANTICONCEPTIONALE FARA A STI CA SUNT INSARCINATA. acum sunt la pilula a 6-a si tocmai am aflat ca sunt insarcinata in saptamana a 5-a. Ce se va intampla daca intrerup administrarea lor? Care sunt riscurile, avort spontan? Ar trebui sa apara sangerarea in momentul intreruperii administrarii, nu-i asa? Ce va reprezenta ? AJUTATI-MA, VA ROG, CAT MAI URGENT!!!!
9 comentarii
0
16-09-2009, ora 06:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Doar 6 pilule ai luat sau esti sub contraceptive mai de demult?
0
16-09-2009, ora 08:29
monellu
Nu este medic/terapeut
monellu
Va multumesc din suflet ca ati raspuns, d-na doctor. Doar 6 pilule am luat. Am mai luat contraceptive (triregol) timp de 6 ani, dar le-am intrerupt in urma cu mai mult de un an. De atunci nu am mai avut relatii sexuale, pana luna trecuta Luna aceasta le-am reluat.
1
16-09-2009, ora 16:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu-ti fa probleme, bebelusul nu va avea nimic.Nu vei avorta si nici nu vei sangera.Sarcina usoara!
0
16-09-2009, ora 21:10
monellu
Nu este medic/terapeut
monellu
Deci sa intrerup administrarea pilulelor sau sa termin folia? Va multumesc.
0
17-09-2009, ora 17:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cum sa termini folia daca esti insarcinata? Doar vrei sa pastrezi sarcina, nu? Nu mai iei nici un fel de contraceptiv, mergi sa te ia in evidenta medicul de familie si timp de noua luni de sarcina nu iei nici o pastila fara sa intrebi doctorul. Numai bine!
0
17-11-2009, ora 20:22
viorica.viorica92
Nu este medic/terapeut
viorica.viorica92
buna seara!as vrea si eu sa stiu daca anticonceptionalele pot provoca aparitia celulitei.i-au anticonceptionale de un an si jumatate.astept un raspuns.multumesc.
0
08-06-2010, ora 20:00
sofia5
Nu este medic/terapeut
sofia5
buna ziua!
sunt speriata ca imi intarzie ciclu, maine voi face testul.
problema e ca daca sunt insarcinata am luat anticonceptionale fara sa stiu peste, ce riscuri ma asteapta.
copilul va fii sanatos! e prima sarcina!
0
31-08-2010, ora 14:24
livia55
Nu este medic/terapeut
livia55
buna ziua!am si eu o intrebare!am avut contact sexual neprotejat acum 3 luni dar el nu a ejaculat...dupa 5 zile mi-a venit menstruatia abundenta ca de obicei...apoi o luna dupa mi-a venit din nou la fel...dar totusi mi-a fost frica si am facut 3 teste de sarcina luna asta si acum trebuie sa vina mestruatia din nou...am facut aceste teste fiindca trebuie sa incep un tratament cu anticonceptionale pt un chist la ovarul stang...testele au iesit negative...cu toate astea as mai putea fi insarcinata?ca am auzit multe cazuri de menstruatie normala peste sarcina si femei insarcinate carora nu le-au iesit testele de sarcina pozitive...ma refer la acela de urina de la farmacie
0
13-04-2016, ora 11:04
BiancaV
Nu este medic/terapeut
BiancaV
Buna ziua ! As vrea si eu sa va intreb ceva. Eu iau anticoncepționale Microgynon le iau de 1 an jumate. Am făcut pauza care se face de fiecare data adică am terminat pastilele marți si mi-a venit menstruația sâmbăta ca de fiecare data. Si miercuri trebuia sa le încep din nou si am uitat. Am început sa iau deabea de vineri. Si miercuri seara am făcut-o... Credeți ca pot fi însărcinată.. Mie teama pt ca am auzit ca poate sa afecteze fătul... Ca trebuie sa faci o pauza de 6 luni ca sa poti sa rămâi însărcinată fara probleme... Va rog vreau si eu un răspuns... Sunt f stresată...ma gândesc ca daca as fi însărcinată sa nu afecteze copilul... Mulțumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina săptămâna 5
  • Însărcinată pe anticoncepționale
  •