anticonceptionale pentru prima oara

18-06-2010
madalina_girl
Nu este medic/terapeut
madalina_girl
iau anticonceptionale pentru prima oara timp de o luna, mai am o pastila si termin folia (meleva) si am observat sangerari..de cand mi s-a terminat ultima menstruatie pana acum cand trebuie sa o am pe urmatoarea..pana acum nu mi s-a parut o mare problema pentru ca am citit pe prospect k e normal...dar acum mi se pare putin mai abundenta..nu foarte rau..dar tot ma ingrijoreaza.si nu stiu ce sa fac..daca sa le mai iau sau nu( mi -au fost prescrise pentru acnee de ginecolog)
4 comentarii
0
18-06-2010, ora 21:53
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticonceptionalele provoaca frecvent tulburari ale sangerarii, in special cele din categoria Meleva. Din fericire, aceste sangerari au tendinta sa dispara spontan, desi pot dura pana la 3 luni.

Suna neobisnuit: "prescrise pentru acnee de ginecolog". Si daca veti avea o problema ginecologica, mergeti la dermatolog sa va prescrie ceva ?
0
18-06-2010, ora 22:29
cladiutza
Nu este medic/terapeut
cladiutza
buna!iau pentru prima data anticonceptionale, si le-am luat din prima zi a menstruatiei si acum dupa ce mi-a trecut secretia aceea albicioasa sa facut maronie.ce imi puteti spune.va rog frumos, va multumesc!!
0
18-06-2010, ora 22:33
cladiutza
Nu este medic/terapeut
cladiutza
aceste anticonceptionale sunt prescrise de la un cabinet de planificare familiala.si mi-au prescris stodette.va multumesc
0
19-06-2010, ora 12:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Vedeţi răspunsul de mai sus, eventual mai citiţi pe internet dând cuvântul cheie "spotting".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •