anticonceptionale karissa si menstruatie neregulata

28-09-2007
miha86
Nu este medic/terapeut
miha86
am mers ma medic si mia recomandat karissa. mentionez k nu am menstruatie regulata.cum sa procedez dak in cele 7 zile de pauza cand ar tr sa vina menstra nu vine sa iau pastile in ziua a 8 sau cum sa procedez?va multumesc anticipat
64 comentarii 12 3 Înainte ›
0
28-09-2007, ora 00:00
Marmota
Nu este medic/terapeut
Marmota
Desi ai menstruatie neregulata, datorita pastilelor iti va venii sigur in cele 7 zile de pauza. nu te speria dak o sa intarzie mai mult de ziua a 5-a de pauza, va venii oricum.
0
24-10-2007, ora 00:00
hanna
Nu este medic/terapeut
hanna
Am inceput sa iau contraceptive Karissa pentru reglarea ciclului dar si pentru contraceptie. In cat timp de la prima pastila sunt deplin protejata? Va multumesc mult!
0
07-12-2007, ora 00:00
rapitzica
Nu este medic/terapeut
rapitzica
un sfat parintesc ar fi sa te protejezi cat timp iei prima serie de pastile abica primul blister.si eu iau Karissa de 1 an si am slabit de la ele.
0
09-12-2007, ora 00:00
hanna
Nu este medic/terapeut
hanna
Va multumesc pentru raspuns!
0
15-01-2008, ora 00:00
rihanna2k5
Nu este medic/terapeut
rihanna2k5
eu am o intrebare.prima serie de anticonceptionale cand se incepe? cand incepe sangerarea sau in prima zi dupa ce se termina sangerarea?
0
17-01-2008, ora 00:00
rapitzica
Nu este medic/terapeut
rapitzica
prima pastila o iei in a 5 a zi de ciclu.in prospect scrie k din prima zi dar nu trebuie asa.dupa ce ai terminat prima serie faci pauza de 7 zile.si incepi din a 8a zi.de ex:termini seria miercuri si urmatoarea serie o in cepi de joia viitoare.dak mai ai intrebari nu ezita sa ma intrebi
0
06-05-2008, ora 00:00
karinaaa
Nu este medic/terapeut
karinaaa
rapitzica, prima pastila se ia in prima zi cand se instaleaza sangerarea, nu mai induce in eroare...
0
07-08-2008, ora 00:00
crisssttyna
Nu este medic/terapeut
crisssttyna
aceste pastile ajuta si la reglarea menstruatiei?
0
15-08-2008, ora 00:00
Roxa
Nu este medic/terapeut
Roxa
si eu sunt curioasa, de ce trebuie incepute AC din a 5 a zi de ciclu. Am tot auzit dar nu a stiu nimeni sa imi dea un raspuns concret. Atept raspuns. Mersi:)
0
15-08-2008, ora 00:00
Roxa
Nu este medic/terapeut
Roxa
si alta intrebare ar fi daca incep sa iau in prima luna din a 5-a zi, asta ramane valbil si in lunile urmatoare, adica mereu din a 5-a zi de ciclu trebuie incepute?
0
15-09-2008, ora 00:00
kry
Nu este medic/terapeut
kry
buna am o problema am inceput sa iau karissa si acum dupa 12 zile inca mai am ciclu.are o culoare maro insa cand am contact sexual am sangerare ca in timpul ciclului iar apoi revine cu acea culoare maro.am inteles ca e normal sa fie acea scurgere dar de ce am acea sangerare in timpul contactului?am nevoie de un sfat.multumesc
0
10-03-2009, ora 17:07
Emaa
Nu este medic/terapeut
Emaa
buna am si eu o problema am inceput sa iau karissa din prima zi de menstruatie acum sunt in a 8 zi si inca mai am ciclu care are o culoare maro.. nu e mult am putin am inteles k sunt sangerari pana se obisnuieste corpul cu anticonceptionalele da cat pot sa tina ? pot avea contact sexual neprotejat dak am luat 8 pastile?
0
02-04-2009, ora 23:48
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
buna. eu sant abia venita pe forum. sa va spun cum am facut eu cu aceste anticonceptionale karissa. cand am inceput sa le iau mi-a fost recomandate de catre doctora dupa ce luasem trichilar si nu imi mergeau bine de la acestea, apoi mi-a zis sa iau karissa dar mi s-a spus sa le iau nu din prima zi cum scrie pe prospect ci din a 5 zi de menstra, si asa am facut nu am avut nici un fel de reactie de la ele, de fapt ba da :) am slabit vreo cateva kg . le-am luat 1 an si jumatate apoi am vrut sa fac pauza pentru bebe, am ramas insarcinata imediat la 2 luni (eu credeam ca de la anti o sa ramai mai greu insarcinata dupa ce nu mai iei ), acum am o fetita de 5 luni si 1 saptamana. insa acum am si eu o problema cand avea fetita 3 luni si ceva nealaptand am luat fara sa intreb dr tot karissa tot din a 5 zi cum stiam greseala a fost ca nu am luat toata folia si am intrerupt-o pentru ca intre timp dupa un control pe care mi l-a facut dr cu care am nascut mi-a recomandat ca ar fi bine sa-mi pun sterilet dar la control mi-a gasit rana pe col si a spus ca ar fi mai bine sa asteptam sa vedem rezultatul unui papanicolau si cum decurge rana si mai vedem dupa, dar intre timp sa iau ce anticonceptionale luam inainte. si problema acum vine, ca am luat deci alta cutie am inceput la fel din a 5 zi insa de data asta menstra a venit cand inca mai aveam 2 pastile ca sa termin folia a durat cam tot 5 zile ca deobicei insa a venit in cantitate f mica si de culoare maro, oare e normal sau e posibil sa fiu insarcinata. eu am facut cateva teste au iesit negative dar cred ca nu am respectat termeni acei de la ultimul contac posibil cu ric. ce pot sa fac, ce sa mai cred acum. sant si undeva la tara si nu pot merge la dr pentru ca sotul meu e plecat 1 saptamana si nu am cum pleca de aici si nici cu cine laas micuta. vreau un sfat
0
03-04-2009, ora 19:07
rapitzica
Nu este medic/terapeut
rapitzica
stai linistita ramonikalexa, eu am luat karissa 2 ani si jumatate si aproape tot timpul imi venea ceva maro cu o sapt inainte de ciclu.am intrebat doktorita dece si mi-a zis k din cauza k sant slabe in hormoni.asa k nu te ingrijora.
0
03-04-2009, ora 19:58
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
multumesc pentru sfat rapitzica, sper sa fie doar o ingrijorare de moment, nu ca nu mi-as dori si cel de-al doilea bebe, dar e prea devreme si nu avem o situatie chiar buna unu mi-am dorit foarte mult si d-zeu mia dat, daca o sa mi-l dea si pe al doilea e bine venit, saptamana viitoare vreau sa merg la dr, dar nu dau de ea, poate e in concediu. o sa scriu ce am descoperit la control . pup dulce
0
07-04-2009, ora 09:29
venere
Nu este medic/terapeut
venere
am luat karissa pt cateva luni bune dupa ce mi-a fost recomandat de medic insa am renuntat pt o perioada.am inceput apoi sa iau gracial fara nicio prescriptie stiind ca prietena mea deja le foloseste de 2 ani si se simte bine.eu insa simt o durwre foarte puternica la sanul drept si dureri de cap insuportabile asta fiind al 2 lea blister care l-am inceput iar in greutate am crecut vreo 2-3 kg.acum as vrea sa le intrerup, neterminand blisterul...ce ma sfatuiti?daca le intrerup azi cand imi va veni urmatoarea menstra?este bine sa reincep cu karissa la urmatoarea menstra.?eu mi-as dori mult deoarece cu karissa am pierdut si in greutate.va rog sa imi dati un raspuns...este urgent
0
07-04-2009, ora 19:59
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
buna venere. sa sti ca si eu am luat prima data fara sa intreb medicul ( karissa) am luat 10 si apoi le-am intrerupt crezand ca o sa imi pun sterilet am avut menstra pe 20 ianuarie, am luat cu a cincea zi deci cam pe 4 le-am intrerupt, iar pe 14 februarie cand eram programata la dr, mi-a venit. acum nu stiu poate depinde si de corpul fiecarei femei. eu iti spun ce am patit eu. dupa control am descop[ertit cum am mai spus ca am rana pe col, si deci am luat din nou " karissa" si am avut menstra cam ciudata dupa ce am terminat blisterul. acum sper sa fie bine la urmatoarea, o sa merg luni la dr si o sa-i spun ce am facut. a, si sa sti ca inainte si eu am luat un an si jumatate si nu am avut nimic de la ela, chiar am slabit dupa cum spuneai si tu. te pup si ai grija de tine
0
08-04-2009, ora 19:49
venere
Nu este medic/terapeut
venere
ok.eu acum am incetat sa mai le iau(gracial)la urmatoarea menstra incep cu karissa.sa vedem ce se va intampla...sper nimik rau...!mersi
0
15-04-2009, ora 21:06
leeleeshor02
Nu este medic/terapeut
leeleeshor02
rapitica draga mea.pe prospect scrie clar ca din prima zi de sangerare si medicul la fel mi-a recomandat.
si daca o luam altfel...
eu am numai 3 zile de sangerare...maxim 4.cum as putea eu sa iau in a 5 a zi de sangerare.si pun pariu ca sunt destule fete in situatia mea.
sincer faza asta...sa incepi in a 5 a zi chiar nu are nici o logica...si chiar nu am mai auzit asa ceva...
explica-mi de ce tocmai a 5 a zi? asa in prima zi mai are o logica...
0
15-04-2009, ora 21:29
rapitzica
Nu este medic/terapeut
rapitzica
pai draga leeleeshor, multi medici au recomandat din a 5 a zi de ciclu.sincer, nu vad nici-o logik nici din a 5 a si nici din prima zi.din cate am inteles poti sa alegi in care dintre zile vrei sa le iei, ma refer din prima sau din a 5 a.
0
30-04-2009, ora 09:59
crissy86
Nu este medic/terapeut
crissy86
buna ziua sunt noua pe forum si sper sa ma informati va rog mult in legatura cu ceva
iau de 21 de zile anticoneptionalele karissa dar s a intamplat sa uit a 21 a pastila acasa si eu eram in alt oras si o prietena mi a zis sa iau de la ea una ca tot efect contraceptiv au si pt ea era ultima pastila..si am luat de frica sa nu se intample ceva daca o uit pe ultima din blister..pastila era rigevidon
ma gandesc ca tot efect contraceptiv au..da totusi mi e cam frica..si din cauza asta n am mai lasat 7 zile libere sa mi vina menstruatia ci a inceput un blister nou de karissa...ce sa fac?dupa astea 21 de pastile sa las pauza 7 zile sa mi vina menstruatia?e vreun pericol daca am schimbat ultima pastila..am luat o la aceeasi ora ca de obicei
0
30-04-2009, ora 10:07
crissy86
Nu este medic/terapeut
crissy86
ah am uitat sa mentionez ca n ziua aceea dupa ce am luat pastila am avut conctact sexual neprotejat. si urmatoarea zi...e vreun risc? am citit pe alte forumuri ca nu e mare problema daca uiti ultima pastila ca nu trebuie protectie suplimentara sau ceva...eu atata ca am luat alta tot pt un efect contraceptiv de frica sa nu se intample ceva...si am mai citit ca daca incepi un blister nou fara pauza chiar n as avea de ce sa mi fac probleme
da inca mi e frica
va rog mult sa mi raspundeti
multumesc
0
10-07-2009, ora 17:22
al3xa2404
Nu este medic/terapeut
al3xa2404
buna ziua!sunt noua pe forum.am ineput tratamentul cu karissa de 5 zile dar m-am simtit f rau si m-am hotarat sa l intrerup fara sa mai merg la medic.azi nu am mai luat pastila.puteti sa imi spuneti si mie dak s poate intampla cva rau?va rog.ms mult
0
13-07-2009, ora 17:57
blisz
Nu este medic/terapeut
blisz
buna ziua! Iau din noiembrie Karissa, iar acum mi-a aparut un prurit generalizat foarte suparator. In mod normal nu am nimic pe piele, dar cand ma scarpin se inroseste foarte tare zona si fac niste blande ca de intepatura de insecte...
am facut diferite analize de sange si au iesit toate bune, atat transaminazele, hemoleucograma si cele de coagulare, cat si cele specifice alergiilor.
ar putea fi aceasta o reactie de la Karissa? trebuie sa opresc administrarea lor?
0
13-07-2009, ora 19:51
rapitzica
Nu este medic/terapeut
rapitzica
eu zic sa faci o pauza de 2 luni si vezi dak se amelioreaza situatia. se poate sa fii alergik la o substanta, care o contin aceste pastile. deci neaparat sa faci pauza, apoi sa ne raspunzi.
0
15-07-2009, ora 00:14
loryell
Nu este medic/terapeut
loryell
buna. tocmai am descoperit ca am facut o prostie mai mare ca mine. iau karissa de aproximativ 1 an si mi sa spus sa fac pauza 7 zile da eu prin asta am inteles ca de ex daca termin folia luni de lunea urmatoare sa incep o folie noua, si crezand ca e bine ce fac nici nu ma-m mai interesat... :( acum am aflat ca de fapt folia noua trebuie inceputa in a opta zi. ce sa fac, continui asa sau dupa ce termin folia asta incep sa le iau...corect? ms.
0
15-07-2009, ora 15:31
alexia_2212
Nu este medic/terapeut
alexia_2212
buna! iau karissa de aproape un an si nu mi s-a intamplat pana acum sa uit sa le iau dupa cele 7 zile de pauza.Astazi e ceja a 9 zi si nu stiu daca trebuie sa le mai iau sau trebuie sa astept pana luna viitoare si sa incep ca la inceput in prima zi a ciclului
0
24-07-2009, ora 14:37
Emaa
Nu este medic/terapeut
Emaa
Buna, am si eu o problema, , sunt foarte necajita, am inceput sa iau anticonceptionale karissa timp de 3 luni a fost ok..slabisem de la ele aveam putin pb imi aparuse niste zgrabunte ("cosuri") pe fata..da nu mereu erau evidente.. dupa 3 luni am facut o pauzade o luna si acum i-ar m-am apucat sa iau.. si sunt la a 5 pastila si m-am umplut de cosulete si zgrabunte pe toata fata.. La inceput am crezut k au aparut o data cu menstruatia/// da sunt din ce in ce mai evidente acum nu stiu ce sa fac arata groaznic ma gandeam sa ma las de pastile..sau sa sper k o sa imi treaca de la sine, , , , , :(
0
24-07-2009, ora 23:22
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
buna adnna. nu cred ca este de acc, si eu inainte de ramane insarcinate am luat 1 an si jumatate karissa, si nu am avut probleme. e adevarat ca inainte de menstruatie si in timpul ei aparea 3-4 " zgrabunte " cum le spui tu dar nu exagerat. si eu slabit de la ele., insa acum iau altcema, miligest si ma confrunt cu aceeasi probleme am fost la un dermatorlog si a spus ca e o alergie la soare,. asa ca verifica si varianta asta. mult noroc
0
24-07-2009, ora 23:58
rapitzica
Nu este medic/terapeut
rapitzica
uite asa, draga alexia_2212, faci si tu o pauza de doua luni, (unii zic k ar fi nevoie, sincer, eu am renuntat la ele dupa 2 ani si jumatate)dupa care incepi sa le iei normal.trebe neaparat sa te protejezi in timpul asta.
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce întârzie menstruația?
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  •