anticonceptionale fara ciclu

09-10-2009
laviniaeu
Nu este medic/terapeut
laviniaeu
Buna, am luat 3 ani mercilon, dupa ce le-am intrerupt am avut o menstruatie dupa o luna in care mi-a curs f putin, de atunci au trecut aproape 3luni in care nu am mai avut, pana acum o saptamana cand am sesizat o pata p care am luat-o fiind drept menstruatia mult asteptata, si am inceput o folie de anticonceptionale Yaz. Problema este ca inafara petei respective nu am mai avut nici un semn de menstruatie. E posibil sa fi fost menstruatie? Sunt protejata? E posibil sa apara vre-o complicatie?... acestea sunt cateva intrebari care ma macina, daca ma puteti ajuta cu un sfat nu ezitati sa o faceti, deasemenea si in legatura cu pastilele Yaz, credeti ca-si merita banii (45lei)??
6 comentarii
0
09-10-2009, ora 12:26
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nefiind clar daca acea pata a fost sau nu menstruatie, e intelept sa considerati ca nu a fost si sa aplicati regula de 7 zile: aceasta inseamna ca trebuie sa va socotiti protejata incepand din ziua a 8-a de anticonceptionale.

In cazul dv, ar fi preferabil sa schimbati nu pastilele unele cu altele, ci sa schimbati metoda anticonceptionala in cazul in care credeti ca in viitor va veti mai dori copii.
0
09-10-2009, ora 16:08
laviniaeu
Nu este medic/terapeut
laviniaeu
Sa inteleg ca in orice zi as fi luat prima pastila, dupa 7-8 pastile sunt sigur protejata? De ce imi recomandati sa schimb metoda? Credeti ca mi-au afectat, sau imi pot afecta cu ceva faptu ca iau in continuare anticonceprionale? Normal ca voi dori sa fac si un copil, am doar 18 ani.
0
09-10-2009, ora 19:11
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum spuneam, indiferent cu care zi incepeti o folie de anticonceptionale, sunteti in mod sigur sub protectie din a 8-a zi.

Anticonceptionalele pot duce la infertilitate, e un efect secundar destul de frecvent al lor. O singura menstruatie, si aceea foarte saraca dupa 3 luni de la oprirea lor e un semnal de alarma ca un "cartonas galben": ar putea arata deja existenta unui grad de atrofie uterina. O vreme, procesul e reversibil, dar continuand sa luati cativa ani ar putea deveni ireversibil.
0
14-10-2009, ora 21:36
laviniaeu
Nu este medic/terapeut
laviniaeu
Si in cazul asta ce se poate face, cum pot prevenii, totusi vreau sa renunt la prezervativ, iar Yaz le iau in urma unui control la ginecolog, fiindu-mi recomandate. Cum imi pot da seama daca se agraveaza, sau a fost doar ceva trecator.
0
11-11-2013, ora 15:09
mihaela1990
Nu este medic/terapeut
mihaela1990
Buna ziua...iau anticonceptionale (yasminelle) este pt. prima oara cand iau a.c.pt reglarea hormonilor impreuna cu androcuram luat 21 de zile iar apoi am facut aceasta pauza de 7 zile si am inceput sa le iau din nou astazi e data de 11 iar eu le iau de pe 8 si inca nu mi-a ajuns ciclul.deci in total au trecut 11 zile..spuneti-mi va rog care ar putea fi motivul...va multumesc
0
17-11-2013, ora 16:22
gabryeell
Nu este medic/terapeut
gabryeell
Buna seara. AM RUGAMINTEA SA-MI RASPUNDETI CAT SE POATE DE REPEDE!! Mi-a venit ciclul pe 18 octombrie si am inceput si anticonceptionale Logest. Le-am luat corect, la aceeasi ora, seara de seara. Luna aceasta trebuia sa-mi vina ciclul pe 15 (acum 2 zile) dar nu mi-a venit si din aceasta cauza nu am inceput a doua folie de pastile. As vrea sa le incep dinou in seara asta adica in a 10 a zi de cand am terminat prima folie. Va rog sa-mi spuneti daca este in regula sidaca vor aparea ceva derglari hormonale. Va multumesc anticipat. P.S. doresc raspuns de ladl. doctor Dragomir.Va rog sa-mi spuneti si daca mai sunt protejata. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •