anticonceptionale dupa avort

08-07-2008
laura79
Nu este medic/terapeut
laura79
in data de 6 mai am facut avortul(sarcina oprita din evolutie) si am discutat cu medicul sa incep sa iau anticonceptionale cateva luni, problema e ca mie nu mi-a venit ciclu si medicul mi-a zis sa le incep in prima zi de ciclu(miligest) am avut dureri de burta si senzatia ca vine in fiecare luna, insarcinata iar nu sunt -3 teste- de ce nu imi vine ciclu? pot incepe anticonceptionalele in speranta ca luna viitoare o sa imi vina?
15 comentarii
0
10-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi preferabil sa mergeti la medicul care v-a asistat, poate sa fie necesar un control si, posibil, o ecografie. Nu neglijati.
0
19-09-2008, ora 00:00
alesb
Nu este medic/terapeut
alesb
buna ziua! sunt alesb si sunt foarte nelemurita! am avut probleme cu ciclu menstrual si am fost la o consultatie si mi sa dat duphaston in prima luna! in a doua luna am inceput sa iau miligest la recomandarea medicului! am 7 zile de cand iau si ma cam doare capul dar nu foarte accentuat parca ma simt oosita! vreau sa stiu daca e o reactie normala in primele zile? daca contiuna durerea pot sa le schimb de luna viitoare sau treuie sa continuu cu aceleasi anticonceptionale?astept raspuns! va multumesc! o zi placuta tuturor!
0
19-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, este o reactie adversa adesea intalnita, cu observatia ca senzatia de obosela poate sa nu treaca in primele zile (in timp ce durerea de cap, de obicei, trece). Poate ca ar fi bine sa schimbati cu alta formula, preferabil dupa terminarea actualei folii.
0
22-09-2008, ora 00:00
alesb
Nu este medic/terapeut
alesb
buna dimineata! Domnul Dr. mai am o nelamurire in privinta anticonceptionalelor pe care le iau( miligest)! sunt deja la a 9-a pastila si de 2 zile au inceput sa ma doara sanii iar ciclul inca nu mi sa oprit nu e foarte abundent( fluxul e foarte, foarte mic).sunt foarte speriata nu vreau sa patesc ceva din cauza pastilelor. va multumesc si astept raspuns de la d-vostra!
0
22-09-2008, ora 00:00
alesb
Nu este medic/terapeut
alesb
Domnul dr. vreau sa mentionez ca eu nu ma facut avort! am gresit tema la care ma scris!
0
22-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Incercati sa mai luati 7 zile, apoi, daca durerile de sani persista, puteti intrerupe si veni la un consult.
0
15-03-2010, ora 20:35
izabella5789
Nu este medic/terapeut
izabella5789
Buna seara domnule Dr, ma numesc Silviana si am si eu o intrebare! La cat timp dupa avort pot lua anticonceptionale? Va multumesc !! O seara placuta!!!
0
17-03-2010, ora 19:43
adri2009
Nu este medic/terapeut
adri2009
Buna seara Silviana! Poti sa incepi sa iei anticonceptionale imediat dupa avort. Zic asta din propria experienta...in ianuarie am fost si eu intr-o asemenea situatie, si eu am inceput chiar in ziua avortului sa zic asa, la recomandarea medicului( Logest).
0
19-03-2010, ora 16:30
izabella5789
Nu este medic/terapeut
izabella5789
Buna ziua Adri !! Multumesc frumos ptr raspuns !! sa ai un weekend frumos, te pup.
0
19-03-2010, ora 18:31
adri2009
Nu este medic/terapeut
adri2009
Buna Izabella 5789! Daca doresti poti sa mi lasi o adresa de mail, poate reusim sa schimbam cateva vorbe.
0
22-03-2010, ora 01:59
izabella5789
Nu este medic/terapeut
izabella5789
Da cu cea mai mare placere.! -* ! Ne auzim pe mail !



(*modificat de administrator)
0
23-03-2010, ora 15:33
raluca i
Nu este medic/terapeut
raluca i
buna! as avea si eu o intrebare: Comprimatele DROJIN stimuleaza cresterea poftei de mancare? mi sa recomandat sa iau aceste pastilute inpotriva acneei, dar a mentionat k imi da pofta de mancare si nu as vrea sa ma trezesc cu cateva kg in plus. va rog datimi un raspuns sigur si cat se poate de urgent!multumesc.
0
24-05-2010, ora 14:30
24_24
Nu este medic/terapeut
24_24
buna ziua, sambata 22.05.2010 mi s-a efectuat o intrerupere de sarcina, si d-na doctor nu a vrut sa-mi prescrie anticonceptionale deoarece fumez, am citi ca este bine sa iei anticonceptionale dupa un avort si as vrea sa iau si eu dar nu stiu de care. va rog sa-mi recomandati d-voastra niste pilule si sa-mi spuneti daca iau aceste pilule daca este necesar sa continui si cu reteda d-nei doctor (ciprinol 500mg, antiinflamator, unguente...). va multumesc
0
22-11-2015, ora 21:58
Lilianasara
Nu este medic/terapeut
Lilianasara
Buna seara. Am facut pe 6 octombrie am asteptat sa imi vina ciclu. Abia dupa ce am terminat ciclu am inceput sa iau antinconceptionale ( logest) ca asa scria pe prospect sa le iau dupa prima menstrutie normala. Si am avut contact sexual neprotejat in 4 zi de cand am inceput sa iau antinconceptionale. Exista posibilitatea sa raman gravida?
0
15-03-2018, ora 18:32
Vozdana
Nu este medic/terapeut
Vozdana
Am făcut avort la o luna, și mi sa început ciclul deodată după administrarea pastilelor pentru avort, vreau sa știu sa încep contraceptivele din prima azi a sângerării care o am acum provocată de pastilele de avort sau sa aștept luna viitoare la ciclul menstrual ???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina după avort
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •