anticonceptionalele si vacanta la mare

26-06-2013
roxinmaria
Nu este medic/terapeut
roxinmaria
am luat pentru prima data anticonceptionale luna asta... si nu le-am terminat inca, mai am cam 7 de luat, se poate sa intrerupi fasia ? deoarece vreau sa imi vina ciclu mai repede ca in 7 iulie merg la mare. help pls
4 comentarii
0
27-06-2013, ora 09:37
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Menstruatia nu vine la intreruperea anticonceptionalelor, ci normal. Insa daca le intrerupeti, exista riscul unei sarcini nedorite.
0
27-06-2013, ora 13:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este preferabil ca o folie, odata inceputa, sa fie dusa pana la capat. In caz contrar apar frecvent tulburari de ciclu.
0
27-06-2013, ora 13:59
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
unele tipe unesc 2 folii astfel incat menstruatia nu mai vine in luna respectiva (nefacandu-se pauza)... dar stiu ca nu e recomandat sa faci chestia asta prea des. si tania-bis nu are dreptate. menstruatia vine in perioada de pauza (adica si atunci cand intrerupi anticonceptionalele... )
0
27-06-2013, ora 16:13
roxinmaria
Nu este medic/terapeut
roxinmaria
multumesc... le-am intrerupt..sper sa imi vina mai repede, pt k in 7 merg la mare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •