Am laut marvelon cam 4 ani fara nici o pauza

16-08-2010
mirela bas
Nu este medic/terapeut
mirela bas
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am folosit marvelon cam 4 ani fara nici o pauza. Dupa menstruatia din luna mai am ramas cu o scurgere maronie, in cantitate f mica, timp de 7-10 zile, apoi a disparut. A revenit dupa urmatoarea menstruatie, tot la fel 7-10 zile, apoi a disparut. Dr ginec.mi-a spus ca e de la pilule si ca trebuie sa le intrerup. Pe 18 iulie am avut menstruatie, pe 22 ar fi trebuit sa incep un nou blister, dar am ascultat sfatul dr si nu le-am mai luat. Scurgerea maronie am avut-o iarasi cateva zile dupa menstruatie. Ieri ar fi trebuit sa-mi vina dar cred ca s-a dereglat datorita intreruperii pilulelor.Daca mi-ar fi venit ieri as fi inceput un nou blister joi. As vrea sa stiu cand pot incepe o noua folie? sa astept menstruatia sau sa merg dupa calculele mele dinainte de pauza? Multumesc mult.
3 comentarii
0
16-08-2010, ora 14:09
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
mai faceţi pauză încă 2-3 luni ca să daţi timp organismului să îşi revină şi să se rezolve dereglările care produc aceste sângerări. între timp corpul trebuie să reînveţe să controleze singur aceste mecanisme, de aceea o vreme veţi avea dereglări de ciclu, nemaiputând să vă bazati pe metoda calendarului de exemplu...
0
16-08-2010, ora 17:43
mirela bas
Nu este medic/terapeut
mirela bas
Multumesc mult. Dupa aceasta pauza pot sa revin la anticonceptionale?
0
16-08-2010, ora 22:27
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
sigur că da. Poate nu ar strica un consult la medic să vedeţi dacă e cazul să luaţi alt anticoncepţional decât ce aţi luat până acum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •