anticonceptionale, rana pe uter

06-05-2009
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
buna.am 19 ani.am fost la un control ginecologic in martie 2009.si mia gasit rana pe uter.am facut tratament.doamna doctor mia recomandat sa iau anticonceptionale.asta e a doua luna de cand iau si a opta zi de cand mi sa terminat ciclul menstrual.prietenul meu ma tot intreaba cand poate sa ejaculeze in mine.ce sai spun?e penru prima data cand iau pastile din astea.Laurin se numesc pastilele.va rog datimi un sfat.nustiu ce sai spun.va multumesc
33 comentarii 12 Înainte ›
0
06-05-2009, ora 19:29
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
Laurina se numesc anticonceptionalele
0
07-05-2009, ora 15:05
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
dupa cum scrie si in prospect dupa a 7 zi de luat pastilutele esti protejata..asta numai daca nu ai uitat sa iei vreuna, primele 7 zile conteaza mult
0
07-05-2009, ora 15:06
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
scz nu trebuia aici...
0
07-05-2009, ora 15:30
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
ba da.e bine raspunsul,.scz am incurcat
0
07-05-2009, ora 18:00
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
da am uitat sa iau o zi si am luat in ziua a doua.doua.da lamuritima si pe mine.cand e bine sa incep blisterul?in prima zi a ciclului.in a 5 a zi a ciclului sau dupa ce mi se termina cilcu?pe prospect scrie ca a 8 zi.nu mai stiu pe cine sa cred.va rog lamuritima.va multumesc.pupici
0
07-05-2009, ora 18:08
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
asa fac de fiecare data...cand uit o seara..iau in urmatoarea seara 2.nu e bun asa?si are vreo ceva dak nu iau la ora fix?ora la care am inceput sa beau e 21 si mai uit si mai beau pe la si jumate fara un sfert.adik intre 21 si 22.va rog lamuritima voi...ca nu vreau sa o intreb pe mama ca daca afla cred k ma omoara:D am vrut sa o intreb pe doctorita sai pun cateva intrebari da mia spus k nu are timp pentru explicati.:(
0
08-05-2009, ora 15:21
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
bmama ta nu ar trebui sa te omoare, ai o varsta la care poti sa iei ac., si faci foarte bine ca iei, astfel de protejeaza de o sarcina pe care cu siguranta nu o doresti, aibanuiesc ca ai alte planuri de viitor nu sa cresti copii de acum :)..in fine sa revenim la subiect: pe viitor ar fi bine sa nu mai uiti sa iei nici o pastiluta (eventual puneti telefonul sa te anunte knd trebuie sa o iei, eu asa fac)cu cat le iei cum trebuie cu atat esti mai protejata...nu trebuie sa iei la ora fixa, poti lua cu o ora, doua mai devreme sau mai tarziu de ora care ti o fixezi.
si citeste si tu cu atentie prospectul..acolo scrie clar cand trebuie sa incepi blisterul, cum sa le iei...
numai bine.
0
08-05-2009, ora 17:50
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
doamne fereste de o sarcina...atunci chiar k m-ar omora...:Dpe prospect scrie k tre sa incep a 8 a zi dupa ce mi se termina ciclul.eu in prima luna am luat in a 5 zi de ciclu.acu in a doua luna mia sp cineva sa incep a 2 a zi de ciclu.cik ma protejeaza mai bine.si am luat asa.o doctorita pe forum mia spus k e bine sa le iau in a 5 a zi.iti multumesc ghiocel.
0
08-05-2009, ora 17:51
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
deci dak diseara am contact sexual.nu ppoate sa-si dea "drumu" in mine, nu?
0
08-05-2009, ora 20:10
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
nu stiu cum sa incep...esti atat de confuza..eu stiu ca prima si prima oara cand incepi sa iei ac. le iei in prima zi de ciclu, si abia dupa 7 zile de luat pastile esti protejata, pana atunci trebuie protectie suplimentara, iei pastilele( fara sa uiti vreuna, ai face bine), sunt 21 pastilute dupa ce le termini faci paua de 7 zile, in a 2, 3 zi de pauza ar trebui sa ti vina ciclu, in a 8 zi, chiar daca ciclul tau continua trebuie sa incepi alta folie de ac. daca ot nu esti lamurita mai poti intreba si pe alte forumuri.succes
0
08-05-2009, ora 20:14
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
da am inteles.da de acu poate sasi dea "drumu" in mine?k ma innebuneste.zice k iau pastile si tot degeaba
0
08-05-2009, ora 20:27
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
deci sa inteleg mai bine.sunt 3 randuri de pastile.in prima zi cand imi incepe sa curga sange...iau prima pastila din primul rand, nu?si continui asa pana la a 7 pastila, nu?si a 8 a zi incep randul al 2 lea, nu?
0
11-05-2009, ora 22:23
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
am 5 zile de cand iau la in fiecare seara pastilele.poate sasi dea "drumu" in mine la orice ora?sau numai dupa ce beau pastila?
0
12-05-2009, ora 12:24
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
dupa 5 zile nu esti protejata, trebuie sa iei 7 zile cel putin, dabea atunci esti protejata la orice ora...
0
13-05-2009, ora 15:14
alinutza18
Nu este medic/terapeut
alinutza18
am si eu o intrebare...iau anticonceptionale de 7 zile si a inceput sa-mi apara o sangerare...e vreo problema?
0
13-05-2009, ora 18:00
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
nu e nici o problema.stai linistita k iti trece.asa e prima data.pana ce se obisnuieste organismul
0
18-05-2009, ora 18:07
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
va rog ajutatima...am 3 zile de cand nu mai iau pastile am terminat blisterul.si ink nu mia venit ciclu..ce se intampla?ce ma sfatuiti?va roggg.sunt foarte disperata.de ce nu mia venit?pe prospect scria k vine a 2 sau a 3 zi.si la mine e a 3 zi si nu mia venit.offfffffffff doamne...
0
18-05-2009, ora 18:08
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
va roggggggggggggggggg
0
18-05-2009, ora 18:08
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
va roggggggggggggggggg
0
18-05-2009, ora 18:09
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
datimi un sfat.zicetimi ceva..va rogggg
0
18-05-2009, ora 18:21
Eri
Nu este medic/terapeut
Eri
si mie mi s-a intamplat acelasi lucru luna asta.nustiu ce sa zic nu cred ca trebuie sa iti faci griji nici eu nu am primit vreun raspuns.
0
18-05-2009, ora 18:22
Eri
Nu este medic/terapeut
Eri
si am o intrebare.mi s-a mai intamplat sa nu iau exact in acelasi minut pilula(desi incerc) in cate-o zi mai trec 10 min ca asa este situatia.e problema?
0
19-05-2009, ora 14:15
teea
Nu este medic/terapeut
teea
pt Eri - nu, nu este nici o problema daca nu iei pastila in acelasi minut...cele 10 minute diferenta nu sunt cruciale.nici macar o ora nu e o problema atat de grava.este totusi important sa le iei cam la aceeasi ora zilnic.
0
19-05-2009, ora 14:21
teea
Nu este medic/terapeut
teea
pt inimioara-hai sa-ti explicam cat mai clar ca poate intelegi si tu cum e cu pastilele astea si cand esti protejat si cand ai nevoie de protectie suplimentara.
lucrurile stau in felul urmator: la prima folie de anticonceptionale..prima pastila se ia in prima zi de menstruatie(sangerare)...apoi urmezi sagetelele pana se termina pastilele.esti protejata abia dupa ce ai luat 7 pastile(te uiti pe folie si le numeri daca e nevoie)...incepand cu ziua a 8-a poate sa-si de "drumul" in tine, cum zici tu.incepand cu a doua folie urmezi instructiunile din prospect(daca ai anticonceptionale cu 21 de drajeuri astepti 7 zile si incepi apoi folia urmatoare).in cele 7 zile apare si menstruatia.folia urmatoare o incepi dupa cum scrie pe prospect(la 7 zile) indiferent daca mai ai sangerari sau nu.
important!!!! daca uiti sa iei o pastila(sau mai multe) este nevoie de protectie suplimentara pana la terminarea foliei.
0
19-05-2009, ora 16:23
inimioara ranita
Nu este medic/terapeut
inimioara ranita
abia acu am inteles bine.iti multumesc pentru sfat.eu stiam asa cum ai explikt u da nu eram sigura...trebui sa intelegeti k nu are cine sami spuna cum se face cu chestiile astea...k dak o intreb pe mama sar putea sa iau bataie.si deasta am pus atatea intreabari.k sa fiu sigura de ceea ce fac.iti multumesc mult pt sfat.
0
19-05-2009, ora 16:39
teea
Nu este medic/terapeut
teea
cu placere.stai linistita, ca nici noi nu ne-am nascut invatate.trebuie doar sa fi atenta la ceea ce scrie pe prospect si sa respecti intocmai.cu timpul o sa te obisnuiesti si n-o sa mai uiti nici pastile.eu iau ac de 6 ani aproape si in tot acest timp am uitat sa iau doar 2 pastile.ai grija sa nu uiti sa le iei...eventual pune un memento la telefon ca sa sune in fiecare zi la aceeasi ora si sa iei pastiluta atunci.
iti doresc succes si sa fi sanatoasa.
daca planuiesti sa iei ac mai mult timp-peste 1 an ai putea ca de vreo 2 ori pe an sa-ti cumperi o cutie de pastile naturale pt ficat(eu de ex iau silimarina).ac ataca destul de puternic ficatul.
te-am pupat, o zi usoara
0
20-06-2009, ora 16:09
Alexxa15
Nu este medic/terapeut
Alexxa15
am si eu o problema...am luat primele 7 pastile si apoi am uitat 2 zile la rand sa iau pastila.ce fac acum?o iau in continuare?voi mai fi protejata?
0
21-06-2009, ora 16:35
Alexxa15
Nu este medic/terapeut
Alexxa15
ma ajuta si pe mine cineva?va rog...
0
22-06-2009, ora 14:20
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
medicul meu mia spus daca uit 2 consecutive sa arunc pastiluta si sa continui, si in urmatoarele 7 zile trebuie protectie suplimentara.
0
22-06-2009, ora 20:58
Alexxa15
Nu este medic/terapeut
Alexxa15
si dupa 7 zile nu mai trebuie alta protectie?
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Când apare ruptura uterină
  • Informează-te despre fibromul uterin
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •