anticonceptionale

16-02-2009
amyga
Nu este medic/terapeut
amyga
Buna ziua.Din septembrie 2006 pana in iulie 2007 am luat anticonceptionale Karissa, prescrise de doctor. Am facut o luna pauza pentru ca imi era rau de la ele. Medicul mi-a prescris altele, Mycrogynon. Le-am luat din noiembrie 2007 pana in iulie 2008, luna in care am luat doar pana la jumatatea foliei si le-am intrerupt tot din cauza ca imi provocau o stare de rau. In ianuarie 2009 am inceput sa iau din nou Microgynon dar din nou mi-au provocat stari de rau si in februarie cand am vrut sa incep folia a doua, am luat prima pastila dupa care nu am mai putut lua. La 3 zile dupa ce am luat prima pastila din a doua folie mi-a venit ciclul. Vroiam sa intreb daca este in regula sa imi vina la cateva zile dupa ce mi-a venit normal. Banuiesc ca am dat peste cap organismul si acum dureaza pana se regleaza. Din ce cauza credeti ca imi provoaca stari de rau anticonceptionalele?
Va multumesc!
1 comentarii
0
21-02-2009, ora 21:49
meredith
Nu este medic/terapeut
meredith
Am luat anticonceptionale vreo 2 ani. Acum le-am intrerupt si am suferit o dereglare a ciclului menstrual. Am fost la medic si mi-a prescris duphaston cate 3 p zi timp d 5 zile. Le iau de 2 zile si dimineata cand m-am trezit am observat pe coapsa o zona mica cu petesii rosii. Mi-au disparut, dar astazi cand m-am trezit imi aparusera din nou pe ambele coapse exact in acelasi loc. Intrebarea mea este daca poate fi o reactie la medicamentul prescris si daca ar trebui sa-l mai iau sau sa intrerup tratamentul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.