anticonceptionale - neaparat in 1 zi a menstruatiei?

235 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›
0
27-06-2013, ora 13:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ati procedat foarte bine. Efectul contraceptiv este deplin dupa o saptamana de la introducerea inelului.
0
01-07-2013, ora 14:34
DeepFeels
Nu este medic/terapeut
DeepFeels
Vin si eu cu o intrebare pentru prima data aici. Ultima menstruatie mi-a venit Vineri pe 28 Iunie, iar acum e pe final, doar cativa stropi sporadic. Nu am avut blister cu anticonceptionalele Yaz ca sa le pot lua din prima zi a menstruatiei, asa ca intrebarea mea este: cand pot lua Yaz dupa menstruatie (asta daca este posibil si nu afecteaza siguranta protejarii) si cand incepe protectia propriu zisa?
Astept un raspuns cat de curand posibil, as vrea sa pot incepe sa le iau deja daca este sigur. Va multumesc!
0
03-07-2013, ora 23:18
nina.madalyna@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
nina.madalyna@yahoo.com
am 3 saptamani de cand am nascut si vreau sa incep sa iau regividon dar nu sunt la ciclu, si vreau sa stiu daca pot incepe de acum fara sa fiu l ciclu, si daca voi fi protejata??? ast ras va rog mult
0
04-07-2013, ora 11:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
DeepFeels: puteti (re) incepe anticonceptionalele oricand, cu conditia sa va considerati sub protectie abia de la a 8-a pilula incolo.

Nina.madalina: puteti incepe Rigevidon oricand, numai daca nu alaptati. Iar daca alaptati nu are sens sa incepeti anticonceptionale, daca folositi in mod corect alaptarea ca mijloc contraceptiv. Pentru a intelege ce inseamna mai exact acest lucru, cititi acest mai vechi articol al meu: http://www.doctordragomir.ro/articol_contraceptie_alaptare.htm
0
04-07-2013, ora 12:46
nina.madalyna@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
nina.madalyna@yahoo.com
multumesc frumos. nu nu alaptez pt k nu am laptele bun...
0
17-07-2013, ora 17:42
T.i.t.t
Nu este medic/terapeut
T.i.t.t
Buna!Domnul Dragomir am o intrebare catre Dvs.Se poate reduce actiunea anticonceptionala a contraceptivelor orale la administrarea concomitenta cu : Furagin, Monural, No-spa sau Fluconazol???
0
21-07-2013, ora 01:41
sophie21
Nu este medic/terapeut
sophie21
Domnul Dr. Dragomir, am urmatoarea 'problema' : concediul la mare (15-22 august ) este programat in perioada de 7 zile pauza intre doua folii (iau AC Melleva 35 de 3 luni)
Recomandati sa maresc pauza dintre 2 folii ( in loc de 7 - 17 zile, a.i. sa incep pe 4 august pastilele ) sau este mai indicat sa nu mai fac pauza intre 2 folii ?
0
04-08-2013, ora 18:47
ieiea
Nu este medic/terapeut
ieiea
Am si eu o problema (evident) : nu am facut pauza intre doua folii, pentru a-mi amana menstruatia. De doua zile am oprit a doua folie (desi nu o terminasem). Stiu ca urmatoarea folie o pot incepe dupa o pauza de 7 zile. Intrebarea mea este: in acest interval de timp, sunt protejata sau nu? Multumesc anticipat pentru raspuns:)
0
06-08-2013, ora 05:11
adeellina
Nu este medic/terapeut
adeellina
buna ziua..este prima luna in care i.au marvelon 21..am terminat cele 21 de pastile pastilele..a cata zi ar trebui sa imi vina ciclul?..iar daca nu imi vine ce este de facut..le i.au a 8 zi chiar daca nu mi a venit..astept raspuns multumesc
0
06-08-2013, ora 16:46
Ingrid91
Nu este medic/terapeut
Ingrid91
Buna ziua, domnule doctor am si eu o nelamurire si as dori sa ma ajutati daca se poate.
in primul rand as dori sa spun ca pe data de 6 iulie a inceput menstruatia asa cum era normal, 3-4 zile mai taryiu aceasta s'a incheiat. Insa pe data de 22 iulie, a mai aparut o a doua menstruatie insa era diferita, asemenea unei mini hemoragii deoarece m'a tinut 4 zile ca si menstruatia normala doar ca nu avea mirosul specific, ci doar vascozitatea menstruatiei. Intr-adevar am avut contact sexual inainte de 22, pe data de 13, am mers la medic si am discutat despre aceasta problema temandu'ma sa nu fiu insarcinata. Medicul respectiv a spus ca nu este nici o sansa ca eu sa fiu insarcinata si ca aceasta dereglare s'a produs pe un fond de stres sau alti factori. Eu am avut mereu o menstruatie regulata, iar viata sexuala am inceput'o in luna Iulie. Totusi mi s'au recomandat cateva medicamente printre care si anticonceptionalele Karissa. Nu am mai luat pana acum asa ca nu stiam cum se administreaza. La medic am mers pe data de 24, si tot in ziua respectiva am luat si prima pastila din blister asa cum
mi s'a recomandat. Insa medicul mi'a spus sa iau 7 zile apoi fac o pauza de o zi si in a 8a zi sa incep iarasi sa iau pasilele in acelasi ritm timp de 3 luni de zile. Am urmat in tocmai sfatul medicului, nu am uitat sa iau nici o pastila si le'am luat la aceeasi ora, si pe data 31 am facut pauza aceea ce o zi. Pe 1 August am reluat tratamentul iar pe data de 4 dupa administrearea celei de'a 4 pastile am avut un contact sexual, neprotejat, insa partenerul nu a ejaculat in interior, ci cca 10 secunde mai tarziu dupa ce a iesit. Nelamurirea mea este daca exista vrun risc sa fiu insarcinata si daca este corect modul in care mi s'a recomandat sa iau anticonceptionalele respective.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
0
15-08-2013, ora 14:27
andryandreea
Nu este medic/terapeut
andryandreea
Buna ziua, am si eu o intrebare folosesc pt prima data anticonceptionale zentiva, urmand sfaturile unei asistente medicale facandumi un teste de sarcina si pe urma am inceput chear din aceasi zi seara la ora 12 sa iau prima pastila dar nu eram in perioada mestruatiei terminasem de ceva timp aprox 8 zile si chera dupa a 3 pastila contraceptiva am avut contact sexual ne protejat va rog sa imi dati un raspuns, nu am nici un fel de simptome va multumesc prima mestruatie am avuto in data de 29 dupa 8 zile am luat prima pastila de anticonceptionale si primul contact lam avut dupa 3 zile
0
15-09-2013, ora 13:06
Andreea Nadina
Nu este medic/terapeut
Andreea Nadina
Domnule doctor, mi-a venit ciclul menstrual prima zi cu o sangerare foarte usoara ( asa imi vine mie deobicei primele 2 zile sangerari foarte usoare dupa care mai tare ) si am luat primul drajeu de anticonceptionale ( dupa o pauza de mai bine de un an ) dupa care mi s-a oprit ciclul menstrual parca, pentru ca am avut sangerari nesemnificative, foarte foarte putin timp de 4 zile dupa care nimic ! Vreau sa stiu daca este un lucru normal si daca sunt protejata in conditiile in care le iau deja de 8 zile. Multumesc anticipat !
0
18-09-2013, ora 15:08
Afrim
Nu este medic/terapeut
Afrim
Buna ziua ! am si eu o problema care ma nelinisteste...iau anticonceptionale de cateva luni bune, niciodata pana acum nu mi s-a intamplat sa uit vreo pastiluta...insa luna aceasta IN PRIMA saptamana din folie, mai exact a 5-a zi, am uitat sa iau pastiluta...am continuat sa iau pastilele normal in zilele urmatoare iar in a 8-a zi am avut contact sexual neprotejat.mi-am amintit imediat ca uitasem o pastiluta cu ceva zile in urma iar de teama, in seara respectiva, am luat pastila uitata din ziua a 5-a, apoi am continuat in zilele urmatoare sa iau pastilele normal, la aceeasi ora.Va rog mult sa ma ajutati...pot ramane insarcinata ? sunt la a 10-a pastiluta din folie.astept raspuns.va multumesc
0
28-09-2013, ora 21:26
DanaBubu
Nu este medic/terapeut
DanaBubu
Buna! Este pentru prima oara cand folosesc anticonceptionale artizia, la recomandarea medicului. Le-am inceput in prima zi de menstruatie, iar in a 4 a zi, dupa cea de a 4 pastila am avut contact sexual neprotejat. Este posibil sa raman insarcinata? Trebuia in primele 7 zile sa ma protejez? Pe prospect scrie ca daca le iei in prima zi de menstrustie isi fac efectul imediat. Multumesc!
0
25-10-2013, ora 09:00
AnabelleA
Nu este medic/terapeut
AnabelleA
Buna ziua am 19 ani si am o menstruatie nereglata anul trecut o luna imi venea apoi alta luna nu. cand am fost l doctor mi.a spus ca am uterul cazut dupa aceea consultatie. am luat o luna anticonceptionale karrisa dupa care nu am mai avut probleme mi.a venit luna de luna. acum in octombrie nu mi.a venit si nu inteleg de ce are legatura cu uterul?
0
26-10-2013, ora 23:44
ioana20
Nu este medic/terapeut
ioana20
Buna ziua.am si eu o intrebare..acum o luna am fost la medic si mia sp sa iau yasmin in prima zi de mestruatie. iar acum le-am terminat.dupa 2 zile mia venit mestruatia. cand le incep iar tot in prima zi de mestruatie? multumeasc
0
30-11-2013, ora 14:33
ciosu andreea
Nu este medic/terapeut
ciosu andreea
buna ziua, vreau sa iau anticonceptionale dar inca nu sunt in prima zi de menstruatie, abia pe 10 dec cred ca o sa imi vina, pot lua incepand de astazi?care e siguranta?multumesc, astept un raspuns de la dvs.pentru ca e urgent
0
01-07-2014, ora 15:28
drogs
Nu este medic/terapeut
drogs
Am inceput sa iau anticonceptionale microgynon din a 8a zi a ciclului menstrual si am avut contact in a 10a sau a 11a zi a ciclului. Am inteles ca ar fi trebuit sa astept 7 zile ca sa isi faca efectul, dar nu au chiar nici un efect inainte de aceste 7 zile? exista un risc mare de a ramane insarcinata?
0
05-07-2014, ora 11:20
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna drogs, e irelevant cat de mare este riscul, daca e 1% si esti fix tu singura din 100 de femei care raman insarcinate asa nu te ajuta cu nimic riscul mic de 1%. Foloseste in paralel o alta metoda contraceptiva (prezervativ) timp de 7 zile.
0
05-07-2014, ora 13:55
drogs
Nu este medic/terapeut
drogs
Bine, multumesc foarte mult. M-am mai linistit !
0
08-07-2014, ora 13:02
qdeia
Nu este medic/terapeut
qdeia
Buna ziua, folosesc anticonceptionale yasmin.. intrebarea mea este..daca am inceput sa le iau intr-o zi obisnuita..nu in timpul ciclului menstrual, nu voi mai fi protejata absolut deloc sau protejarea este mai mica deci sansa de a ramane insarcinata este mai mare? vreau doar sa stiu ce se intampla pentru ca, contactul sexual a avut loc deja..
0
09-07-2014, ora 22:34
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna qdeia, totul se traduce in statistici. Daca nu le iei de la inceputul ciclului, deci cand apare menstruatia, este posibil ca ovulatia sa se fi produs, anticonceptionalele neavand timp sa inhibe ovulatia, de asta se recomanda contraceptie suplimentara in paralel timp de 7 zile.
0
28-07-2014, ora 22:28
drogs
Nu este medic/terapeut
drogs
Buna ziua! As vrea sa stiu ce pot face daca am pierdut 2 pastile dintr.un blister pe care deja l.am inceput(Iau microgynon). Sa le continui pana le termin si dupaia sa incep urmatorul blister din prima zi a menstruatiei?
0
30-07-2014, ora 23:28
andreea.daniela96
Nu este medic/terapeut
andreea.daniela96
Merg la mare si vreau sa aman ciclul. Pot sa iau anticonceptionale le foloseam cam acum 4 luni cu cateva zile inainte de menstruatie ca sa aman momentul menstruatiei? Nu ma intereseaza protectia, oricum folosesc prezervativul, vreau doar sa nu-mi vina.
0
23-08-2014, ora 20:51
DianaSpatariu
Nu este medic/terapeut
DianaSpatariu
Buna seara! As avea nevoie de un raspuns urgent! Am terminat prima folie de Marvelon 21 pe 18 august, precizez ca iau aceste anticonceptionale pentru tratarea unui chist si este prima data cand iau anticonceptionale. Dupa ce am terminat prima folie stiu ca regula e sa fac 7 zile de pauza apoi sa incep a lua prima pastila din a doua folie in a doua zi de menstruatie, insa menstruatia a venit dupa 4 zile din pauza, desi ma asteptam sa vina undeva pe 27 a lunii. Problema e ca nu-mi dau seama daca ar trebui sa incep a doua folie sau sa astept pauza de 7 zile, desi sunt in a doua zi de menstruatie! Va rog, astept un raspuns pana reusesc sa ajung la medicul de la planificare familiala pentru a ma lamuri.
0
01-09-2014, ora 17:34
12345678901
Nu este medic/terapeut
12345678901
buna ziua!am inceput sa iau anticoncenptionale diane 35, dar nu in timpul menstruatie si am avut contact sexual neprotejat...este posibil sa fii ramas insarcinata??mentionez ca am avut contact sexual dupa 11 pilule luate..
0
03-09-2014, ora 20:18
andreamihaela
Nu este medic/terapeut
andreamihaela
buna seara.
Am 25 de ani si m-am hotarat sa iau anticonceptionale yasmin, mentionez ca pana acum nu am luat deloc, intrebarea mea este de cand trebuie sa incep sa la iau, menstruatia mi a venit de aproximativ 30 minute, daca o sa incep de maine, ii ok?
multumesc!
0
13-09-2014, ora 22:46
GeaninaP
Nu este medic/terapeut
GeaninaP
Buna ziua. Am o intrebare : iau anticonceptionale Karissa administrate de medicul ginecolog pentru reglarea menstruatiei. Am 18 ani, si imi venea din 3 in 3 luni menstruatia. Acum, am luat prima pilula conform regulei, din prima zi a ciclului dar problema care ma ingrijoreaza este ca nu-mi mai trece. Am de 14 zile si tot continua sa sangereze. Este un motiv ingrijorator sau e ceva normal avand in vedere ca pana acum n-am mai luat anticonceptionale ?
0
27-09-2014, ora 09:50
monicutzmic
Nu este medic/terapeut
monicutzmic
Buna ziua, mi s-a recomandat sa iau jasmin pentru reglarea ciclului menstrual. Pe prospect scrie ca trebuie luat din prima zi de menstruatie. Eu acum sunt in ultima zi. E gresit daca iau prima pastila in prima zi fara sangerare? Multumesc.
0
29-10-2014, ora 20:53
elly12
Nu este medic/terapeut
elly12
Buna !! vreau sa imi raspundeti si mie la o intrebare va rog...e prima luna cand am luat desorelle dar problema este ca le-am luat cu 2 saptamani inainte de menstruatie. exista riscul sa raman insarcinata si cand trebuie sa imi vina urmatoarea mentruatie???? :(
Adaugă un comentariu / răspuns
235 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •