anticonceptionale - neaparat in 1 zi a menstruatiei?

235 comentarii 1 2 ..... 567 8 Înainte ›
0
18-06-2012, ora 17:12
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Daca intr-o zi trebuia sa iau pilula la 11.30 si am luato abea seara la 22 are ceva? am mai fost sub protectie?
0
25-06-2012, ora 18:40
Damda
Nu este medic/terapeut
Damda
Buna ziua, sunt o fata de 19 ani si pana acuma nu am folosit deloc anticonceptionale. As vrea sa va intreb daca se pot folosi incepand de la a 5-a zi de menstruatie? Si dupa cat timp pot fi sigura ca sunt protejata si nu pot fi insarcinata?Va multumesc!
0
26-06-2012, ora 18:53
Damda
Nu este medic/terapeut
Damda
Buna ziua as avea inca o intrebare, am vayut ca nu ati raspuns nici la cealalta! As vrea sa intreb daca aceste pastile pot avea vreun efect negativ cand as vrea sa am copii? multumesc!
0
28-07-2012, ora 16:18
lola1989
Nu este medic/terapeut
lola1989
buna ziua am nevoie urgent de un raspuns de la domnu doctor sau de la voi fetelor care stiti ceva despre asta.de miercuri ma duc la mare si cum voi termina blisterul de yasmine duminica pe joi imi vin problemele si imi strica toata vacanta...vreau sa stiu dak continui de luni pastilele fara sa fac pauza 7 zile e vreo problema apoi?k in cazul asta nu o sa mi vina menstruatia, nu?care sunt urmarile? multumesc mult
0
29-07-2012, ora 12:45
lola1989
Nu este medic/terapeut
lola1989
fetelor ajutati ma iau si yasmine dar si antibiotic norfloxacina si am avut contact sexual neprotejat dar sunt la a 21 a pastila de yasmine si in a 9 zi de antibiotice ce sa fac sa iau postinor 2, dar oare antibioticul nu i taie efectul si acesteia?va rogggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
0
21-09-2012, ora 09:10
ionica t
Nu este medic/terapeut
ionica t
buna ziua
am inceput sa iau de 5 luni yaz, si am o problema de 2 luni de zile dupa terminare CM aproximatix 2 saptamani ma patez cu cateva picaturi de sange de culoare maro.intrebarea mea este din ce cauza ?
0
20-10-2012, ora 20:16
cristina liana
Nu este medic/terapeut
cristina liana
aseara in jur de ora 21 mi-a aparut menstruatia este considerata prima zi, chiar daca era seara, ptr a lua prima pastila de anticonceptionale?va multumesc
0
05-11-2012, ora 16:57
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Buna.As vrea sa stiu daca vaccinul antigripal are vreun efect asupra anticonceptionalelor.Va rog, astept cat mai repede un raspuns.Multumesc
0
05-11-2012, ora 19:32
Ludmila13
Nu este medic/terapeut
Ludmila13
Buna ziua ! Am si eu o intrebare. Cind incep adimnistrarea unui nou blister de contraceptive Logest pot sa shimb ora de adminstrare. Daca le luam la ora 22:30 si acum vreau mai devreme o pot face ?
0
29-01-2013, ora 16:45
andreeacocioban
Nu este medic/terapeut
andreeacocioban
Buna ziua am si eu o intrebare: am menstruatie 2-3 zile dupa care 1 zi nu am deloc, iar dupa aceasta zi de "pauza", ca sa spun asa, am din nou menstruatie timp de 1-2 zile. imi puteti spune din ce cauza?
0
31-01-2013, ora 04:08
Stasia
Nu este medic/terapeut
Stasia
Buna ziua. Iau antionceptionale Karissa, le-am inceput in ziua 5 a ciclului. Daca le intrerup la jumatatea blisterului, care sunt efectele secundare? Imi va veni automat in mod sigur ciclul dupa 3-4 zile, sau nu e sigur? Si in rest, ce s-ar mai putea intampla nedorit? Multumesc mult.
0
07-02-2013, ora 17:28
rodikka
Nu este medic/terapeut
rodikka
Más nevoie de un sfat, más luat anticonceptionalele loette 2 ani, América facut o pauza de aproximativ 6 luni irá acum as vrea da incep da le iau iarasi. Intrebarea mea este can pot sa incep sa le iau, este musau sa incep sin prima zi a menstruatiei, sau un are importanta ziua. Precizez ca menstruatia am avuto pe data de 2 februarie. Multumesc anticipat
0
04-03-2013, ora 12:06
Xxxp
Nu este medic/terapeut
Xxxp
Buna ziua. Am si eu o nelamurire: am 21 de ani si chist pe amandoua ovarele. De 2 ani merg la o doamna doctor care imi tot da tratemente dar nici un rezultat si mai mult decat atat ultima data mi-a spus ca aceste chisturi nu vor disparea si nu era f sigura ca voi obtine o sarcina. Este adevarat ca nu exista leac pt ele????? Si ovarele ma tot dor si nici menstruatia nu imi vine regulat doar daca iau anticonceptionale. Va multumesc frumos !!!
0
04-03-2013, ora 13:29
alinaelena19
Nu este medic/terapeut
alinaelena19
buna ziua! am si eu o nelamurire...iau anticonceptionale karissa de pe 1 februarie in fiecare seara la ora 9 pe 21 am terminat tableta, ciclul menstrual mi.a venit la 3 zile dupa. pe 1 martie la 9 seara am inceput alta tableta iar pe 2 martie la ora 2 dupa amiaza am vomitat o data, in aceeasi zi la ora 9 seara am luat alta pilula si la ora 11 seara am avut contact sexual neprotejat. vreau sa stiu daca este vreo problema. multumesc
0
20-03-2013, ora 15:56
dede.dea26@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
dede.dea26@yahoo.com
Buna..am o nelamurire am luat anticonceptional e Novynette si prima mea zi de menstruatia a fost miercuri iar eu am inceput sa le iau in ordine incepand cu ceea de luni.. exista riscul de a nu-si face efectul???..
0
26-03-2013, ora 00:53
Catalinaaa @
Nu este medic/terapeut
Catalinaaa @
Buna seara, am si eu o intrebare..am inceput sa iau anticonceptionale karissa, dar nu le am luat din prima zi a menstruatiei, le am luat din a 5 a zi, e vreo problema, nu si fac efectul, sunt riscuri ?
0
26-03-2013, ora 12:11
maria3010
Nu este medic/terapeut
maria3010
Buna ziua...Am inceput sa iau novynette la recomandarea medicului.am luat corect prima luna, cu contact sexual neprotejat undeva prin saptamana a 2-a de pastile...dupa care, la a doua luna de pastilute...prin saptamana a 2-a au inceput sa ma doara foarte tare sanii.precizez ca nu s-au umflat iar in seara asta am luat ultima pastila, deci ar trebui sa imi vina menstruatia zilele astea.intrebarea este...as putea sa fiu insarcinata?
0
27-03-2013, ora 22:30
alinaalexa49
Nu este medic/terapeut
alinaalexa49
Buna ziua, ce se intampla daca iei pastila anticonceptionala cu o zi inainte de menstruatie dupa ce tratamentul a fost intrerupt cateva luni? Nu-ti mai vine menstruatia in luna respectiva?
0
31-03-2013, ora 10:30
tin26
Nu este medic/terapeut
tin26
Buna ziua, am si eu o intrebare, este prima data cand iau anticonceptionalele yasmin...le-am luat din a2a zi a menstruatiei.am luat 8 pastile pana acum si de 3 zile iau antibiotice (Augumentin) si am observat ca am scurgeri de sange...nu stiu ce sa fac...o fi oare din cauza antibioticelor??am nevoie de un raspuns rapid...sunt foarte ingrijorata :(
0
03-04-2013, ora 17:41
Raluca00
Nu este medic/terapeut
Raluca00
Buna ziua, iau anticonceptionale yaz la recomandarea medicului de 2 luni, in prima luna am avut toata luna sangerari apoi a 2 a luna a fost normala fara sangerari, dupa a 2a luna am luat pastilele placebo, le-am terminat iar acum sunt deja la a 3a pastila din folia noua si in continuare prezint sangerari. Este normal si as dori sa aflu daca asa va fi de acum incolo o luna asa..una asa.. Va multumesc!
0
04-04-2013, ora 15:41
elcinne
Nu este medic/terapeut
elcinne
Am inceput karissa din a4a zi a menstruatiei...este posibil sa nu isi mai faca efectul? sau sa am probleme din cauza asta???? ( mentionez ca este prima data cand iau anticonceptionale )
0
09-04-2013, ora 13:07
Diiia
Nu este medic/terapeut
Diiia
Buna ! Am luat 6 luni Rigevidon, iar acum in urma cu o saptamina am fost la medic si mi s-a recomandat Logest am trecut de prima zi de menstruatie.As putea sa incep Logest cand termin a 7 pastila maro de la anticonceptionalele Rigevidon? Si daca incep asa voi fi protejata din prima zi sau ca necesita un mod contraceptiv suplimentar?
0
09-04-2013, ora 23:35
anablue91
Nu este medic/terapeut
anablue91
Buna seara! Am o intrebare, mai exact 2. De 6 zile iau anticonceptionale Karissa, tratament pt un chist ovarian, sunt date de medicul ginecolog in urma unor analize evident, timp de 3luni Astazi e a 6a zi, eu le-am luat din prima zi de ciclu doar ca inca mai am o sangerare mica.. este normal? Cat mai poate tine? Si a doua problema este probabil sa am dureri de cap de la aceste pastile.. am patit de 2x pana acum. Intreb pentru ca eu am luat anticonceptionale ( Mycroginon )acum 3 ani timp de 6luni si nu am avut nici o reactie adversa doar ingrasare din pacate. Ce ma puteti sfatui? Iar legat de protectia sexuala am inteles ca daca le iau din prima zi de ciclu, protectia este dupa a 7a pilula ? Multumesc. O seara buna! Ana D.
0
19-04-2013, ora 13:51
ratusca93
Nu este medic/terapeut
ratusca93
se pare ca nu mai rasounde nimeni pe acest forum :( degeaba punem intrebari. :( am si eu ca voi nelamuriri... si in acelasi timp nici eu nu stiu ce sa va raspund voua... nici voi nu stiti sa imi raspundeti mie. :-
0
15-05-2013, ora 00:15
simonik2qq
Nu este medic/terapeut
simonik2qq
Buna seara, am o mare nelamurire, chiar si dupa ce am citit numeroasele raspunsuri date pe acest forum.Situatia mea este urmatoare, dupa o pauza de 2 luni, am inceput administrarea ac Milligest, in prima zi a menstruatiei, sau cel putin asa am crezut eu, pentru ca asa zisa menstruatie nu s-a manifestat decat 3 zile si fff putin sangerare.Eu am continuat cu administrarea ac, iar acum sunt la a 6a pastila, e ok daca continui si cand pot fi sigura ca sunt protejata?
0
15-05-2013, ora 15:47
yssabelle1988
Nu este medic/terapeut
yssabelle1988
buna ziua as dorii si eu un raspuns in privinta anticonceptionalelor mercilon!are ceva daca le iau din a 5a zi de ciclu?mai trebuie sa ma protejez 7 zile dupa ce iau?parca nu as vrea sa mai astept pana luna viitoare!!!decimai pe scurt intrebarea mea este daca pot sa iau din a 5 a zi si daca tre sa ma protejez suplimentar 7 zile sau toata luna pana la urmatorul ciclu?va rog din suflet daca ma poate ajuta cineva!!!!maine as vrea sa le cumpar si este a 4 a zi, deci as vrea sa le iau poimaine!!!!va multumesc anticipat!!!!
0
12-06-2013, ora 16:29
emmanuelaa
Nu este medic/terapeut
emmanuelaa
buna ziua, am si eu o intrebare si sper sa ma ajutati va rog frumos. Am 20 de ani si am inceput pentru prima data sa iau anticonceptionalele Karissa prescrise de medicul meu, am luat din prima zii a menstruatiei si mai am putin si termin prima tableta...si normal ar trebuii sa fac acea pauza de 7 zile dar, atunci knd voi termina prima tableta mentruatia nu'mi va venii inca pentru k ar trebuii sa vina la sfarsitul lunii...CE FaC? Iau acea pauza de 7 zile si continui pastilele dupa terminarea pauzei de 7 zile...dar tin sa repet k atunci knd voi reincepe pastilele dupa pauza de 7 zile..la cateva zile imi va venii mentruatia..ce fac? iau pastilele si in timpul menstruatiei si respect luarea antinconceptionalelor normal si in zilele de mentruatie??
VA ROG SA MA AJUTATI!! e prima data ptr mine cand iau pastilele si nu stiu cum sa procedez...astept un raspuns VA ROG FRUMOS~!!
VA MULTUMESC!
0
13-06-2013, ora 20:46
T.i.t.t
Nu este medic/terapeut
T.i.t.t
Buna!Am o nelămurire chiar dacă am citit toate mesajele de pe forum.Am început sa beau Lindynette.In blister sunt doar 21 de pastile.Ciclul s-a început pe data de 1 iunie şi prima pastila am luat-o pe data de 5 iunie adică în a 5 zi cum a recomandat ginecologul. Ultima pastila din blister urmează sa o iau pe data de 25 iunie şi apoi iau o pauza de 7 zile.Iata aici am o nelămurire : ciclul de obicei trebuie sa se înceapă din nou sau pe 28, 29 sau 30 iunie..Daca de exemplu se începe ciclul pe data de 29 apoi deci am o pauza doar de 3 zile după ce am luat ultima pastila...?????????îndată ce se începe ciclul deja nu se mai număra zilele de pauza...?????sau se număra şi zilele de ciclu până se îndeplinesc 7 zile?????Ajutooooor:(
0
17-06-2013, ora 18:47
T.i.t.t
Nu este medic/terapeut
T.i.t.t
M-am lamurit deja:))
0
27-06-2013, ora 01:11
alyna916
Nu este medic/terapeut
alyna916
Buna seara! Am o nelamurire in legatura cu inelul contraceptiv Nuvaring. Nu inteleg... Se introduce in prima zi a ciclului menstrual. adica: in prima zi a sangerarii sau in prima zi dupa ce se termina sangerarea? Am tot citit si in prima faza am inteles ca in prima zi de sanferare, dar in prospect scrie ca poate suprima menstruatia iar pana la inceperea urmatoarei menstruatii nu sunt doar 21 de zile cat trebuie tinut inelul. Eu l-am pus la o zi sau doua dupa terminarea menstruatiei adica la 5 zile de la prima zi de sangerare. As vrea sa stiu daca am procedat corect si isi va face efectl dorit. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
235 comentarii 1 2 ..... 567 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •