anticonceptionale - neaparat in 1 zi a menstruatiei?

235 comentarii 1 2 34 ..... 7 8 Înainte ›
0
26-04-2011, ora 12:04
danger4ever
Nu este medic/terapeut
danger4ever
Buna ziua! hristos a inviat! Am si eu o problema... am avut menstruatie saptamana trecuta, de luni si m am decis sa incep un blister de yaz. Luni mi a venit si miercuri m am decis sa iau prima pastila.Dupa care m am razgandit si nu am mai luat.Deci o singura pastila am luat. Azi este marti si am o mica scurgere, ca de inceput de menstruatie.. Este normal? Menstruatia va veni din nou? Si dupa asta, cum va fi ciclul meu menstrual? O sa fie regulat?
0
02-05-2011, ora 23:24
andreealoka
Nu este medic/terapeut
andreealoka
Am si eu o nelamurire...Mi s-au schimbat anticonceptionalele, am luat o folie, si din a doua folie am mai luat 2 pastile pentru ca am vrut sa imi prelungesc absenta menstruatiei, si vineri am luat ultima patila, luni dimineata mi-a venit menstruatia, am avut foarte putin pe parcursul zilei, si dupa cateva ore mi s-a oprit si nu am mai avut nimic.puteti sa ma lamuriti si pe mine?
0
19-05-2011, ora 19:03
ralfo
Nu este medic/terapeut
ralfo
Buna ziua!
Am si eu o intrebare... Cu ce as putea inlocui Triquilar? (nu mai gasesc in farmacii). Mentionez ca acesta mi-a fost recomandat pentru tratamentul unui chist ovarian.
0
02-06-2011, ora 20:13
irena2209
Nu este medic/terapeut
irena2209
Buna ziua! iata situatia mea: Aveam ciclu regulat de 28-29 de zile. Timp de o luna am luat Lindynette 30. Atunci mi-a venit ciclul la 24 de zile. Apoi nu am luat pastile. In a 8-a zi dupa menstruatie am avut sex neprotejat. E posibil sa fi ramas insarcinata?.. era zi fertila oare?.. Ajutati-ma va rog. Lamuriti-ma. Multumesc!
0
17-07-2011, ora 15:46
AnaMaria255
Nu este medic/terapeut
AnaMaria255
Buna ziua!

Daca doresc sa imi intarzie ciclul cu cateva zile care dintre urmatoarele solutii ar fi indicata?

A) Sa iau anticonceptionale din a5a zi de menstruatie, dupa ce acestea se termina sa nu fac pauza de o saptamana si sa continui sa iau si a doua cutine de anticonceptionale

B) Sa iau anticonceptionale din a5a zi de menstruatie, dupa ce acestea se termina sa nu fac pauza de o saptamana si sa continui sa iau 7 anticonceptionale din a doua cutie, dupa care sa fac pauza de o saptamana

Sau exista o alta varianta mai buna?
Multumesc
0
24-07-2011, ora 16:28
Afrim
Nu este medic/terapeut
Afrim
Am nevoie neaparat de ajutor ! sunt unpic speriata...luna trecuta luam pastilutele Artizia, le"am luat corect( cu mici intarzieri de ora fixa la care le luam) insa luna aceasta imediat dupa ce mi s'a terminat menstruatia am inceput rigevidon si am avut contact sexual de la a 2 sau a 3- pastiluta. Intrebarea mea este daca am schimbat pastilele, trebuia sa mai astept cele 7 zile pana a avea contact sexual neprotejat ? Ah si... deobicei le iau seara la ora 10, am fost la o nunta si am intarziat unpic, am luat pastila la 3 dimineata... are ceva ? va rog frumos, astept un raspuns.Multumesc. Ps in general iau pastilutele cam la ora aproximativa, intre 10 si 12 seara nu am intarziat mai mult de atat de'asta sunt unpic speriata, va rog sa ma lamuriti in legatura cu ambele probleme daca este posibil...
0
26-07-2011, ora 22:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu aveti niciun motiv sa fiti ingrijorata. Nu ati iesit de sub protectie.
0
27-07-2011, ora 15:38
cristinajurca
Nu este medic/terapeut
cristinajurca
Buna! As avea nevoie urgenta de ajutorul dumneavostra.la sfarsitul saptamanii viitoare plec in luna de miere si ar fi trebuit sa imi vina menstruatia.La o saptamana dupa terminarea menstruatiei anterioare am inceput sa i-au anticonceptionale Logest, mai exact de 6 zile i-au anticonceptionale.Daca le opresc acum, imi va venii menstruatia acum sau in maxim 2 zile ca sa nu mai fiu in perioada concediului???sau sa le i-au in continuare si sa incep si un alt blister fara pauza de 7 zile???...spuneti-mi va rog cum sa procedez, sau care ar mai fi alta solutie???am auzit si de vitamina K si de clorocalcin...Astept cu disperare raspunsul dumneavostra...VA MULTUMESC!
0
27-07-2011, ora 23:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca tot ati inceput cu anticonceptionale, mai bine este sa luati in continuare fara pauza de 7 zile.
0
28-07-2011, ora 11:35
cristinajurca
Nu este medic/terapeut
cristinajurca
Va multumesc pt raspuns.Dar nu e posibil sa imi vina menstruatia chiar daca i-au pastie, pt ca nu am inceput din prima sau a cincea zi??
0
20-08-2011, ora 01:02
georgiana_gym88
Nu este medic/terapeut
georgiana_gym88
buna dimineata.am si eu o intrebare..mi-a venit menstruatia seara pe la ora 22...dar nu am avut anticonceptionale cumparate..am vazut mai sus ca le pot incepe si a doua zi fara nici un fel de problema..adica nu ar mai trebui sa folosesc alte metode pt a nu ramane insarcinata...intrebarea mea este : daca le incep a doua zi, iau pastila din ziua respectiva, sau iau doua..adica una care ar fi trebuit sa fie in prima seara si sa mai iau una pt ziua respectiva..sau iau prima pastila direct din a doua zi?(adik daca e sambata sa iau de samb, nu sa iau si de vineri si de sambata..) va rog ajutati-ma urgent..Va multumesc din suflet.
0
20-08-2011, ora 12:19
AnaMaria255
Nu este medic/terapeut
AnaMaria255
Iei doar pastila de sambata(nu iei si pe cea de vineri)
0
20-08-2011, ora 15:19
Melcul grabit
Nu este medic/terapeut
Melcul grabit
mi s-a prescris de catre dr.ginecolog, la a doua menstruatie de la nastere sa iau stodette.sunt in a 10a zi de menstruatie si nu mi se opreste.sa continui sa iau, e normal sau e o problema?
va multumesc
0
20-08-2011, ora 18:08
georgiana_gym88
Nu este medic/terapeut
georgiana_gym88
Va multumesc din suflet pt raspuns !
0
20-08-2011, ora 18:11
georgiana_gym88
Nu este medic/terapeut
georgiana_gym88
dar defapt raspunsul nu era de la domnu doctor..sper sa fie bine.si totusi va rog frumos domnule doctor sa imi raspundeti..k sa fiu sigura 100 %
0
23-09-2011, ora 23:02
Enmai
Nu este medic/terapeut
Enmai
buna seara.as dori sa stiu si eu un lucru care nu imi este clar.am inceput luna trecuta un pachet de anticonceptionale yazz si acum am ajuns la pastilele albe.azi mi-a venit ciclu si nu stiu daca sa iau a patra pastila alba sau sa incep un nou blister?
0
03-10-2011, ora 14:31
cri5tinageo
Nu este medic/terapeut
cri5tinageo
buna ziua, sunt in strainatate iau a/c Kipling de 7 luni sub urmatorul program de la inceput am luat din prima zi a menstruatie in fiecare luna cu 2 zile de pauza intre foite, dar din pacate doctorul de la care iau acum pastilele a fost in concediu si nu am putut lua reteta. menstruatia a venit in urma cu 3 zile, este in regula daca incep astazi la ora fixa pe care o foloseam inainte ?astept raspuns si multumesc anticipat
0
07-10-2011, ora 13:19
mia123
Nu este medic/terapeut
mia123
salut...am si eu o nelamuriere..pana acuma am folosit anticonceptionale Yasmine...dar vreau sa le schimb cu Yaz..cum fac?
eu azi termin ultima pstila de Yasmine...dar cand incep Yaz?in prima zi de menstruatie?ajutatima si pe mine va roggggggggggg
0
07-10-2011, ora 21:04
Sophia1989
Nu este medic/terapeut
Sophia1989
Buna ziua. Am si eu nevoie de o lamurire ca mai urgent daca se poate. Folosesc anticonceptionale desorelle. Le-am luat in fiecare zi cu unele intarzieri de 2-3 ore. Inainte de mentruatie cu aproximativ o saptamana mi s-a introdus degetu in vagin foarte probabil cu sperma deoarece ejaculase. Mentruatia a venit in ziua in care trebuia dar inchisa la culoare si a durat doar 2-3 zile. dupa 2 saptamani de la prima zi de mentruatie am fost la ginecolog care mi-a spus ca nu sunt insarcinata. apoi la o saptamana am facut un test de sarcina dar nu cu urina de dimineata care a iesit negativ. Doctora mi-a spus ca pot sa fac la orice ora ca nu exista sarcina. A urmat si a doua mentruatie tot la timp dar in prima zi de o culoare maro inchis apoi spre ziua 3 s-a deschis la culoare dar sa si terminat. Exista in acest caz risc de sarcina peste anticonceptionale si peste mentruatie?
0
07-10-2011, ora 23:57
mia123
Nu este medic/terapeut
mia123
salut.nu exista niciun risc.eu folosesc Yasmine.si tot asa ca la tine.prima zi e asa maro..dupaia normal si in ultima zi tot maro.acum depinde si de organizm cred.pe mine ma tine cam 5 zile.
0
08-10-2011, ora 15:32
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Buna. am o intrebare. iau anticonceptionale karissa de doua saptamani.menstruatia mi-a venit noaptea si am inceput sa le iau de a doua zi.leam luat in zilnic la aceiasi ora si as vrea sa stiu de cand sunt protejata.multumsc
0
14-10-2011, ora 00:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De la prima pilulă.
0
16-10-2011, ora 23:04
ira.doth
Nu este medic/terapeut
ira.doth
Salut, am si eu o intrebare. Am avut contact sexual neprotejat aseara, in ultima zi de menstruatie, iar astazi mi-am cumparat anticonceptioanale Diane 35 si am luat primul drajeu. Credeti ca sunt sanse sa raman insarcinata? Va rog mult de tot sa imi raspundeti urgent, sunt foarte stresata din cauza aceasta. Pupici.
0
19-10-2011, ora 15:05
Mirela07
Nu este medic/terapeut
Mirela07
Buna ziua!
As avea nevoie de un raspuns sigur daca se poate.
Folosesc anticonceptionale de 5 ani si luna trecuta dupa terminarea ciclului am avut contact sexual, urmand ca seara sa incep folia noua de anticonceptionale.
Acum am niste scurgeri maronii si mi-e putin greata.
Se poate sa fi ramas insarcinata?
Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc mult!
0
19-10-2011, ora 17:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@ira.doth Sunt şanse, dar foarte mici având în vedere că, foarte probabil, eraţi înainte de perioada fertilă.

@MirelaEraţi sub protecţie.
0
19-10-2011, ora 21:35
Sophia1989
Nu este medic/terapeut
Sophia1989
Am facut testul de sargina prin sange aproximativ la 4 saptamani jumatate de la contact. Rezultatul este urmatoru :
.1.2 mUI/ml. Va rog sa imi interpretati rezultatul. Si sa imi spuneti daca e 100% sigur si daca mai e nevoie de alt test.
0
19-10-2011, ora 23:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Rezultatul înseamnă: "testul arată că nu există sarcină".
2. Dacă nu aveţi simptome, nu este necesar niciun alt test.
3. Nu există teste 100 % sigure. Pe de altă parte, siguranţa oferită de acesta în privinţa sarcinii este foarte înaltă: peste 99 %
0
21-10-2011, ora 01:37
Mirela07
Nu este medic/terapeut
Mirela07
Va multumesc pt raspunsul acordat.
Am inceput folia noua de 13 zile si mai am scurgeri maronii si de 3 zile am greturi incontinuu. Ciclul l.am avut normal, fara probleme doar ca am avut acel contact sexual in ultima zi de ciclu si doar seara trebuia sa incep folia noua.
Mi.e f teama sa nu fi ramas insarcinata si mi.e teama si sa fac un test de sarcina.
Ce sa fac?
Multumesc mult!
0
21-10-2011, ora 08:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O soluţie ar fi să faceţi o ecografie. Vă veţi vedea propriul uter şi veţi şti precis dacă sunteţi însărcinată sau nu. Alt avantaj este acela că se poate vizualiza ficatul şi căile biliare, care pot avea legătură cu greţurile de care vă plângeţi. O astfel de ecografie se face, preferabil, pe stomacul gol.
0
30-10-2011, ora 10:49
pkitty8
Nu este medic/terapeut
pkitty8
Buna ziua As avea si eu o intrebare. Am fost la ginecolog si mi s-a prescris karissa. Problema este ca ciclul meu este destul de dereglat. Am avut putina sangerare si am crezut ca mi-a venit, asa ca am luat prima pastila. Problema este ca nu mi-a venit inca ciclul normal.(simt ca trebuie sa vina din cauza presiunii mari pe care o simt in sani). Intrebarea mea este acum daca pot continua sa le iau, daca o sa-si faca efectul. Sau mai bine sa o las balta luna asta si sa astept ciclul de luna viitoare si sa incep sa le iau in a 2a sau 3a zi de sangerare. Mentionez ca este prima data cand iau anticonceptionale.
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
235 comentarii 1 2 34 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •