anticonceptionale - neaparat in 1 zi a menstruatiei?

09-02-2008
cris_gabi
Nu este medic/terapeut
cris_gabi
am si eu o intrebare sunt noua pe forum si nu stiu sigur daca am nimerit sectiunea cu intrebari.. am inceput sa iau anticonceptionale carissa in urma cu 1 saptamana insa nu le am luat in 1 zi a menstruatiei ci intr o zi obisnuita dupa care am avut contact sexual.. si acum mi e frica sa raman insarcinata.. se poate sa raman insarcinata daca nu am luat anticonceptionalale in 1 zi a menstruatiei?
235 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›
0
09-02-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Nu ai procedat corect! Anticonceptionalele nu-s.Aspirina. Ele au o anumita doza de hormoni in fiecare tableta. E clar ca nu mai asigura o contraceptie eficienta. Si, in plus, risti sa-ti dereglezi ciclul menstrual. Daca ai luat numai o saptamana, mai bine intrerupe-le si ia de luna viitoare, din ziua 1 a ciclului menstrual, FOLIE NOUA! Altfel...n-o sa ai nici luna viitoare o siguranta a contraceptiei induse.
0
09-02-2008, ora 00:00
cris_gabi
Nu este medic/terapeut
cris_gabi
nu am luat anticonceptionalele din 1 zi a ciclului menstrual insa le am luat zilnic si la ora fixa.. le am luat asa cum trebuie doar ca nu le am luat in 1 zi al menstrutiei.. risc sa raman insarcinata?
0
09-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticoncepţionalele pot fi incepute in oricare din primele 5 zile ale ciclului, preferabil in ziua a 5-a.
0
10-02-2008, ora 00:00
cris_gabi
Nu este medic/terapeut
cris_gabi
isi fac si efectul daca 1 pastila nu e luata in timpul menstruatiei? in nici una din zilele menstruatie ?
0
10-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In cazul in care pilulele se incep după cea de a 5-a zi a ciclului (prima zi fiind ziua in care se arată pentru prima dată singe, chiar dacă doar o picătură şi ceasul arată 23:50), spuneam in acest caz există două pericole:
-ca femeia să fie deja insărcinată, luarea de contraceptive peste sarcină putind avea consecinţe asupra copilului (după săptămina a 2-a de sarcină)
-ca anticoncepţionalele să nu poată impiedica ovulaţia care este deja in curs.
De aceea, intr-un astfel de caz se recomandă:
-excluderea unei sarcini, preferabil prin 2 metode (control ginecologic + test de sarcină, sau una din acestea + ecografie)
-7 zile de măsuri anticoncepţionale suplimentare (prezervativ, abstinenţă, etc)
0
12-02-2008, ora 00:00
ADD@
Nu este medic/terapeut
ADD@
Buna, am si eu o nelamurire, e prima data cand iau anticonceptionale, doctorul mi-a recomandat Karissa, dar nu sunt lamurita la cat timp dupa luarea primei pastile se poate incepe contactul sexual fara o alta metoda de protectie. Mentionez ca le-am luat din prima zi a ciclului si cu foarte multa constinciozitate, la ora fixa:)
Multumesc, ADD@
0
15-02-2008, ora 00:00
just me02
Nu este medic/terapeut
just me02
...am si eu o intrebare...sunt la a 2-a folie de yasmin...am inceput o p 11 febr...(le-am luat asa cum trebuie--doar cu intarzaiere de o ora 2 in unele zile).vreau sa stiu daca sunt zile in care pot ramane insarcinata(si care sunt acelea)
0
30-07-2008, ora 00:00
theo87
Nu este medic/terapeut
theo87
Am si eu alta nelamurire. Am 20 de ani, iau pentru prima oara anticonceptionale dupa ce am fost la un cabinet de planning familial. Am urmat instructiunile doctoritei, am luat pastila in a 5a zi de menstruatie, am avut timp de 7 zile contact sexual protejat cu prezervativ iar dupa a 8a zi am avut contact sexual neprotejat. Problema este ca menstruatia mi-a venit joi noapte (exact situatia cu 23.50 despre care vorbea Dr Mihnea mai sus) si eu am socotit vineri ca fiind prima zi. Exista riscul aparitiei unei sarcini? multumesc si astept un raspuns urgent
0
30-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, daca ati respectat regula de a va proteja in primele 7 zile de luat pilule, nu exista acest risc.
0
30-07-2008, ora 00:00
theo87
Nu este medic/terapeut
theo87
da, am respectat-o. multumesc pentru raspuns
0
12-08-2008, ora 00:00
theo87
Nu este medic/terapeut
theo87
mai o intrebare. daca aseara am terminat prima folie, in aceste 7 zile de pauza mai sunt protejata?
0
12-08-2008, ora 00:00
roxitzu
Nu este medic/terapeut
roxitzu
da pentru ca ovulatia deja a fost oprita.
0
12-08-2008, ora 00:00
roxitzu
Nu este medic/terapeut
roxitzu
desi. probabil depinde si de anticonceptionale. eu iau dianne- 35 si l ele scrie in prospect ca esti protejata si in cele 7 zile de pauza.
0
13-08-2008, ora 00:00
theo87
Nu este medic/terapeut
theo87
eu iau novynette si chiar nu am gasit nimic pe internet despre ele referitor la acest lucru
0
14-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Toate anticonceptionalele ofera protectie si in perioada de 7 zile dintre doua folii.
0
09-07-2009, ora 09:15
alina1221
Nu este medic/terapeut
alina1221
buna ziua am folosit pilule de contraceptie yasmin dupa 5 zile dupa ce mia trecut ciclul spuneti-mi daca este bn si cand o pot face neprotejat
0
21-07-2009, ora 12:02
x2
Nu este medic/terapeut
x2
buna ziua...as dori sa stiu: daca am inceput sa iau anticonceptionalele din ziua a 9 a ciclului, cat de mult / in ce proportie sunt protejata? Pastilele mi-au fost recomandate pt o dereglare hormonala si nu in scopul contraceptiei, insa as vrea sa stiu cat de "eficiente" sunt si din acest punct de vedere, mai ales ca nu le-am inceput in primele 5 zile ale CM. Multumesc anticipat.
0
22-07-2009, ora 00:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticonceptionalele pot fi incepute oricand, existand 2 situatii diferite:
-daca sunt incepute dupa ziua a 5-a a ciclului este necesar sa se elimine posibilitatea unei sarcini si, in plus, sa se foloseasca alte masuri contraceptive timp de 7 zile.
-daca sunt incepute in primele 5 zile ale ciclului nu este necesara nici o masura din cele 2 de mai sus.

In concluzie, pentru alina1221 si x2: este necesara protectie suplimentara in primele 7 zile de tratament. Dupa aceasta perioada, efectul anticonceptional este deplin.
0
22-07-2009, ora 19:14
x2
Nu este medic/terapeut
x2
si in perioada de pauza de 7 zile dintre folii este asigurat efectul anticonceptional deplin? Va multumesc pentru ambele raspunsuri.
0
01-08-2009, ora 19:43
Mihaela E
Nu este medic/terapeut
Mihaela E
Buna seara,


Am dori sa aflu si eu un raspuns, desi am 25 de ani si iau de 4 ani mercilon, am uitat sa iau prima pastila ( dupa cele 7 zile cand a venit menstruatia) din folie...nu stiu cum, am luat a doua zi 2 pastile, am avut contact sexual neprotejat in a 3-a zi, fara ejaculare in mine.imi putei spune ce ar trebui sa fac? un test, un control?

multumesc
0
01-08-2009, ora 20:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Posibilitatea unei sarcini este extrem de mica, dar nu este total exclusa. Faceti un test de sarcina la 20 de zile dupa contactul sexual suspect.
0
03-08-2009, ora 22:33
crisstiana
Nu este medic/terapeut
crisstiana
Buna seara, as avea si eu o intrebare.mi s-a recomandat de catre ginecologul meu sa iau Yaz...inca nu am inceput, pt ca in urma cu aproape 2 luni mi s-a facut o cauterizare, si inca nu am avut contact sexual dupa.problema mea e urmatoarea.ultimul ciclu menstrual l-am avut acum 2 saptamani, chiar azi sunt 2 saptamani de la prima zi a ultimului ciclu...exact in perioada in care urmeaza sa fiu din nou "bolnava" am planuit sa mergem la mare, doar atunci se poate din cauza programului cu serviciul.intrebarea mea e.este ceva ce as putea face sa intarzii urmatorul ciclu? As putea lua acum contraceptive, l-ar intarzia, pana la terminarea plachetei? Nu le-as folosi si ca efect anticonceptional, ci doar ca sa intarzii aparitia ciclului...sau, daca nu, este ceva ce as putea face? Va multumesc si sper sa imi raspundeti cand se poate!
0
03-03-2010, ora 18:36
Mihaela E
Nu este medic/terapeut
Mihaela E
Pt. Dl Dr. Mihnea DRAGOMIR

am mai bine de 1 an si 3 luni de cand iau Mercilon fara pauza.
In dec am facut o ecografie tridimensioanala abdominala( daca se cheama asa)-a fost ok, uter gol -am fost la control pentru ca aveam spotting si s-a redus menstruatia cantitativ. am luat in oct 2009 si in ian 2010 augmentin. dna doctor mi-a sugerat yaz-nu mi-a impus( insa pretul mare de 50 de ron cred ca este nejustificat)
. Problema este in prezent ca mentruatia s-a redus f mult, este maro...dureaza 2-3 zile, elimin poate 1-2 cheaguri, dar nu mai vad acel rosu( sange), doar maro.sa mai merg la control?Oare de ce mi se intampla acest lucru? am facut si 2 teste de sarcina la intervale diferite( surecheck-cu urina de dimineata), dar au iesit neg.
Nu stiu ce sa mai cred.

Multumesc anticipat pt raspuns!
0
11-04-2010, ora 15:41
MariaP1
Nu este medic/terapeut
MariaP1
Buna, am o intrebare in legatura cu modul de administrare a Diane 35. De un an si 8 luni iau Diane 35, prescrise pentru o dereglare hormonala. Luna aceasta nu am mai luat ( din diferite motive), insa as vrea sa iau din nou de luna viitoare, dar nu stiu cum; cand mi-au fost prescrise mi s-a spus sa incep administrarea din ziua imediat urmatoare ultimei zile a menstruatiei si asa am facut; aici pe forum am vazut ca majoritatea incep administrarea din prima zi a menstruatiei... eu cand ar trebui sa incep? Prima zi a ultimei menstruatii a fost 27-03-2010 iar ultima pastila am luat-o in 22-03-2010. Ar trebui sa incep folia in 24-04-2010 cand ar trebui sa fie prima zi a urmatoarei menstruatii sau 27-04-2010 cum incepeam pana acum? Multumesc anticipat.
0
27-04-2010, ora 14:25
lavytzu
Nu este medic/terapeut
lavytzu
buna ziua ! am si eu o intrebare: de curand am fost la un medic ginecolog care mi-a prescris karissa, asta fara a-mi face analize. intrebarea mea este : avand in vedere ca nu mi-a facut decat un consult este normal sa-mi prescrie anticonceptionalele ? ar putea avea reactii adverse ?multumesc anticipat !
0
27-07-2010, ora 21:50
Diana_Camelia
Nu este medic/terapeut
Diana_Camelia
Buna seara!
Va rog sa imi spuneti daca, desi pe prospect scrie ca folia de anticonceptionale (Logest) se incepe din prima zi a ciclului, dar le-am inceput in a 2-a zi, mai sunt eficiente sau trebuie sa folosesc protectie suplimentara pe parcursul lunii in curs.
Va multumesc!
0
27-07-2010, ora 23:53
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunt eficiente, nu este nevoie de protecţie suplimentară.
0
27-07-2010, ora 23:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@lavytzu: anticonceptionalele se prescriu in urma unui consult. Numai daca, in urma consultului, se identifica probleme de sanatate se ia in discutie oportunitatea unor analize.
Anticonceptionalele orale au numeroase reactii adverse, cele mai serioase fiind: accidentele tromboembolice, cancerul, infectiile genitale inalte si sterilitatea.
0
06-08-2010, ora 13:57
adidana
Nu este medic/terapeut
adidana
Buna ziua, am si eu o intrebare, am luat rigevidon 4 ani, dar nu ma mai simt bine cu ele, dr mi-a inlocuit cu desorelle, dar nu stiu cum sa procedez, nu raspunde la tel, iar eu am luat aseara ultima pastila placebo, aceea maro de rigevidon, daca incep desorelle de azi, dupa cat timp voi fi protejata?
multumesc
0
11-08-2010, ora 10:27
artemisawika
Nu este medic/terapeut
artemisawika
Buna ziua, am si eu mai multe intrebari, am 20 de ani si vreau sa-mi incep viata sexuala, si inafara de prezervativ planuiesc sa iau si anticonceptionale, as dori sa stiu dupa cat timp ma protejeaza aceastea in cazul in care menstruatia s-a terminat acum 5 zile...si as mai dori sa stiu daca pilula de a doua zi se poate folosi si daca nu ai mai luat anticonceptionale pana acum.
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
235 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •