ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani
Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

antibiotice tbc

24-03-2007, ora 00:00
Autor: alina26m
buna ziua. am 26 de ani si sunt profesoara la o scoala in galati. in urma cu 2 zile am fost depistata cu tbc in faza incipienta. un nodul foarte mic. peste 2 zile urmeaza sa ma internez. as dori sa aflu cat mai curand posibil care sunt cele mai frecvente efecte adverse la antibioticele administrate. si daca stie cineva vreun tratament naturist care sa mearga simultan cu cel medicamentos pentru astfel de afectiune. va multumesc.
6 comentarii
24-03-2007, ora 00:00
Autor: demona
si eu am fost diagnosticata cu tbc acum un an si jumatate.
in timpul tratamentului pentru aceasta boala mi-a aparut acnee, dar cu timpul dupa ce setermina tratamentul poti sa faci o cura cu suc de orz 2 lingurite pe zi si esti ca noua dupa 1 luna
24-03-2007, ora 00:00
Autor: alina26m
multumesc. acneea e ceva cu care inca ma confrunt, dar intr-o mica masura.
de-ar fi acesta singurul efect advers.
am scos de pe net reactiile adverse ale medicamentelor si m-au cam speriat. cefalee, greturi, ameteli, stari depresive, intoxicatia ficatului ...sa mai continui?...
29-05-2007, ora 00:00
Autor: DanV
Mai este de actualitate solicitarea ?
Daca da - indicati o adresa de email.
29-05-2007, ora 00:00
Autor: alina26m
au trecut cele doua luni de tratament intensiv (2 sinerdol, 3 pirazinamida, 3 etambutol pe zi). maine voi vedea cum voi continua. din fericire nu am avut experiente neplacute. exceptand niste reactii alergice cutanate de doua ori si usoare dureri de stomac. in rest, multumesc lui Dumnezeu, a fost bine. dar daca aveti si alte informatii in legatura cu aceasta boala sau cu tratamentul aferent le astept cu interes. va multumesc. ---
30-05-2007, ora 00:00
Autor: DanV
V-am trimis informatiile prin email. Astept o reactie.
25-08-2007, ora 00:00
Autor: olgutam
Atentie la streptomicina !!!!! Mare atentie !!!! Eu am o recadere la tbc, si am facut si strepomicina pe langa cele patru medicamente clasice. In general streptomicina are ca efect scaderea ireversibila a auzului dar dupa multe doze. Eu am acuzat ameteli insotite de miscarea peisajului odata cu miscarea capului dupa doar 21 de zile. Medicul mi-a spus ca sigur nu are cum sa fie de la strepto. Am fost la oftalmolog, endocrinolog, neurolog, orl etc...nimeni nu stia de unde e. Pana la urma m-am dus iar la ORL la alt medic, mi-au facut teste speciale si au constatat ca am nervul vestibular distrus deci echilibrul meu s-ar putea sa-si revina in timp (de la 3-4 luni la cativa ani, depinde..). Mai sunt si altii ca mine acolo care fac reeducare vestibulara si carora medicii pneumologi le-au spus la fel: nu are cum sa fie vertijul de la streptomocina. Uite ca e !! daca aveti ameteli si faceti strepto, duceti-va urgent la spitalul Panduri, la demisol la audiometrie, dr. Pascu sau Dr. georgescu - sunt specialisti pe ureche interna, vertij etc...Daca se intrerupe la timp se mai salveaza ceva plus ca dupa intrerupere trebuie facute neaparat unele lucruri, exercitii etc...
Tare as fi vrut sa-mi fi stiut si eu toate astea. De trei luni se invarte tot in jurul meu, nu stiti cum e...
Si tare as mai vrea sa citeasca acest post D-na dr Serban (ORL) de la Medicover care mi-a spus ca nu e sigur ameteala de la streptomicina. Daca intrerupeam la timp se mai salva ceva, dar am crezut-o pe cuvant si am mai facut inca 25 de zile streptomicina pana am intrerupt-o din proprie initiativa. Deci, medici buni ptr asa ceva sunt la Panduri, credeti-ma !!.
Adaugă un comentariu / răspuns