antibiotice si anticonceptionale

17-07-2011
sweet_madalina22
Nu este medic/terapeut
sweet_madalina22
buna ziua!am si eu o intrebare cu toate ca stiu ca sa mai scris subiecte de acest gen.iau diane 35 de 2 saptamani si am luat 3 pastile de nolicin antibiotic dupa care am avut un contac sexual, fara ca partenerul sa ejaculeze. e posibil ca antibioticul sa impiedice actiunea anticonceptionalului?astept un raspuns va rog
3 comentarii
0
18-07-2011, ora 00:01
Lory18
Nu este medic/terapeut
Lory18
si eu am luat antibiotic chiar in prima luna de administrare a AC...(karissa) si nu am avut probleme.am luat cipro'quin de 500 si niozoral de 200...cate 2 din fiecare pe zi..si nu am avut nimic.:D
0
18-07-2011, ora 10:45
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
normal ca nu se ia antibiotic cu anticonceptionale!!!!!
daca e necesar sa iei antibiotic perioada urmatoare foloseste prezervativ
tu iei numai de 2 saptamani anticonceptionale ai grije
eu am vorbit cu ginecologul cand mi-a recomandat anticonceptionalele si mi-a spus ce medicamente slabesc efectul
0
18-08-2011, ora 22:04
yzk
Nu este medic/terapeut
yzk
DA categoric! antibioticele scad efectul anticonceptionalelor! daca ti se prescrie cumva antibiotic in timp ce iei pilulele contraceptive trebuie sa te protejezi suplimentar ( prezervativ, ejaculat afara, abstinenta) pe toata perioada tratamentului si inca 7 zile dupa aceea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul