antibiotice cu desorelle

07-05-2008
ada21
Nu este medic/terapeut
ada21
sunt in prima luna in care folosesc un anticonceptional si anume desorelle...in primele 6 zile am luat anticonceptionalele impreuna cu amoxacilina de 500, in a 10 zi de la administrarea anticonceptionaleleor am avut un contact sexula neprotejat dar am luat contraceptia de urgenta in timpul indicat.exita vreo reactie intre aceste pastile, mi s a exclus pericolul de a ramane insarcinata?
3 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu mai luaţi anticoncepţionale de urgenţă fără sfatul medicului. V-aţi expus unor reacţii adverse în mod inutil.
0
13-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Ati luat degeaba pilula de a doua zi pentru ca erati protejata de anticonceptionale.Se poate intampla sa aveti unele dereglari ale menstruatiei, sau sangerari.
Toate cele bune.
0
10-05-2011, ora 21:09
FabiolaCas
Nu este medic/terapeut
FabiolaCas
Bună seara. Aş avea o nedumerire privind interacţiunea contraceptivelor Desorelle cu antibiotice. Iau Desorelle de 2 luni de zile (acum sunt la a 10-a pastilă din folia de pe luna aceasta). Timp de 3 zile (duminică, luni şi marţi) am luat antibiotice Zinnat de 500 mg, unul pe zi, şi aş vrea să ştiu dacă pastiluţele luate anulează efectul Desorelle., caz în care ar trebui să mă protejez suplimentar. Pe prospectul Desorelle am observat că nu este menţionată interacţiunea cu Cefuroxime axetil (Zinnat). În a 4-a zi de la terminarea tratamentului cu antibiotic (sâmbătă), pot avea contact sexual neprotejat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul