antibioticele si ficatul

05-09-2009
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Imi poate spune cineva cum imi pot proteja ficatul pt ca iau niste antibiotice foarte puternice pt o sinuzita si un sirop pt o tuse cu expectoratii.
mi se par cam multe pastile si am mai luat iar acum 2luni pt ca mi se infectase iar sinuzita.
Multumesc.
6 comentarii
0
05-09-2009, ora 11:16
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
du-te la farmacie şi cere un protector hepatic
0
05-09-2009, ora 11:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cei de galbenele zolnic cat si remediu homepat "Sulfur CH15" de la farmcacie homeopata (Dona sau Helpnet) de 3 ori pe zi cate o granula (se suge). Sulfur se ia inca 2-3 zile dupa incetarea tratamentului.
0
05-09-2009, ora 12:06
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
multumesc.
0
05-09-2009, ora 14:28
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Amalia24, protectoarele hepatice trebuiesc luate in jur de 3 luni, incepand cu prima zi de tratament cu antibiotice!Se gaseste si ceai hepato-protector, insa capsulele sunt mai usor de luat! :)
0
05-09-2009, ora 14:55
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
De principiu, administrarea de antibiotice poate solicita ficatul, insa nu in masura in care acesta sa necesite protectoare hepatice, care de altfel, nu pot influenta metabolismul hepatic intr-o masura sensibila in acel moment. Ele se administreaza in cure prelungite, la pacientii cu deficiente hepatice dovedite.
Pe de alta parte, sinuitele rezistente la tratament pot fi intretinute fie de o adenoidita cronica restanta (resturi de polipi operati) sau de infectii fungice supraadaugate care nu vor rspunde decat la terapie specifica. O solutie rapida si definitiva se practica la Constanta, la Centrul de Medicina Hiperbara. Intr-adevar, oxigenoterapia hiperbara este capabila sa sterilizeze in zile astfel de focare cronice.
Prezentand date semnificative din dosarul Dvs. medical, va putem oferi indrumare si sprijin logistic. Poate ca si ceaiurile au un rol, nutritiv mai ales, insa dupa 2-3 ani puteti intampina complicatii care pot atrage si un tratament chirurgical, astfel incat este bine sa va sfatuiti cu un ORL-ist experimentat.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
05-09-2009, ora 20:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hepato-protector LAGOSA - 2 drajeuri pe zi (dimineata si seara - inainte de micul dejun si cina) minim minimorum 3 luni (consecutiv), maxim 6 luni cu pauza o luna!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de broccoli ar putea proteja ficatul de cancer
  • Tinerii cu afecțiuni hepatice prezintă un risc mai ridicat de depresie și anxietate
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  •