antibiotice, balonari, constipatie si diaree

11-08-2011
qazwer
Nu este medic/terapeut
qazwer
buna ziua, sper sa nu va plictisesc.
problema mea a inceput de la niste antibiotice (augmentin) pe care le-am luat mai mult de 10 zile.
dupa ce am terminat astea am avut senzatia unei imbalonari si am lasat sa iasa darde fapt a iesit o chestie ca o gelatina alba, apoi am inceput sa fac diaree.
am luat de la farmacie smecta si biotix, nu a avut prea mare efect, abia dupa o saptamana am ajuns in iasi(resedinta) am fost la medicul de familie si mi-a dat ibutin a zis ca e distyrusa flora intestinala. am luat ala, am facut alergie la el, am avut vreo saptamana probleme cu alergia care nici acum nu a trecut complet, apoi am fost la alt medic (internist) care mi-a zis alt diagnostic nu am reusit sa descifrez. inca mai iau medicamentele alea de 5-6 zile dar nici un efect. ce ar putea fi?
am momente cand ma constip cate 4-5zile si am momente cand e diaree(mai ales cand consum produse lactate)
1 comentarii
0
26-08-2011, ora 22:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ca sa iti refacii flora intestinala trebuie sa mananci iaurt sau si chefir, nu orice lactate. Iar astea sa fie normale, nu degresate sau cu fructe si nu le mananci cu paine ca fermenteaza.
Mananca putin piept de pui fiert, orez, paine uscata in cuptor, bea ceai de menta eventual salvie ca e si ea dezinfectanta - nu le amesteci, ori unul ori altul. Cam 5 zile mananca doar ce am spus si cred ca o sa iti revii.
Posibil sa se fi dereglat si bila si pentru asta ar fi bine sa iei putin ulei de masline, o lingurita, pentru inceput si vezi daca iti face bine, Dar asta nu chiar de la inceput ci dupa 2-3 zile de regim cu ce ti-am zis.
Eu as zice sa mergi la un doctor gastroenterolog pentru consult si analize.
Ai spus ca ai avut alergie de la un medicament. A stabilit un doctor asta? ti-a dat un antialergic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipatia - primul ajutor
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Diareea acută
  • Antibioticele administrate în copilărie pot altera imunitatea la maturitate
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Antibioticele administrate înainte de doi ani cresc riscul de obezitate
  • MIT: Antibioticele sunt medicamente universale, ce pot trata orice afecțiune
  •