antibiotic sinusita cronica (odontogena)si durata tratament

06-10-2009
s.adryanne@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
s.adryanne@yahoo.com
Acum 2 ani, in urma unei radiografii de sinus (opacifiere puternica maxilar dreapta, usoara opacifiere in zona frontala si in jurul ochiului)am fost diagnosticata cu sinuzita acuta.Am urmat tratament 10 zile cu amoxicilina, fara rezultat.Am uitat sa mentionez ca sinuzita a aparut presupun in urma unei infectii dentare puternice, in urma careia mi s-a umflat f. puternic obrazul si pleoapa ochilui drept.D-na dr stomatolog de la urgente a spus ca nu a mai vazut asa tumefiere puternica.In urma radiografiei panoramice mi s-a spus ca am o reactie apicala(nu punga de puroi) la un dinte de pe maxilarul superior-dreapta.Mi s-a extras totusi si dintele respectiv.Am urmat (pt sinuzita)tratament cu zinnat+ketonal, 10 zile cred.S-au ameliorat simptomele, dar nu au disparut.Medicul orl-ist a spus ca nu are ce sa-mi faca, intrucat si el sufera de o rinita cronica de 2 ani de zile si nu s-a vindecat.Am fost demoralizata si nu m-am mai adresat nici unui medic pana acum, cand descoperind sit-ul dvs si refuzand sa cred ca nu exista tratament pt asa ceva, va cer si ajutorul dvs.Presupun ca intre timp sinuzita s-a cronicizat, intrucat nu mai am dureri cand aplec capul sau cand ies afara, nu ma mai doare cand se apasa pe zona maxilarului, zona frontala si unghiul intern al ochiului.Singura problema este durerea ocazionala de cap si dinti(desi in locul respectiv nu mai am)si secretia purulenta fetida permanenta din nara dreapta.La 10-15 min trebuie sa-mi suflu nasul.Intrucat stau la sat si nu am posibilitatea sa consult un medic orl bun si pt ca stiu ca sinuzita cronica necesita tratament antibiotic mixt (pt aerobi si anaerobi)si antiinflamator prelungit (chiar si 1 luna)va solicit ajutorul si v-as ruga sa-mi recomandati dvs un antibiotic eficace si durata optima a tratamentului, pt a nu dezvolta rezistenta.
3 comentarii
0
06-10-2009, ora 17:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Stiamata doamna,
exista tratament vindecator pt. ce aveti insa trebuie sa schimbati medicina alopata cu cea homeopata deoarece cu antibiotice sau medicamente asa ceva nu este vindecabil indiferent de numele medicului sau al medicamentului. Cu remedii homeopate veti simti ameliorare in cateva ore si acest lucru fara reactii adverse si intoxicatia ficatului.
In acest forum intra sute de oameni cu astfel de probleme, nu o sa intalniti un caz vindecat cu antibiotice.

Consultati un medic homeopat cu experienta cu este Dr. Sorin Cadar (consultatii in Pitesti, Bucuresti, Constanta), Dr. Jurj (Timiosoara) si alti homeopati adevarati.
0
06-11-2009, ora 11:16
s.adryanne@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
s.adryanne@yahoo.com
Stimate d-le Scarface, in primul rand va multumesc pt raspunsul dvs.Din pacate, 3 luni in anul 2007 am urmat tratament homeopat, fara nici un rezultatat.Acum, in urma unui nou consult orl, la un alt medic(diagnosticul a fost sinuzita cronica maxilo frontala), mi s-a prescris un antibiotic cu spectru larg -5 zile +symphoral+o solutie nazala pe baza de furoat de mometazona.Spre marea mea surprindere, in a 4-a zi am simtit ca elimin(pe gat) ceva ce parea de consistenta unui dop.Din momentul acela nasul mi s-a desfundat complet si nu mai imi curge deloc.Inca mai sunt in tratament cu symphoral +sprayul nazal.Intrebarea mea ar fi daca mucoasa nazala isi mai revine vreodata (presupun ca s-a ingrosat putin)avand in vedere ca sinuzita a devenit cronica.Si mai sper ca vindecarea sa fie definitiva si nu doar de moment.
0
12-01-2018, ora 12:00
savdany
Nu este medic/terapeut
savdany
buna ziua,

cum a evoluat cazul dumneavoastra? ati reusit sa eliminati complet sinuzita/rinita?
daca da, ce solutie ati aplicat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.