antibiotic cu intarziere... scade considerabil efectul putand afecta tratamentul?

02-12-2008
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
buna seara.as dori si eu sa stiu daca se intampla intarzierea unui antibiotic cu 10-15 min ce problema ar fi???am auzit pareri impartite cum ca nu e nimic grav sau cum ca si o intarziere de 5 min scade considerabil efectul putand afecta tratamentul, si nu stiu ce sa mai cred.am luat 14 zile zanocin si deobicei il luam la ora 20 max 20.10 dar au fost cateva cazuri in care am intarziat chiar putin mai mult intr-o seara aprox si 30 de min.dar urmatoarea zi reveneam la ora initiala.as fi recunoscator pt o lamurire.


p.s:deasemeanea am luat si probiotic ca si supliment in acest tratament cu antibiotice si luam dimineata sau la pranz o doza unica de 2 pastile.oare si acestea ar trebui luate la o ora exacta sau fiind ca un supliment intarzierile de 1-2 ore nu ar afecta ?? multumesc anticipat
6 comentarii
0
03-12-2008, ora 11:44
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
parerea mea este ca nu afecteaza cu nimic o mica intarziere
0
03-12-2008, ora 12:30
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu se intampla nimic daca iei tratamentul cu oarece intarziere de cateva minute!!Cel putin asa stiu eu!!
0
03-12-2008, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. Nu este importanta intarzierea in minute.
in momentul cand trebue sa ei pastila.. la 12, sau 8 sau la 6 ore. este calculata perioada de injumatatire a concentratiei medicamentului in sange.
0
04-12-2008, ora 21:17
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
va sunt recunoscator pt raspunsuri.eu eram f ingrijorat in privinta asta si ma gandeam ca intarzierea unei doze chiar si cu 10-15 min ar afecta tratamentul.o farmacista chiar era cam indoielnica cand i-am zis ca am intarziat putin dozele.si asta ma nelinistit.alta mi-a zis ca nu are nimic.si nu mai intelegeam.in fine.multa sanatate va doresc
0
30-12-2011, ora 07:08
Esses
Nu este medic/terapeut
Esses
Bună ziua, sunt şi eu în aceeaşi situaţie, am întârziat să îmi iau antibioticul care îl iau din 6 în 6 ore, mai exact ampicilina de 500. Nu am fost acasă şi pastilă care o aveam cu mine am pierduto şi în loc să iau medicamentul la ora 18 l-am luat la 20:45. Mentionez că e a două zi de tratament, îl iau pt un enterococ spp. după antibiograma. Acum îl iau tot la 6 ore dar am făcut acea decalare de aproape 3 ore. Trebe să îl iau 7 zile, oare îşi vă mai face efectul? Aştept un rasp că să mă liniştesc, multumesc anticipat.
0
09-11-2015, ora 15:11
Danna21
Nu este medic/terapeut
Danna21
Am inarziat cu antibioticul..nu lam luat 10 ore pt ca nu eram acasa nu am stiut ca o sa inarzi atat! Este ceva rau? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: