antibiograma cand se face?

27-03-2007
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
as dori sa stiu daca o antibiograma se face inainte de a se administra un antibiotic pentru un copil de 8 luni.
Antibiograma se poate face la orice laborator medical ? Este gratuit pentru copil daca mama este asigurata ?

Va multumesc,
oana
19 comentarii
0
27-03-2007, ora 00:00
manuela29
Nu este medic/terapeut
manuela29
Antibiograma se face de obicei cand copilul nu se afla sub tratament medical.La laboratoarele particulare se plateste, la stat nu.
0
27-03-2007, ora 00:00
florentina
Nu este medic/terapeut
florentina
antibograma se face dupa o pauza de cel putin 10 zile de antibiotic daca nu o face-ti degeaba
0
27-03-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
antibiograma se face din secretie faringiana, secretie plaga, urina, scaun etc. pentru e evidentia la ce antibiotic este sensibila bacteria prezenta in aceste produse patologice.Se face inaintea initierii unui tratament antibiotic. Se face doar in laboratoare dotate pentru bacteriologie.Este gratuita pt copii in limita fondurilor alocate de Casa de Asigurari
0
27-03-2007, ora 00:00
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
Domnule doctor,

Problema antibioticelor mi se pare destul de serioasa pentru mine. Citesc si vad de la mamicile din jurul meu ca foarte multi medici imediat recomanda la un simplu consult antibiotic. Nu vreau sa contest parerea nimanui calificat. Din pacate, eu sunt o mamica din afara sistemului sanitar si ma straduiesc sa inteleg ce este mai bine pentru copilul meu.
Pentru o suprainfectie (in gat, la ochi, la nas) fetitei mele de 8 luni i s-a recomandat Gentamicina injectabil. pentru ca infectia a evoluat rapid (in cateva ore) si pentru ca a vomat de cateva ori.
Intrebarea mea este urmatoarea : este utila o antibiograma ? Sau medicul recomanda un antibiotic cu spectru larg pentru a fi sigur de reusita ? Antibiograma va trebui sa o fac cand se va insanatosi penru a sti ce fel de antibiotic sa i se administreze ?

Va multumesc mult,
oana
0
27-03-2007, ora 00:00
Karmen.d
Nu este medic/terapeut
Karmen.d
Doamna/Donmule doctor,
am un baietel de 4 ani si are niste aderente sau ganglioni pe partile laterale ale gatului, nedurerosi, ne-a fost recomandata ca si analiza Ac Anti-Ebstain Barr care a iesit negativa si totusi nu suntem linistiti. ce am mai putea face pentru a ne lamuri de natura acestor ganglioni sau ce or fi ei. Va multumesc mult,
Carmen
0
28-03-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
Pt oana spataru-faptul ca fetita voma a determinat inceperea unui tratament injectabil initial pentru ca daca ar fi dat suspensie atunci fetita ar fi varsat si totul era inutil.Exista si alte criterii ce se iau in seama atunci cand se prescrie un tratament antibiotic.Sigur ca pentru dumneavoastra copilul propriu este foarte important, dar poate ca medicul respectiv a vazut inca 20-30 de cazuri de acelasi tip in acea zi sau saptamana si stia la ce sa se astepte.
Aveti dreptate, poate uneori tratamentul antibiotic se prescrie cu usurinta, dar orice infectie BACTERIANA si nu cea virala trebuie tratata cu antibiotic
Rezultatul antibiogramei vine in 48 ore, asa ca trebuia tratat copil;ul in acest intervat, nu credeti?

Pt. Karmen.d
acesti ganglioni pot fi mariti in o multime de circumstante- trebuie sa mergeti cu copilul la un pediatru cu experienta. Absenta anticorpilor precizati semnifica faptul ca baietelul nu are mononucleoza infectioasa, nimic mai mult. In rest nu-mi spuneti nimic despre alte analize sau consulturi.
0
28-03-2007, ora 00:00
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
va multumesc mult pentru raspuns. Eu nu contest decizia medicului in privinta alegerii unui anume antibiotic, dar am tot citit despre usurinta romanilor de a apela la antibiotice. In plus, sufletelul meu de mama este indurerat cand mergem la injectii. Asta este; noi avem convingerea ca ne vom face bine.
Din pacate, eu nu sunt in domeniul medical si sunt multe cunostinte medicale pe care se presupune orice mama ar trebui sa le aiba. Intr-adevar experienta medicului este decisiva. de aceea cand am vazut ca fetei ii este tot mai rau am plecat la spital la 12 noaptea si in nicun caz nu am recurs la automedicatie.
Stiu ca raspunsul la antibiograma vine atat de tarziu; atunci mai este necesara?

Va multumesc inca o data,
oana
0
28-03-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
ideal ar fi ca sa se recolteze secretie faringiana sau orice altfel de produs patologic inainte de inceperea unui tratament antibiotic, apoi se incepe tratament antibiotic cu un preparat cu spectru larg si cand vine rezultatul antibiogramei se verifica daca bacteria e sensibila la antibioticul pe care deja l-am administrat si daca nu e acesta se schimba.In situatiile in care se poate astepta rezultatul antibiogramei se asteapta.Din pacate varsaturile pot duce rapid la deshidratare la un copil asa mic si lucrurile s-ar fi complicat si mai mult.Stiu ca va doare sa-l duceti la injectii, dar din cauza varsaturilor suspensia nu s-a putut administra.Faptul ca ati mers la miezul noptii ar fi facut inutila recoltarea antibiogramei pt. ca secretia trebuie insamantata repede pt. a corect realizata.Ori noapte nu se fac analize bacteriologice-nu fac parte din analizele de urgenta.
Multa sanatate la puiut.
sper ca e deja mai bine
0
28-03-2007, ora 00:00
Karmen.d
Nu este medic/terapeut
Karmen.d
va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra si imi cer scuze pentru ca nu v-am dat mai multe detalii in legatura cu analizele pe care i le-am facut copilului. am facut HEMOLEUCOGRAMA unde avem : PDW=9.7, NE=7.68, EO=1.05, MO=1.58, NE%=48.6, EO%=6.6, LY%=34.8, MO%=10. Frotiu sanguin, PLASMOCITE=1/100. RARE LIMFOPLASMOCITE. Ce sunt limfoplasmocitele si ce legatura au cu ganglionii de care v-am spus? ASLO cantitativ=10, Calciu ionic=3.79.EXUDAT NAZAL=STAFILOCOC AURIU PREZENT, EXUDAT FARINGIAN = NEGATIV. Avem si antibiograma = CIPROFLOXACIN, CLOTRIMAZOL, ERITROMICINA, GENTAMICINA, OXACILINA, PIPERACILINA, RIMFAPICINA VANCOMICINA. Rezistent = Penicilina. Pe langa stafilococ ar mai avea si hipertrofie adenoidiana. In momentul de fata nu am un tratament pentru copil si sunt ingrijorata de faptul ca de cateva luni o tine tot intr-o raceala, ba gatul, ba nasul sau amandoua, febra mare peste 39 si scaderea poftei de mancare. in speranta ca v-am spus mai multe pentru a ma putea ajuta, va multumesc din suflet,
carmen
0
29-03-2007, ora 00:00
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
Va multumesc pentru promptitudine si devotament.

Cu respect, oana
0
29-03-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
pt Karmen
analizele ce mi le-ati spus indica o infectie virala.
pe de alta parte polipii intretin infectia din gat, nas.
trebuie mers la un medic ORL cu experienta pediatrica-el va va spune ce sa faceti mai departe.
prezenta stafilococului in nas e normala-face parte din flora obisnuita a nasului si nu trebuie tratata
Deci mergeti la ORL
0
29-03-2007, ora 00:00
Karmen.d
Nu este medic/terapeut
Karmen.d
va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra prompt, am sa merg la ORL si daca nu este prea mult am sa va comunic ce se intampla in continuare cu baiatul.
Cu deosebit respect, Carmen, Fabian si Raissa - ei sunt copiii mei.
Va multumim!
0
30-03-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
cu mult drag si sanatate copiilor
astept vesti
0
30-03-2007, ora 00:00
florentina
Nu este medic/terapeut
florentina
imi cer scuze fara sa vreau in loc de antibiograma eu m-am gandit la urocultura. imi cer scuze
0
30-03-2007, ora 00:00
Karmen.d
Nu este medic/terapeut
Karmen.d
astazi am fost la ORL si va pot spune ca nu m-am linistit mai deloc.
avem de urmat un tratament timp de doua saptamani care consta in : 15 picaturi de SINUPRET x 2 pe zi, AERIUS sirop 2, 5 ml seara, MARIMER pentru igiena nazala si ne vedem la control peste doua saptamani. despre ganglioni nimic, vedem peste doua saptamani, chiar nu trebuie nici un tratament pentru ei, am impresia ca este ocolit raspunsul "corect". este posibil sa fie nevoie de operatie pt.polipi. Imi permit sa va intreb pe dumneavoastra,
daca acei ganglioni nu sunt de natura infectioasa, de ce alta natura ar putea fi? am o cunostinta al carui copil a fost diagnosticat cu NONHODKIN cu localizare, nu stiu daca am scris corect, si din descrierile facute de aceasta nu pot decat sa ma ingrijorez pentru copilul meu, nu stiu la ce sa ma astept in continuare, nu imi spune nimeni nimic concret, nu sunt panicoasa dar nici nu pot sa stau cu mainile in san. credeti ca exagerez? nu stiu ce sa fac in continuare.
ce ma sfatuiti?
Va multumesc,
Carmen
0
02-04-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
trebuie luate pe rand toate lucrurile-in primul rand trbuie tratata infectia din gat ce mai mult ca sigur a determinat marirea ganglionilor.Deci faceti tratamentul prescris di mergeti la control dupa cum vi s-a recomandat.
Sunt convinsa ca nu este o conspiratie a tacerii sau ca incearca cineva sa va ascunda ceva.
Pur si simplu lucrurile trebuie luate intr-o ordine fireasca
0
18-04-2007, ora 00:00
kostel76
Nu este medic/terapeut
kostel76
sint ani de zile de cind ma stringe parca, din cind in cind cineva de git.Am fost la doctori si mi s-a spus ca am esofagita de reflux.Mai precis sint 13 ani.De la medicii ORL mi s-a spus ca nu am, nimic in git.Am aflat acum doua zile ca am Klepsiella.Ma durea in git, am am dureri puternice in spate, mi se infunda in permanenta nasul, in special dupa ce maninc.Cind imi creste temperatura 37, 2-37, 4, cind scade.am frisoane.Mi s-a facut o antibiogramasi a iesit asaacid halidixic 0-R ampicilina 0-R, biseptol 12-I, cefotaxim 36-S, ceftadizim 22-S, ceftriaxon 30-s, ciprofloxacin 30-s, cloram fenicol 20-S, gentamicina 20-s, kanamicina 16-I, norfloxacin 28-s, tetraciclina 16-I.Doctorul mi-a dat ciprofloxacin.Credeti ca este ceva grav sint inspaimintatde ce scrie pe net, ca nu raspunde la tratamente.Nu stiu daca la mine va raspunde la tratamente.am uitat sa precizez ca am 30 ani.va rog sa-mi spuneti daca este ceva grav.
0
20-04-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
va raspunde cu siguranta la tratament
este sensibila la multe antibiotice
repetati secretia dupa terminarea antibioticului
0
27-09-2007, ora 00:00
1234mirela
Nu este medic/terapeut
1234mirela
rezultate urocultura : bacili coli 100000 germeni ml/urina, negativ sensibili la :cefotaxime, norfloxacin, orfloxacina, perfloxacina, ciprofloxacina, acid malidix, cotrimoxazol nu inteleg ce e cu 'negativ'-ul ala, as dori si cateva detalii despre bacilii astia si ce ma sfatuiti sa fac.. va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •