anti-androgen 2

14-03-2006
carmen73
Nu este medic/terapeut
carmen73
Pentru Dr. Evelyn

Multumesc pentru raspuns si ma bucur ca pot discuta cu cineva pe aceasta tema.
Intradevar am un ovar polichistic, dar as vrea sa inteleg un lucru: acest exces de androgeni este cauzat de suprarenale (ceea ce tine de endocrinolog) sau de ovarul polichistic (ceea ce tine de ginecolog). As vrea sa inteleg acest fenomen. Am fost la ginecolog si mi-a spus ca acneea aceasta nu are treaba cu ginecologia.
Si inca ceva: faptul ca nu ramin insarcinata se poate datora tot ovarului polichistic? Am fost la ginecolog si dupa o aseptizare prin tratament urmeaza sa (nu stiu cum se denumeste procedeul) ciupeasca din endometru astfel incit sa se favorizeze acest lucru. Este o solutie frecvent folosita si eficienta in majoritatea cazurilor?
Va multumesc si sincer ma bucur pentru raspunsuri !
1 comentarii
0
14-03-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Faptul ca nu ramineti insarcinata se poate datora ovarului polichistic.
Imi mentin parerea ca trebuie sa va adresati unui endocrinolog(problema excesului de androgeni cazind in sfera lui de activitate si nu a ginecologului asa cum de altfel v-a zis si acesta)
Mergeti asadar pentru consult si investigatii la endocrinolog, acesta urmind sa stabileasca diagnosticul si conduita de urmat.
Si in vederea obtinerii unei sarcini, efectuarea unor dozari hormonale mi se pare utila in cazul dvs
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.