anti-androgen... imi doresc foarte mult sa scap de acnee

11-03-2006
carmen73
Nu este medic/terapeut
carmen73
v-as ruga sa-mi spuneti daca exista un medicament anti-androgen care sa contina ciproteron acetat dar care sa nu fie diane35. Si asta pt ca imi doresc f mult sa scap de acneea faciala si toracica ( am 32 ani) dar in acelasi timp as vrea un copil. Stiu ca spironolactona nu are eficenta mare in acest scop. As mentiona ca am luat diane35 timp de 2 ani, timp in care acneea a cedat dar apoi a reaparut cind am renuntat la aceste anticonceptionale. Am renuntat la ele de 1 an in ideea unui copil care vad ca nu vrea sa vina. Va multumesc pentru sfaturi!
2 comentarii
0
13-03-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Cred ca o vizita la medicul endocrinolog pentru determinarea nivelului hormonilor androgeni ar fi binevenita
Insa e important sa stiti ca Diane-35 nu vor face suprarenalele dvs sau eventualul ovar polichistic de care suferiti sa secrete mai putini androgeni(blocheaza doar receptorii periferici pentru androgeni pe perioada utilizarii)
Cu atit mai mult cu cit doriti un copil, va recomand cu tarie sa faceti o vizita la endocrinolog
0
13-03-2006, ora 00:00
carmen73
Nu este medic/terapeut
carmen73
Multumesc pentru raspuns si ma bucur ca pot discuta cu cineva pe aceasta tema.
Intradevar am un ovar polichistic, dar as vrea sa inteleg un lucru: acest exces de androgeni este cauzat de suprarenale (ceea ce tine de endocrinolog) sau de ovarul polichistic (ceea ce tine de ginecolog). As vrea sa inteleg acest fenomen. Am fost la ginecolog si mi-a spus ca acneea aceasta nu are treaba cu ginecologia.
Si inca ceva: faptul ca nu ramin insarcinata se poate datora tot ovarului polichistic? Am fost la ginecolog si dupa o aseptizare prin tratament urmeaza sa (nu stiu cum se denumeste procedeul) ciupeasca din endometru astfel incit sa se favorizeze acest lucru. Este o solutie frecvent folosita si eficienta in majoritatea cazurilor?
Va multumesc si sincer ma bucur pentru raspunsuri !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •