angioplastie coronariana percutanta transl.cu implant

04-01-2010
dalcomturist@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
dalcomturist@yahoo.com
buna, ma numesc amelia, iar tatal meu in 2003 a suferit un infarct miocardic vechi infero posterolateral si de ventricul drept, boala coronariana monovasculara, cardiopatie ischemica dureroasa in urma caruia i s-a facut implant cu trei stenturi la nivelul arterei coronara drepte si terapie cu celule stem. starea lui de sanatate in general este buna, as vrea sa intreb CAT SE POATE TRAI CU ACEST IMPLANT? IN CAZUL IN CARE AR FACE DIN NOU INFARCT AR FI FATAL SAU I SE MAI POATE PRELUNGI VIATA? CE SE POATE FACE PENTRU A PREVENI UN URMATOR INFARCT SI PRELUNGIREA VIETII TRATAMENT, ALT TIP DE IMPLANT? va multumesc si va rog sa-mi raspundeti. Cu stima si respect, Amelia.
2 comentarii
0
22-04-2010, ora 12:24
dumitris
Nu este medic/terapeut
dumitris
Buna ziua,
Imi permit sa-ti dau un raspuns, chiar daca nu sunt de specialitate, vad ca inca nimeni nu ti-a raspuns, poate te ajuta cu ceva...
In primul rand ai mare grija la tatal tau, nu-l lasa sa faca efort, doar mici plimbari, scurte, fara excese, carat greutati, etc. Verifica zilnic tensiunea arteriala, daca o are oscilanta, ceva nu merge bine. Regimul alimentar este foarte important, nici o grasime de origine animala. Carne doar de pasare si peste...
Fara alcool, verifica si glicemia. Orice schimbare a trasaturilor fetei ar trebui sa-ti dea de gandit, daca-l vezi ca face eforturi pentru orice lucru simplu, mergeti la doctor.
Iti spun toate aceste din experienta, din pacate tatal meu n-a supravietuit unui dublu implant cu stenturi la nivelul arterelor de la inima, a facut infarct puternic.
Sfatul meu este sa cauti sa mergi in strainatate, oricat de greu v-ar fi, sunt convins ca sansele de a trai sunt net superioare decat daca ar fi tratat in tara. Din experienta amara, iti spun ca pentru persoanele in varsta, medical, by-passul este mai bun decat stentul, cautati sa faceti un by-pass, doctorii nu prea vor si insista pentru stenturi, munca putina, bani multi de luat...
Purtati-va cu tata ca si cu oul, nu trebuie lasat o clipa din ochi, din pacate timpul este ireversibil,
Multa sanatate!
0
02-03-2012, ora 11:31
dr.oren iancovici
Nu este medic/terapeut
dr.oren iancovici
Buna ziua.Implantul cu stent pe o artera ramane acolo toata viata si mentine artera deschisa.In putine cazuri se poate inchide din nou artera, si se pune un nou stent daca acest lucru se intampla.Un nou stent se pune numai daca reapar simptomele (durerea toracica) sau apar modificari pe ECG.Pentru a preveni un nou infarct tatal dvs trebuie sa nu fumeze, sa manance sanatos, sa faca miscare si sa-si ia cu strictete medicamentele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.