angiom cavernos al ficatului?

29-04-2009
el_ma_05
Nu este medic/terapeut
el_ma_05
urmare a unor dureri in zona ovarelor astazi am fost la un examen eco. pe langa ceea ca stiam ca am (anexita bilaterala si uter fibromatos) am descoperit si acest angiom cavernos (cu semnul intrebarii adaugat de medic pe fisa de eco). Recomandarea medicului a fost efectuarea unui computer tomograf " cat mai repede". Ficat marit, steatoza hepatica si colecist cudat, au mai fost gasite. Este cazul sa-mi fac griji? Am stabilit examen CT luni. Astept un raspuns.
3 comentarii
0
03-05-2009, ora 23:22
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Da, trebuie sa faceti CT ca sa se confirme ce fel de formatiune este acolo...de obicei la echografie nu se precizeaza atit de exact tipul formatiunii intrucit aspectul echo al unei formatiuni nu corespunde strict cu leziunea anatomopatologica obtinuta prin punctie biopsie hepatica. Daca s-ar putea spune echografic ce leziune morfologica este, nu s-ar mai face niciodata punctii...
Sigur ca CT are o rezolutie mai buna si poate preciza mai bine decit ultrasonografia natura unei formatiuni, localizarea ei, rapoartele anatomice cu structurile invecinate.
Eu personal cred ca s-a gasit o imagine hiperreflectiva bine delimitata cu semnal Doppler vascular prezent intratumoral si atunci este vorba de un hemangiom banal, care nu are semnificatie patologica, nu pune probleme de nici un fel...dar sigur ca nu pot fi sigur ca despre acest lucru este vorba.
0
03-05-2009, ora 23:24
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
http://www.hepatite.ro/diverse/2008/ce-este-un-hemangiom-hepatic-243/
0
16-04-2010, ora 13:01
carmen..
Nu este medic/terapeut
carmen..
Am un angiom pe ficat de dimensiuni 7 cm pe 5 cm care a fost de 4 cm pe 3 cm in urma cu 14-15 ani.Acum un an a crescut un cm. As dori si eu informatii despre aceasta boala...ce este de facut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •