angina pultacee... trebuie neaparat sa fac tartamentul cu moldamin avand in vedere ca nu am streptoc

16-03-2010
azaka
Nu este medic/terapeut
azaka
Buna ziua!
De luni, saptamana trecuta, am inceput sa ma simt foarte rau.Prima data gat inflamat, dupa care nu mai puteam inghiti bine, am facut febra 38.5, ma ustura pielea si puroi in gat doar pe o parte. Am fost la spital unde m-au internat cu diagnosticul de angina pultacee dupa ce mi-au facut un exhudat.Streptococ absent a iesit la analize. Am stat internata 3 zile cu penicilina la 12 ore. Mai am de facut pana maine dimineata cand termin tratamentul de 7 zile.Dupa care mi-a zis domnul doctor ca trebuie sa fac moldamim.
Intrebarea mea este: trebuie neaparat sa fac tartamentul cu moldamin avand in vedere ca nu am streptococ. Si daca da, imi puteti spune daca exista vreun inlocuitor al moldaminului.Imi este foarte frica de durere. Am facut acum 14 ani, adica la varsta de 8 ani un tratament cu moldamin pentru 2 luni de zile, si inca tin minte durerile acelea care tineau pana la urmatoarea injectie si tot asa, plus falptul ca abia mergeam si am facut si noduli.Si as vrea sa stiu va rog daca poate sa-mi faca si altcineva injectia.
Multumesc anticipat si sa va dea Dumnezeu sanatate ca e mai buna decat toate:)
6 comentarii
0
16-03-2010, ora 13:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
decizia de a face sau nu moldamin ( retarpen) depinde de ASLO, si de exudatul faringian.
daca nici ASLO nui marit.. poti sa NU faci moldamin.
Ca sa NU doara.. trebue dizolvat initial in ser fiziologic si dup aceia de luat in seringa si putina xilina de 1%
O persoana cu experienta.. stie cum safaca ca sa nu doara !
0
16-03-2010, ora 14:12
azaka
Nu este medic/terapeut
azaka
Multumesc mult pentru raspuns.
Diseara cand ma duc la tratament o sa intreb de ASLO si de exudatul faringian.Anume ce ar trebui sa intreb despre el?
0
16-03-2010, ora 14:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ASLO e mai mare de 200... faci moldamina.
0
14-02-2011, ora 22:30
bijoux
Nu este medic/terapeut
bijoux
Buna seara !..Domnu doctor va rog tare mult sami raspundeti si mie.
De foarte mult timp am probleme cu amigdalitele si cu urechile..aproape tot timpu..primavara si toamna mi se imflameaza amigdalele..si o data cu ele am probleme i cu urechile... ma dor si imi pleosnesc..la inghitire..si maxilarul la fel cand il misc, mananc..., am luat toata viata mea numai antibiotice... pastile...imi trec f greu..am devenit si imuna la antibiotice.. nu-si mai fac efectu..acuma..recent la fel am racit..am avut viroza..si imediat si probleme cu amigdalitele..mi sau imflamat ff tare si aveam depozit pultacee, depozit candidozie..urechile dureau ff tare si abia puteam sa inghit, am urmat tratament cu antibiotice nu a mers..am facut penicilina 6 zile si a saptea zi moldamina intre timp am facut si niste gargara cu glicerina boraxata cu aciclovir si bandijonaj bucal de 2 ori pe zi.am uitat sa mentionez am fost diagnosticata cu angina pultacee candidoza..(sper ca nu am gresit..)exudat faringiat facut de 2 ori absent streptococ..dupa iesirea din spital acuma am mai luat neo-angin pt gat..niste diclotard.pt dureri..si acuma tre sa incep isoprinosine pt imunitate..dar problema mea este ca inca simt la amigdalite niste dureri intepaturi..si urechile ma dor si imi pleosnesc..ce sa fac..??sa astept sa vad ce se intampla dupa tratamentul cu isoprinosine??VA ROG DOMNULE DOCTOR SA MA AJUTATI..poate inca pot preveni..agravarea..situatiei..:(
0
15-02-2011, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ma intereseaza diagnosticul de la ORL
cat de mari sunt amigdalele si daca trebuie operate, cum respiri pe nas.. si ce ai la urechi ( audiograma, timpanograma)
2 faci cateva poze cu amigdalele s le atasezi pe mail
0
15-02-2011, ora 17:26
bijoux
Nu este medic/terapeut
bijoux
va multumuesc ff mult ca mi-ati raspuns!
1.poi la O.R.L cand am fost m-a diagnosticat cu rinita vasomotorie cotor tub bilateral..
2. amigdalitele acum nu sunt asa de mari..dar inca am rosu in gat..putin inflamat.. si am intepaturi..si urechile imi pleosnesc..pe nas deocamdata respir bine.. asa nu ff bine.. dar e ok..
3. audiograma si tipanograma nu leam facut..cu toate ca am fost la O.R.L..pozele vi le trimit prin e-mail..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: