angina eritematoasa

05-12-2013
Andreeatiuti
Nu este medic/terapeut
Andreeatiuti
Buna seara. As avea si eu o intrebare referitoare la problema mea.Acum 2 sapt am racit, ma durea in gat cand inghiteam, aveam febra, dureri musculare, cefalee, nas infundat.am mers la medicul de familie si mi.a spus ca am o angina virala, dar totusi sa.mi fac un exudat faringian.Mi.am facut iar rezultatul a fost negativ pt.S.pyogenes si fara alti germeni patogeni.Hemoleucograma normala cu exceptia leucocitelor 10600/mm3 sg. Am urmat trat cu paracetamol 2/zi, tantum verde de supt si multe lichide.Dupa cateva zile mi.a trecut.Duminica seara m.a intors iar si pe langa aceleasi simptome, mi s.a umflat un ganglion laterocervical drept care e dureros la palpare.Am mers la Orl marti dimineata la consult si mi.a spus ca am angina eritematoasa si mi.a dat augmentin 1g la 12 ore, ibuprufen 2/zi, strepsils intensive si olynth. Spuneti.mi va rog daca e bun tratamentul si daca o sa cedeze ganglionul umflat? Este normal sa se inflameze in cadrul unei angine eritematoase? Mentionez ca trat este pentru 5 zile.Sunt alarmata din cauza ganglionului, de aceea adresez si intrebarea. Multumesc mult
3 comentarii
0
05-12-2013, ora 01:28
Andreeatiuti
Nu este medic/terapeut
Andreeatiuti
Am uitat sa precizez varsta. Am 23 ani. Multumesc
0
05-12-2013, ora 08:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nuami medicul care a vazut gatul stie.. care tratament se potriveste al momentul dat
NU e normal sa revina amigdalita in timpul unui tratment
posibil sa gresit cu alimente acre, acide, citrice? care sa iritat si mai mult faringele?
0
05-12-2013, ora 22:25
Andreeatiuti
Nu este medic/terapeut
Andreeatiuti
Da, am baut 2 zile consecutiv cate un pahar de suc de citrice, insa nu stiam ca va accentua iritatia faringelui. Eu eram ingrijorata si de aparitia adenopatiei, mi s-a spus doar ca a aparut o reactie inflamatorie la inflamatia precedenta care nu a fost tratata corespunzator. Va multumesc mult pentru rasp. dvs!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.