angina eritematoasa...din nou?

10-04-2011
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
buna ziua, in decembrie 2010 baietelul meu a luat de la gradinita o angina streptococica pe care am luat-o si eu si sotul meu. Am fost la orl si mi-a dat augmentin de 1 gr, iar baietelul si sotul au facut la spitalul de boli infectioase penicilina injectabil.Augmentinul l-am luat 10 zile una la 12 ore.In martie am facut iar o angina eritematoasa, la felcu dureri groaznice de gat, gat inflamat, rosu, durere vie la inghitire, febra.am fost iau la orl la camera de garda si mi-a dat din nou augmentin pe care l-am luat tot 10 zile plus septogal cu lactoferina, ibuprofen.MI-a trecut dar tot aveam o mica durere la inghitit uneori, in partea dreapta.Pe 27 martie am luat ultima pastila de augmentin.De ieri, 9 aprilie mi s-a inflamat din nou gatul cu durere f mare, rosu, stare proasta.Dupa cum se prezinta am iar o angina eritematoasa sau streptococica, numai ca nu mai vreau antibiotic pt ca nu demult am terminat tratamentul cu acesta, nici o luna nu a trecut.Vreau sa ma sfatuiti ce sa fac, cum pot trata aceasta boala si altfel si ce sa fac sa nu se mai repete asa de des. pana in decembrie 2010 am avut f rar episoade de acestea cu gatul, dar de cand cu decembrie deja e a treia oara intr-un interval scurt de timp cand mi se intampla. Va rog mult astept sfaturi cum sa procedez mai bine si ce sa fac pt a evita imbolnavirile ulterioare. Multumesc frumos !!
1 comentarii
0
10-04-2011, ora 22:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
conteaza foarte mult marimea amigdalelor si adancimea criptelor.
regimul alimentar si refluxul gastroesofagian.
trebuie sa renuntati la acidulate, citrice si acru
faceti cateva poze cu amigdalelel si trimiteti pe mail
dupa 18.04 o sa aveti un raspuns concret dupa ce vad pozele. acum sunt in concediu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.